Odsłonięcie tablicy ku pamięci Marcina Kurzei (foto)

Dodał: Agnieszka Data: 2014-09-06 13:14:55 (czytane: 20777)

30 sierpnia 2014 roku w ZPO nr 1 w Busku-Zdroju odbyło się odsłonięcie pamiątkowej tablicy ku pamięci Marcina Kurzei - kierownika szkoły, wspaniałego pedagogia wychowawcy. Człowieka o bogatej wyobraźni, nietuzinkowej osobowości - artyście, który swoje życie poświęcił drugiemu człowiekowi, jednym słowem- bene meritus.

Inicjatorką odsłonięcia tablicy była Mirosława  Kaczmarek (z domu Gorgoń), która wystosowała pismo do włodarza Miasta  i Gminy Busko- Zdrój, po czym organizacją uroczystości zajął się Komitet Honorowy  (Mirosława Kaczmarek, Józef Senczyszyn, Barbara Domider-Markiewicz, Piotr Wąsowicz, Jerzy Magiera, Stanisław Nowaczkiewicz)  oraz dyrekcja ZPO nr 1 w Busku-Zdroju.

 kurzeia_tablica001.jpg

W  pogodny, sierpniowy dzień, o godz.11.00 nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy od północnej strony budynku buskiej ,,jedynki” przez członków rodziny: córkę Annę Feldo, Wnuka Marcina Feldo i Wojciecha Kurzeję.  Ks. Prałat Marek Podyma dokonał jej poświęcenia. Następnie niezwykłą uroczystość swoim widowiskiem uświetnił zespół  ,,Zlepce”, który zaprezentował zebranym na sali gimnastycznej spektakl  inspirowane sugestiami  córki pana Marcina - pani Anny Feldo oraz wnuczki - pani Anny Feldo-Grudzińskiej.

Autorki scenariusza - Anna Masłowska i Jadwiga Lewicka doskonale oddały wielkość osoby  Marcina Kurzei, który szedł przez życie z podniesioną głową, pełen optymizmu i ciekawości świata. Kochał młodzież, góry, ojczyznę, śpiewał piękną pieśń życiu. Zespół ,,Zlepce” ukazał biografię kierownika szkoły, tryumfatora życia, ciepłego, mądrego opiekuna młodzieży.

marcin_kurzeja_tablica104.jpg 

Po części artystycznej zabrał głos pan Piotr Wąsowicz, przedstawiciel Komitetu Honorowego oraz Pani Mirosława Kaczmarek. W swoim wystąpieniach docenili  zasługi pana Marcina Kurzei na niwie dydaktycznej i ojczyźnianej. Wojewoda,  Bożentyna Pałka-Koruba podkreśliła doniosłe znaczenie uroczystości, jak również ciepło wspominała lata spędzone w murach najstarszej szkoły w Busku-Zdroju. Z kolei Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora w swoim wystąpieniu przedstawił niezwykłą osobowość pana Marcina, wychowawcy pokoleń młodzieży , jak również podziękował inicjatorce tego przedsięwzięcia. Głos zabrała również dyrektor szkoły ZPO nr 1 Beata Borek, mówiąc, iż tablica pro memoria pana Marcina Kurzei, będzie symbolem człowieka, który potrafił pięknie żyć, dobrze przygotowywać młodzież do pełnienia nowych ról w społeczeństwie.

marcin_kurzeja_tablica101.jpg 

Wspaniałym pomysłem organizatorów tej doniosłej uroczystości było przygotowanie wystawy prac plastycznych pana Kurzei oraz pamiątkowych zdjęć. Niejedna łza pojawiła się w oku zwiedzających wystawę emerytowanych nauczycieli, przyjaciół pana Kurzei, wielbicieli jego talentu . Ponadto w przekazanej przez panią Mirosławę  Kaczmarek księdze pamiątkowej pojawiły się wzruszające wpisy, przypominające lata spędzone w towarzystwie nieprzeciętnego człowieka, umiejącego przeżywać życie z życia i czerpać z niego pełnymi garściami.

Na zakończenie  dyrekcja szkoły,nauczyciele, uczniowie zaprosili zebranych na poczęstunek. W pięknie udekorowanej sali, utrzymanej w nostalgicznym,jesiennym klimacie można było oddać się wspomnieniom, przywołać anegdoty, których bohaterem był pan Kurzeja.

Wkrótce video


Reklama

Wspomnienia o Marcinie Kurzei przedstawione przez Piotra Wąsowicza.
Szanowni Państwo, Przyjaciele Szkoły Podstawowej nr 1

Spotykamy się dzisiaj z racji odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci kierownika tej szkoły  - Marcina Kurzei.

Dobrze się dzieje, że w czasach rozpadu wielu wartości,  wartości patriotycznych, w czasach afer politycznych  ciągle są wśród nas osoby, które pragną uczcić pamięć ludzi, którzy hołdowali podstawowym prawdom. Wśród nich znajduje się z pewnością długoletni pedagog, jednocześnie niezwykle utalentowany człowiek, związany przez całe swoje dojrzałe życie z ziemią buską i naszym miastem – Marcin Kurzeja.

Urodzony w rodzinie góralskiej na początku zeszłego stulecia, ukończył Seminarium Nauczycielskie w Nowym Sączu. Jako 21- letni nauczyciel w 1929 r. rozpoczął pracę  na Kielecczyźnie. Najbliższe  jego sercu i talentom okazało się nasze miasto Busko, z którym związał się  od 1935r. Ten nieprzerwany związek trwał aż do chwili jego śmierci w 2002r.

W swoim długim i pracowitym życiu stał się świadkiem i uczestnikiem ważnych wydarzeń historycznych. Szczególnym sprawdzianem wartości dla każdego Polaka stały się czasy II wojny światowej.

Marcin Kurzeja został aktywnym uczestnikiem polskiej konspiracji, wstąpił w szeregi Armii Krajowej – Związku Walki Zbrojnej. Działał pod pseudonimem Budos. W Biurze Informacji i Propagandy został redaktorem prasy podziemnej, prowadził równocześnie nasłuch radiowy. Za działalność w AK został awansowany do stopnia porucznika czasów wojny.

Przez cały okres wojny i okupacji działał czynnie jako nauczyciel tajnego nauczania w zakresie gimnazjum w Busku-Zdroju i Liceum Pedagogicznego w Stopnicy. (Wspólnie z Tomaszem Gromadzkim – kierownikiem Szkoły w Stopnicy, odpowiadali za całokształt pracy pedagogicznej w powiecie stopnickim i Busku- Zdroju). Wymagało to niezwykłej odwagi i ofiarności.

Marcin Kurzeja po aresztowaniu Edwarda Dębskiego w 1942 r. został prezesem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej TON i działalność prowadził aż do zakończenia II wojny Światowej. Od 1945 r. w nowych warunkach historycznych organizował  szkolnictwo w Busku- Zdroju, będąc jednocześnie prezesem Oddziału ZNP.

Jak wielu uczciwych Polaków nie uniknął prześladowań i szykan w okresie stalinowskim. Został karnie przeniesiony z Buska do pracy na wsi.

Po październiku 1956 r. powrócił na stanowisko kierownika szkoły podstawowej. Pracował aktywnie do 1972 r. kiedy przeszedł na emeryturę.

Dokonując retrospekcji jego życia, nasuwają się uważnemu obserwatorowi ważne cechy jego niezwykłego charakteru, a więc pracowitość i sumienność, niezwykła rzetelności prawość w stosunkach międzyludzkich. Wymagający niezwykle wobec innych nauczycieli i uczniów, przewyższał wszystkich swoją pracowitością i oddaniem swojej pracy w szkole.

Cechowała go bezinteresowność w działaniu, skromność i takt pedagogiczny, umiejętność czuwania nad harmonijną pracą rady pedagogicznej, rozważnie i perfekcyjnie sterował swoją „szkolną, często miotaną burzami łodzią”.

Skromny, małomówny, był jednocześnie człowiekiem o wielkiej wyobraźni, kierował się wielką troską o powierzone mu dobro. Tym największym dobrem był dla niego każdy uczeń, każdy pracujący nauczyciel. Już w czasie II wojny światowej jako prezes TON-u udzielał nauczycielom pomocy materialnej, troszczył się o nauczycieli zwolnionych z pracy przez władze okupacyjne. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” to credo jego życia, głęboko wyryte w sercu.

Z racji jego niezwykłych umiejętności, miał fascynujący kontakt z dziećmi. Potrafił wyczarować w kilka sekund za pomocą swych dłoni na tablicy szkolnej zadziwiające rysunki, wzbudzając zachwyt i zdumienie maluchów.

Ten rodzimy busko - góralski prof. Zin wyposażył szkołę w niezwykłe jak na owe czasy urządzenia techniczne do zajęć praktycznych. Uczniowie zdobywali pod jego kierunkiem na zajęciach szkolnych najróżniejsze umiejętności -  konstrukcyjne, introligatorskie. Rysunek techniczny stal na tak wysokim poziomie jakiego nie posiadało niejedno liceum.

Obdarzony niezwykłym talentem malarskim, poświęcił się  pełniej swojej pasji po przejściu na emeryturę.  Jako  malarz- pejzażysta utrwalał w swoich akwarelach krajobrazy szczególnie mu bliskie, a więc Ponidzie i krainę lat dziecinnych Sądecczyznę. Przywoływał w nich bajkowy, chwilami nierzeczywisty krajobraz Małych Ojczyzn.

Wyraziła się w nich miłość do miejsc i istot ukochanych: do rozlewisk Nidy, kapliczek, pięknych zwierząt - koni.

Pozostawił po sobie grono przyjaciół i wiernych uczniów, pozostawił po sobie niezatarty ślad odciśnięty w pamięci i sercu buskich wychowanków. Stał się jednocześnie piękną kartą nauczycielstwa polskiego – wiernego swojemu powołaniu, ojczyźnie i społeczeństwu.

Ta miłość  do Kielecczyzny, do Buska i jego okolic, miłość do uczniów, wierność nauczycielskiemu powołaniu sprawiły, że jego pogrzeb w Święto Niepodległości 11 XI 2002 r. stał się manifestacją szacunku naszego miasta do osoby zasłużonego pedagoga.

Także dzisiaj nasza uroczystość gromadzi nauczycieli, wychowanków, kombatantów, uczniów, mieszkańców,  wszystkich, którym bliska jest pamięć o Marcinie Kurzei, o jego zasługach dla społeczeństwa miasta Busko- Zdrój.

Cieszymy się, że dzisiaj wśród nas są obecni jego najbliżsi córka Anna Irena Feldo synowa Elżbieta Kurzeja,wnuki Marcin i Anna Feldo, Wojciech Kurzeja, prawnuki Jan Feldo, Łukasz Feldo – Grudziński, Dominika i  Mieszko Kurzeja.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej uroczystości.

Piotr Wąsowicz




Galeria

Zdjęć w galerii: 95

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.191.46.36

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7



Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-26 02:04:16

Działka budowlana 9km od Buska 33ar.

Dodano: 2024-04-26 01:59:27

Szukam Konkretnego Faceta

Dodano: 2024-04-26 01:53:13

Młoda Kobieta Szuka Mężczyzny

Dodano: 2024-04-25 21:03:02

Moskitiery okienne na wymiar

Dodano: 2024-04-25 16:26:17

Meble PRL

Dodano: 2024-04-25 14:17:20

Zatrudnimy kierowcę ciągnika

Dodano: 2024-04-25 12:40:02

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-04-25 12:20:26

Agregat prądotwórczy ZERENDORF ZDR 699

Dodano: 2024-04-25 10:52:04

mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-04-25 07:28:06

Lokale do wynajęcia..

Dodano: 2024-04-25 06:38:07

Wynajmę lub sprzedam dom

Dodano: 2024-04-25 06:37:57

Wynajmę lub sprzedam dom

Dodano: 2024-04-25 05:21:32

Przenice jęczmień

Dodano: 2024-04-24 23:46:20

Kelner

Dodano: 2024-04-24 21:35:47

Działka budowlana