Strona startowa

Wiadomości - Nauka

Najlepsi z najlepszych - uczniowie 'Ekonomika'

Dodał: Milena Data: 2017-12-23 12:40:33 (czytane: 6773)

W WSEPiNM w Kielcach odbył się V Prawniczy Konkurs Krasomówczy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego. Bezdyskusyjnym zwycięzcą w tegorocznym konkursie został Arkadiusz Lech.

Biuro Rachunkowe MPiT M. Plebańczyk - rachunkowość, kadry, płace, rozliczenia
www.mpit.com.pl,księgowa, księgowe, biuro rachunkowe, usługi księgowe, rozliczenia podatkowe, rozliczenia z ZUS, rozliczenia rolników, kadry, płace, rachunkowość,

Ul. Batorego 1 (1 piętro, Dom Handlowo-Usługowy Rozwój). 28-100, Busko-ZdrójW WSEPiNM w Kielcach odbył się V Prawniczy Konkurs Krasomówczy dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział 15 uczniów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z Kielc, Jędrzejowa, Staszowa, Skarżyska - Kamiennej i Buska - Zdroju. Tematem prawniczej debaty była rozprawa pt. "Plagiat czy inspiracja? Ochrona własności intelektualnej".

konkurs_krasomowczy.jpgkonkurs_krasomowczy1.jpg

Tegoroczny konkurs dotyczył przestrzegania praw autorskich w życiu codziennym. Dynamicznie rozwijające się media cyfrowe, pozwalają nam szybko się komunikować i czerpać ogromne wręcz ilości informacji z Internetu. Jednak ta łatwość w dostępie do informacji daje możliwości do naruszania praw autorskich i czerpania przez nieuczciwych ludzi zysków z dorobku intelektualnego ich twórców. W oratorskiej batalii wzięło udział aż trzech reprezentantów ZSP Nr 1 w Busku - Zdroju: Edgar Kobos z 4h, Arkadiusz Lech z 3A i Oskar Niciarz z 1A. Bezdyskusyjnym zwycięzcą w tegorocznym konkursie został Arkadiusz Lech. "Konkurs polegał na przeprowadzeniu rozprawy, gdzie należało za pomocą pięknego języka, stylizowanego na sądowy, przy pomocy niezwykle ważnej "mowy ciała", zaprezentować wiedzę merytoryczną. Liczyła się na dany temat, prezentacja - cieszę się, że wygrałem" wyjaśnił Arkadiusz.

W minionych latach tematy konkursowe nawiązywały do dzieł polskiej klasyki literackiej. Młodzi oratorzy toczyli spory o postaci Andrzeja Kmicica z "Potopu", czy księdza Robaka z "Pana Tadeusza". Jedna z edycji konkursowych dotyczyła używania wulgaryzmów zaczerpniętego z "Ferdydurke".

konkurs_krasomowczy2.jpgkonkurs_krasomowczy3.jpg

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju od pierwszego konkursu uczestniczy w rywalizacji krasomówczej, organizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. W zmaganiach oratorskich uczniowie buskiego "Kopernika" są w ścisłej wojewódzkiej czołówce. Już trzeci raz wykazali się swoimi niezwykłymi wręcz zdolnościami krasomówczymi. Na pięć edycji konkursowych zdobyli dwa razy pierwsze miejsce, w 2012r. zwyciężył Michał Madej, natomiast w 2015r Adrian Sanecki zdobył drugie miejsce. Umiejętności zdobyte przez Laureatów buskiego "Kopernika" w ćwiczeniu trudnej sztuki wystąpień publicznych okazały się dla nich przydatne w życiu. Chociaż nie wszyscy wybrali studia prawnicze. Jeden ze zwycięzców skończył Politechnikę Świętokrzyską i jak sam wspomina: Opanowanie trudnej sztuki swobodnej wypowiedzi, a zwłaszcza tej przed publicznością jest czymś co daje mówcy ogromny potencjał i satysfakcję.

Stypendyści w roku szkolnym 2017/2018


W dniu 15 grudnia 2017 roku w siedzibie Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów dla stypendystów Prezesa Rady Ministrów. Akty przyznania stypendiów w imieniu Prezesa Rady Ministrów wręczyła pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski oraz pan Kazimierz Mądzik - Świętokrzyski Kurator Oświaty. Stypendia otrzymało 133 najzdolniejszych uczniów z województwa świętokrzyskiego. Wśród nich byli także uczniowie ZSP Nr 1 w Busku-Zdroju: Żaneta Przęzak uczennica III Liceum Ogólnokształcącego oraz Edgar Kobos uczeń Technikum Nr 1.


1. Żaneta Przęzak jest uczennicą bardzo pracowitą, sumienną i odpowiedzialną. Uzyskała najwyższą średnią ocen (5,33) w III LO i bardzo dobre zachowanie. Działała w wielu akcjach wolontariackich na terenie Powiatu Buskiego. Udzielała pomocy koleżeńskiej słabszym uczniom. Brała udział w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej i Olimpiadzie Biologicznej.

2. Edgar Kobos jest uczniem Technikum Nr 1, uzyskał najwyższą średnią ocen (5,61) oraz zachowanie wzorowe; charakteryzuje go dojrzałość, systematyczność i odpowiedzialność. Angażował się w życie klasy i szkoły, chętnie pomagał słabszym koleżankom i kolegom w nauce. Brał udział w Olimpiadach: Historycznej, Wiedzy o Mediach. Pełni funkcję Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego

Nagrody Starosty Buskiego:

1. Małgorzata Czaja - uczennica III LO, średnia ocen 5,22 oraz zachowanie wzorowe;
jest uczennicą posiadającą wiedzę i umiejętności wykraczające poza program nauczania, prezentuje wzorową postawę uczniowską, bardzo aktywnie działa w wielu organizacjach szkolnych i środowiskowych oraz odznacza się wysoką kulturą osobistą. Brała udział w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.


2. Roksana Matyszkiewicz - uczennica Technikum Nr 1, średnia ocen 5,42 oraz zachowanie wzorowe; jest uczennicą bardzo pracowitą, odpowiedzialną i sumienną. Odznacza się wysoką kulturą osobistą. Chętnie pomagała słabszym koleżankom i kolegom w nauce z matematyki. Bardzo aktywnie działała w wielu organizacjach szkolnych i środowiskowych.


Życzymy im dalszych sukcesów w nauce!

Reklama.

Zobacz także

Przegląd Kolęd i Pastorałek 'Anielskie Kolędowanie' (foto)

Dodane: 2018-12-19 15:59 - Komentarze  (0)  czytane (1675)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.87.253.202

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

ul. Ppłk Srogiego 1, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Stefana Batorego 1 (Pawilon Rozwój), 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy i szkolenia

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

ul. Legionistów 26 A, 28-400 Pińczów

Ogłoszenia

Dodano: 2019-01-18 16:05:13

Do wynajęcia domek w Busku-Zdroju

Dodano: 2019-01-18 16:01:24

PRACE WYKOŃCZENIOWE

Dodano: 2019-01-18 15:26:15

Ania pozna dziewczynę:)

Dodano: 2019-01-18 14:25:04

Działka Skotniki Duże

Dodano: 2019-01-18 14:21:46

Kucharz - praca w Niemczech

Dodano: 2019-01-18 14:21:08

Spawacz rur - praca w Niemczech

Dodano: 2019-01-18 14:20:31

Kelnerka - praca w Niemczech

Dodano: 2019-01-18 14:20:03

Operator maszyn w tartaku - praca w Niemczech

Dodano: 2019-01-18 13:45:59

Do pana Adama

Dodano: 2019-01-18 13:44:50

PRACA POMOC KUCHENNA- KELNER