Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Muzeum Regionalne w Wiślicy przeszło pod skrzydła samorządu województwa

Dodał: Milena Data: 2016-05-17 13:56:19 (czytane: 3631)

Marszałek Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa Agata Binkowska oraz wójt gminy Wiślica Stanisław Krzak podpisali umowę w sprawie przejęcia przez Samorząd Województwa Muzeum Regionalnego w Wiślicy.

Transport krajowy i zagraniczny BRISTIOL BUS, TAXI
www.bristolbus.pl,

Skotniki Dolne 39. 28-100, Busko-Zdrój

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój



Docelowo stanie się ono oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Zmiana właścicielska ma służyć lepszemu zabezpieczeniu zbiorów wiślickiego muzeum, stworzy również warunki do jego rozwoju.

- Naszym zamiarem jest jak najszybsze i jak najbardziej skuteczne podjęcie ochrony oraz należyte wyeksponowanie zabytków tak wysokiej rangi. Ze zrozumiałych przyczyn, z uwagi na ograniczenia finansowe, nie mogła tego zrobić gmina. W jakimś zakresie przekracza to także możliwości samorządu województwa, stąd szukamy formuły, która umożliwi pozyskanie środków z zewnątrz, z programów operacyjnych ministra, niemniej jednak nie uciekamy od odpowiedzialności i możliwości finansowania z programów, które będziemy mieć w regionie – podkreślał po podpisaniu umowy marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

- Myślę, że od tego momentu muzeum autentycznie będzie się rozwijać na miarę swojej wartości. Takie dobro ogólnonarodowe nie mogło pozostać wyłącznie na utrzymaniu samorządu gminy, który nigdy nie byłby w stanie we właściwy sposób zadbać o te zabytki – mówił wójt gminy Wiślica Stanisław Krzak.

przejecie_muzeum_wislica.jpg

Na najbliższej sesji, 23 maja, Sejmik Województwa Świętokrzyskiego zajmie się kwestią połączenia dwóch instytucji kultury – Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Regionalnego w Wiślicy. Zaś od 1 czerwca tego roku Muzeum Regionalne w Wiślicy będzie wojewódzką instytucją kultury. Staje się tak na mocy uchwały Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z 29 kwietnia tego roku w sprawie wyrażenia zgody na przejęcie instytucji kultury Muzeum Regionalne w Wiślicy oraz umowy o przekazaniu przez Gminę Wiślica Województwu Świętokrzyskiemu instytucji kultury „Muzeum Regionalne w Wiślicy”.

Muzeum Narodowe w Kielcach już przygotowuje się merytorycznie do stworzenia w swojej strukturze nowego oddziału, jakim będzie Muzeum Regionalne w Wiślicy. – To dla nas zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ Muzeum Narodowe do tej pory nie miało w swoich zasobach najdawniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego, ale nasi konserwatorzy, inwentaryzatorzy już się do tego przygotowują. Robimy też rozeznanie, jeśli chodzi o możliwości finansowania – zapewnił Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach.

- Pamiętam nasze pierwsze spotkania w tym gronie, kiedy doszliśmy do wniosku, że jest „pora na Wiślicę”, a później – że potrzebne są nie tylko doraźne działania, ale program dla Wiślicy. Dzisiejszy dzień jest potwierdzeniem, że ten program dla Wiślicy będzie naprawdę realizowany, że zależy państwu, aby Wiślica zajęła miejsce, które jej się należy z uwagi na rangę tych zabytków. Tym bardziej że jest to rok, kiedy świętujemy rocznicę chrztu Polski – dodał ks. Wiesław Stępień, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej w Wiślicy.

Siedzibą Muzeum Regionalnego w Wiślicy jest wzniesiony w 1460 r. gotycki budynek rezydencjonalny ufundowany przez Jana Długosza. Instytucja udostępnia turystom m. in. takie zabytki, jak: gotycka Bazylika Mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XIV w., będąca zarazem Sanktuarium Matki Bożej Łokietkowej, dzwonnica fundacji Jana Długosza  z XV w., Dom Długosza z XV w., podziemia Bazyliki  z pozostałościami dwóch kościołów romańskich, kolejno z XII i XIII w., Pawilon Archeologiczny  z pozostałościami XI-wiecznego kościoła św. Mikołaja oraz hipotetyczną misą chrzcielną z 880 r. n.e., a także grodzisko wczesnośredniowieczne z przełomu X i XI w.

W spotkaniu, podczas którego podpisano umowę o przejęciu Muzeum Regionalnego w Wiślicy przez Samorząd Województwa, uczestniczyli także Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz wicedyrektor Małgorzata Kowalińska.

Źródło: sejmik.kielce.pl

Reklama.

Tagi: Muzeum Regionalne w Wiślicy   Muzeum Regionalne    

Zobacz także

Spotkanie z KGW w Pińczowie (foto)

Dodane: 2018-12-11 11:32 - Komentarze  (0)  czytane (89)

TAGI:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.175.182.106

pol. (2016-05-18 18:00:53)

Muzeum Regionalne funkcjonowało kilkadziesiąt lat. Nikt nie oszlifował tego diamentu, wobec czego nigdy nie został brylantem. Placówka za to stała się widownią niekończących się sporów, z którymi nie umieli sobie poradzić kolejni gospodarze Wiślicy. Obecnie zrodziła się nadzieja.

wer (2016-05-18 16:16:44)

Łączę się w "bulu" z mieszkańcami Wiślicy. Mieć taką perełkę, skarb, atrakcję na której można by zarabiać... i oddać ja w ręce PSL-ZSL...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Stypendia dla dzieci i młodzieży z powiatu buskiego

Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

Maxfarbex Buskowianka Busko Zdrój – Gwiazda Ruda Śląska - Wywiady

XV Forum Polsko-Rosyjskie w Busku-Zdroju

Smerfny Jubileusz!

Debata z kandydatem na wójta Andrzejem Kozerą w Chrobrzu

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sylwester 2018/2019. Imprezy sylwestrowe w Busku i regionie. Salony kosmetyczne, fryzjerskie, lokale, dyskoteki

Zabawa sylwestrowa to jedna z ważniejszych imprez w ciągu roku. Już dziś warto się do niej dobrze przygotować. Tylko dobrze zorganizowana...