Pismo Dyrektora ZOZ w Busku-Zdroju do Premiera
Dodał: Marta Data: 2024-04-24 14:55:34 (czytane: 5100)
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze!
Proszę potraktować niniejsze pismo, jako-być może-ostatnią już próbę ratowania oddziałów ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych w szpitalach I poziomu referencyjnego (powiatowych). Jak Panu wiadomo, spadek urodzeń w Polsce jest najwyższy od lat 50 XX wieku.
Także w powiecie buskim urodziło się w roku 2023 jedynie 367 dzieci, w tym 166 w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju. Oddział ten, wraz z nierozerwalnie z nim związanym, Oddziałem Neonatologicznym, wygenerował w 2023 roku stratę w wysokości 3 420 539,91 zł. Bywają dni, że mimo pełnej obsady medycznej i niemedycznej oddziału, nie rodzi się ani jedno dziecko, jak również nie przebywa w nim ani jedna pacjentka do zabiegu ginekologicznego. Z drugiej strony szpital wstrzymuje przyjęcia np. w Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej z powodu braku wolnych łóżek. Porody są nielimitowane i finansowane odrębnie, natomiast zabiegi ginekologiczne w ramach tzw. ryczałtu.
Ponieważ w regionie świętokrzyskim, aż cztery szpitale powiatowe tj. w Busku-Zdroju, Staszowie, Jędrzejowie i Starachowicach zawieszają działalność oddziałów ginekologiczno-położniczych, a docelowo zamierzają je likwidować. Spowoduje to, że południowa część województwa świętokrzyskiego pozostanie bez zabezpieczenia z tego zakresu.,
Dlatego zwracam się do Pana Premiera z prośbą o wdrożenie pozaustawowego mechanizmu finansowania oddziałów: ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych. Polegałoby to na wyodrębnieniu środków w ramach NFZ pokrywających całoroczne koszty utrzymania tych oddziałów w szpitalach powiatowych. Byłyby to środki, które pozwolą pokryć stałe koszty funkcjonowania oddziału -głównie koszty płacowe- bez względu na liczbę porodów i liczbę zabiegów ginekologicznych.
Podobne propozycje były już przeze mnie wielokrotnie składane do Ministerstwa Zdrowia, niestety poza podziękowaniami i zapewnieniem, że moje wnioski będą brane pod uwagę, nic się w tej materii nie zmienia od wielu lat.
Oddziały ginekologiczno-położnicze i neonatologiczne powinny być pozostawione w tych szpitalach powiatowych, gdzie będzie do nich ułatwiony dostęp nie tylko dla pacjentek rodzących, ale również wymagających wykonania pozostałych świadczeń ginekologicznych.
Kadra lekarska, której brakuje we wszystkich szpitalach, być może zainteresuje się pracą w jednym – wskazanym np. przez Wojewodę, a posiadającym wyodrębnione finansowanie, o którym wspomniałem wyżej.
Dla skrócenia niniejszej korespondencji pomijam wszelkie inne argumenty przedstawione szerzej w moich pismach, ostatnie z 5.03.2024r., a skupię się na kwestii bezpieczeństwa pacjentek rodzących w szpitalach powiatowych, gdzie w zdecydowanej większości odbywa się to przez cięcie cesarskie. Także ten aspekt tj. bezpieczeństwa rodzącej i dziecka winien być w pierwszej kolejności wzięty pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o pozostawieniu oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego w konkretnym szpitalu powiatowym.
Spotkanie na ten temat, które odbyło się w dniu 23.04.2024r. w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach nie napawa optymizmem. Krótko mówiąc, poza ustaleniem majowego terminu drugiego spotkania, ani Pan Wojewoda, ani Pani Dyrektor ŚOW NFZ, nie podjęli żadnych istotnych decyzji końcowych w zakresie funkcjonowania oddziałów ginekologiczno-położniczych i neonatologicznych w regionie.
Niestety nie ma już czasu na spotkania bez ustaleń, bowiem odchodzi kadra lekarska, nastąpią już nieodwracalne zmiany jeśli chodzi o strukturę funkcjonowania szpitali, a wystarczy przekazać środki finansowe w wysokości pokrywającej roczny koszt utrzymania oddziałów: ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego w jednym ze wskazanych szpitali.
Szanowny Panie Premierze!
Nie może być polityki prorodzinnej Państwa bez funkcjonujących i bezpiecznych oddziałów ginekologiczno-położniczych w szpitalach powiatowych, tych najbliżej pacjentek. Bardzo proszę o zainteresowanie się tym problemem, bowiem dotyczy on większości, jak nie wszystkich 16 regionów w Polsce.
Grzegorz Lasak
Dyrektor ZOZ w Busku-Zdroju
Koordynator OZPSP
w Województwie Świętokrzyskim
Do wiadomości:
Pan Józef Bryk - Wojewoda Świętokrzyski,
Pani Joanna Wolszczak-Domańska - p.o. Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Kielcach,
Pan Jerzy Kolarz – Starosta Buski.
/Artykuł sponsorowany/