Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Dożynki Gminne 2017 w Tuczępach (foto)

Dodał: Milena Data: 2017-08-19 11:00:49 (czytane: 4018)

Gmina Tuczępy 13 sierpnia rozpoczęła serial dożynkowy w powiecie buskim. Rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Tuczępach celebrowanej przez proboszcza parafii ks. Krzysztofa Irlę, który poświęcił ustawione wokół wieńce – owoc pracy i rolniczego trudu.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski
apankowski.pl,biuro, kancelaria doradztwa podatkowego, pankowski, księgowość

Królowej Jadwigi 6. 28-100, Busko-Zdrój

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-ZdrójPo niej w dożynkowy korowód przeszedł na plac przy Urzędzie Gminy gdzie kontynuowana była świecka część uroczystości. Starostami tegorocznego gminnego święta plonów byli: Anna Fit z Nieciesławic  i  Piotr Pałyga z Wierzbicy. 

tuczepy_0407.jpg

Piotr Pałyga mieszka w Wierzbicy. Wraz z żoną Marzeną prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 6,5 ha nastawione na produkcję roślinną. Mają dwóch synów : Kubę i Mikołaja. Aktywny w życiu społecznym, Pełni funkcję naczelnika w OSP Wierzbica.

Anna Fit mieszka w Nieciesławicach. Wraz z mężem Grzegorzem prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 8 ha nastawione na produkcję sadowniczą (głównie uprawa śliwy). Mają dwoje dzieci: córkę Martynę i syna Antoniego.   

Gospodarzem dożynek, jak co roku, jest Wójt Gminy Tuczępy – Pan Marek Kaczmarek. Całość uroczystości prowadzili Marcin Opozda i Artur Kański.

Po przekazaniu gospodarzowi gminy przez starostów dożynek chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów nastąpiła główna część programu każdych dożynek jaki jest prezentacja wieńców dożynkowych. Te misterne dzieła sztuki tworzą grupy osób niezwykle zaangażowanych w zachowanie naszej rodzimej tradycji. Dlatego trzeba uhonorować tych, którzy nie licząc własnego czasu, w przerwach prac w gospodarstwach tworzyli je i przygotowali do publicznej prezentacji.

W tym roku przygotowały je sołectwa Góra, Grzymała, Januszkowice, Niziny, Tuczępy, Wierzbica.

Sołectwo Góra. Wieniec wykonali: Anna Chojna, Anna Kędziora, Anna Stolarek, Monika Kopała, Marta Komorowska-Kucharczyk, Marta Męczyńska, Renata Drozdowska, Anna Zaród, Krystyna Piątkowska, Agata Kopała, Jan Arendarski, Jan Krzystek, Andrzej Chojna, Grzegorz Kopała, Grzegorz Kędziora, Jerzy Bartos.

Sołectwo Grzymała. Wieniec wykonali: Agnieszka i Wojciech Ławniczak, Katarzyna i Władysław Cesarz, Dorota Trześniewska, Anna Sadowska , Agnieszka Zębala , Adam Stępień, Anna Dzwonkowska.

Sołectwo Januszkowice. Wieniec wykonali: Tatol Antonina, Ziemniak Helena, Musiał Maria, Stefańska Jadwiga.

Sołectwo Niziny. Wieniec wykonali: Stanisław Opozda, Toś Zofia, Opozda Stanisława, Sakwa Halina, Pabian Henryka, Kasperek Halina, Banaś Helena, Kosałka Sabina, Haczyk Helena, Ptak Helena, Magdziarz Zofia, Stefańska Zdzisława, Cecot Stanisława, Stefańska Cecylia, Edyta Majczak, Edwarda Bębenek.

tuczepy_0486.jpg

Sołectwo Tuczępy. Wieniec wykonali: Żal Halina, Żal Bolesław, Gawlik Monika, Sowińska Marzena, Sowiński Janusz, Sapa Zbigniew, Sapa Bernadeta, Kręcisz Irena, Kręcisz Ryszard, Kuchna Maria, Palmąka Liliana , Podesek Genowefa, Pietrzyk Maria, Stasik Janina, Mazur Barbara, Mazur Jan, Ptak Małgorzata, Żal Danuta, Żal Bogdan.

Sołectwo Wierzbica. Wieniec wykonali: Dorota Żelazko, Wiesław Misterkiewicz Maria Misterkiewicz, Jagoda Jamroży, Marzena i Mikołaj Pałyga, Celina Król, Anna Wojtyś, Helena i Sara Cesarz, Urszula Sztuk, Bogumiła Migoń, Wiesław Szymczak, Jan Wilk.

Po prezentacjach i ocenie komisji konkursowej wieńcem, który będzie reprezentował gminę na szczeblu powiatu będzie wieniec z sołectwa Tuczępy.

Korzystając z faktu obecności na dożynkach tak wielu mieszkańców gminy na scenie głównej zostali grupa osób została wyróżniona  odznaczeniami i nagrodami za swoją pracę i zaangażowanie na rzecz wsi i rolnictwa.

Prezydent Przeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał Złoty Krzyż Zasługi dr inż. Danucie Martyniak. Aktu wręczenia odznaczenia dokonał wicewojewoda świętokrzyski – Andrzej Bętkowski.
Dr inż. Danuta Martyniak jest pracownikiem Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin Państwowego Instytutu Badawczego – Pracowni Traw Pozapaszowych i Roślin Energetycznych w Radzikowie. Specjalizuje się we wdrażaniu do upraw rolniczych traw wieloletnich o wysokich parametrach energetycznych. Uprawy te mogą być prowadzone na gruntach zaniedbanych, odłogowych i zdegradowanych. Prace Pani  dr inż. Danuty Martyniak dotyczą między innymi metod zagospodarowywania powierzchni dotychczas nie uprawianych na terenie Gminy Tuczępy oraz w innych regionach województwa świętokrzyskiego.

Z inicjatywy  posła na sejm RP Michała Cieślaka oraz wójta gminy Marka Kaczmarka zostały skierowane wnioski do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o nadanie odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”.  Otrzymali je: Tadeusz Bień, Henryk Mazur, Ewa Stawecka, Zdzisław Tokaj, Edyta Tutak, Ryszard Żelazko. Wręczyli je w imieniu ministra poseł Michała Cieślak w asyście wójta Marka Kaczmarka.

tuczepy1066.jpg

Państwo Marzena i Piot Pałyga z rąk starosty buskiego Jerzego Kolarza odebrali nagrodę za drugie miejsce w finale powiatowym  konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”. Jego celem jest wyróżnienie najbardziej zadbanych, estetycznych i bezpiecznych gospodarstw rolnych w województwie świętokrzyskim.

Konkurs ten odbywa się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, w ścisłej współpracy ze starostwami powiatowymi, które są organizatorami konkursu na etapie powiatowym oraz z gminami, które przeprowadzają eliminacje gminne.

W gminie Tuczępy w czasie spotkania dożynkowego  ogromnym zainteresowaniem cieszy się konkurs „Sołtys Roku”, w którym rywalizują w wielu oryginalnych konkurencjach sołtysi sołectw. Jest tu fantastyczna zabawa, wiele emocji kibicującej zmaganiom publiczności. Organizatorzy do tegorocznego zestawy konkurencji włączyli część – „sołtys prawdę ci powie” – gdzie zawodnik w pisemnej formie odczytuje ze sceny wróżbę na najbliższy rok dotyczącą przyszłości swojego sołectwa, gminy, Wójta, Rady Gminy, część - „kiedy nie było kombajnów”  - wiązanie na czas powrósłem ze słomy trzech snopków zboża i ustawienie ich w kopkę, część - „skacz sołtysie skacz” – skakanie na skakance do pierwszej „skuchy”. Konkurencja na czas wykonywana po dwóch uczestników gdzie skakanka cały czas musi być w ruchu, część -  „bicie piany” – ubijanie piany z trzech jajek tak, aby po odwróceniu miski do góry dnem piana z niej nie wypadła. Ten przesympatyczny konkurs wzbudził wiele radości publiczności, szczerego uśmiech a zawodnicy – sołtysi naprawdę wyszli z niego obronną ręką zbierając gromkie brawa. Tu najlepszym okazał się sołtys sołectwa Grzymała Władysław Cesarz odbierając w nagrodę – okolicznościową statuetka, dyplom i …  beczkę piwa od TPGT.

Część artystyczną dożynek wypełnili - wokaliści z Centrum Kultury w Tuczępach prowadzeni przez Tomasza Mazura – instruktora muzyki w Centrum, prezentacje tańca JUMPSTYLE w wykonaniu zespołu Polish Hard Dance Team – grupy tanecznej działającej przy Centrum Kultury w Tuczępach, której opiekunem jest Dorota Szymczak, grupa MaxxDance a wieczorną i nocną zabawę ludową poprowadził zespół muzyczny EXTRA BAND z Kielc.

tekst i foto: Robert Gwóźdź

Reklama.

Zdjęć w galerii: 106

Tagi: dożynki   dozynki gminne   święto plonów  

Zobacz także

Odbiór kanalizacji w Górnowoli

Dodane: 2018-05-22 16:03 - Komentarze  (0)  czytane (317)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.167.216.239

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Otwarcie boisk sportowych w Busku-Zdroju

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych Szaniec 2018

III Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

155. rocznica Bitwy pod Grochowiskami

Wizyta polityków Platformy Obywatelskiej w Busku-Zdroju

Most na Wiśle połączy Świętokrzyskie z Małopolskim

Konkursy

Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

XV Rajd Pojazdów Zabytkowych Szlakiem Republiki Partyzanckiej

Automobilklub Kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej i Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej zapraszają w dniu 19 i 20 maja na XV Rajd...