Podsumowanie kadencji Burmistrza Waldemara Sikory

Dodał: Marta Data: 2024-04-16 14:18:47 (czytane: 3631)

Burmistrz Waldemar Sikora, kończąc swoją kadencję, pragnie podzielić się z mieszkańcami najważniejszymi inwestycjami realizowanymi w ciągu ostatnich pięciu lat. W tym kontekście, za pośrednictwem naszego portalu, odnosi się do rozpowszechnianych informacji na temat działań inwestycyjnych samorządu w latach 2018-2023.

Szanowni Państwo,

W związku z ogromną liczbą nieprawdziwych informacji przekazywanych w przestrzeni publicznej na temat działalności inwestycyjnej samorządu buskiego w kadencji 2018-2023 chciałbym przedstawić najważniejsze zadania wykonane w tym okresie.

Szczególnie niesprawiedliwe jest wg mnie stwierdzenie, że inwestycje wykonywane były z myślą o turystach i kuracjuszach, nie zaś o mieszkańcach. Tymczasem analizując poniższe zestawienie można zauważyć, że tendencja ta jest wręcz odwrotna.

Warto zwrócić uwagę, że mimo dynamicznego inwestowania, budżet gminny pozostaje bez żadnego długu publicznego (bez kredytów oraz pożyczek). To ogromne osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że na inwestycje gminne w ciągu ostatniej tylko kadencji (2018 - 2023 r.) przeznaczyliśmy prawie 300 mln zł! Najwięcej – bo ok. 92,4 mln zł pochłonęły drogi i działania rewitalizacyjne, kwotę 78,7 mln zł przeznaczyliśmy na sport, turystykę, rekreację i kulturę, pon. 23,6 mln zł na ochronę środowiska, a 22,1 mln zł na infrastrukturę edukacyjną i socjalną.

Łącznie w ciągu ostatniej kadencji wybudowaliśmy i wyremontowaliśmy ponad 20 km dróg gminnych, oraz wykonaliśmy ponad 6,5 km kanalizacji deszczowej.

Dodatkowo zamontowaliśmy prawie 1000 szt. opraw energooszczędnego oświetlenia ulicznego LED. Wszystko to z myślą o tym, aby mieszkańcom w gminie Busko-Zdrój z roku na rok żyło się coraz lepiej.

Zobacz

Poniżej przedstawiam harmonogram wykonanych działań w poszczególnych latach.

2018

 • Budowa ul. Wschodniej etap I - ulica łącząca ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Ks. Kardynała St. Wyszyńskiego.
 • Budowa łączników między ul. Grota a ul. 1 Maja.
 • Rozwój terenów zielonych w mieście - park „Małpi Gaj”, teren pomiędzy ul. Starkiewicza a sanatorium „Rafał”oraz skwery znajdujące się w różnych częściach miasta.
 • Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej - świetlice wiejskie, szkoły oraz strażnice OSP – Busko-Zdrój, Olganów, Kostki Duże, Słabkowice, Kotki, Widuchowa, Skotniki Małe, Szaniec, Dobrowoda, Baranów.
 • Rewitalizacja stawu gminnego w Broninie.

2019

 • Budowa ul. Wschodniej etap II - łącznik ul. Kazimierza Wielkiego z ul. Ks. Kardynała St. Wyszyńskiego - nowy odcinek drogi gminnej wraz z kanalizacją deszczową, oświetleniem ulicznym, ścieżką rowerową oraz parkingiem.
 • Przebudowa ul. Gen. F. Rzewuskiego na deptak i budowa ciągu pieszo-jezdnego pomiędzy ul. Rzewuskiego a ul. Rokosza.
 • Przebudowa ul. 1 Maja w zakresie kanalizacji deszczowej.
 • Zagospodarowanie terenu między ul. Starkiewicza i Sanatorium „Rafał” oraz parku Małpi Gaj.
 • Renowacja „Cieku od Buska” wraz z częściowym jego przykryciem od strony ul. Waryńskiego.
 • Rozbudowa budynku Szkoły Podstawowej Nr 2 w Busku-Zdroju (sale dydaktyczne oraz boiska sportowe).
 • Przebudowa infrastruktury sportowej i doposażenie pracowni dydaktycznych w Szkole Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju.
 • Montaż instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych na terenie Gminy Busko-Zdrój - 276 budynków mieszkalnych (+ 36 instalacji w 2020 z oszczędności).
 • Zwiększenie zasobów mieszkań socjalnych – w wyniku przebudowy istniejącego budynku wielorodzinnego powstało 66 lokali socjalnych.

 Zobacz

2021

 • Przebudowa ulicy 1 Maja na deptak na odcinku od ul. Rzewuskiego do ul. Parkowej oraz budowy utwardzonego placu z fontanną posadzkową.
 • Przebudowa ulicy Bohaterów Warszawy.
 • Przebudowa ulicy Rokosza na odcinku od ul. Starkiewicza do al. Kasztanowej.
 • Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego – wymiana nawierzchni, ścieżki rowerowe oraz alejki do ruchu pieszego, uporządkowanie zieleni, kanalizacja deszczowa, modernizacja oświetlenia parkowego.
 • Wykonanie placu zabaw w formie statku w nowym parku zdrojowym.
 • Zagospodarowanie terenów zielonych między os. T. Kościuszki a os. Pułaskiego – etap III wykonanie kompleksu boisk sportowych.
 • Adaptacja budynków przy ul. Bocznej na cele aktywności społecznej.
 • Rozbudowa Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju o szyb windowy.

2022

 • Rozbudowa ul. Partyzantów oraz przebudowa i rozbudowa odcinka ul. Grotta od ul. Miodowicza.
 • Rozbudowa ulicy Rokosza w Busku-Zdroju.
 • Budowa kładki pieszo-rowerowej nad ul. Starkiewicza.
 • Budowa parku linowego „Małpi Gaj”.
 • Przebudowa stadionu sportowego etap II – budynek administracyjno-szatniowy.
 • Utworzenie żłobka „Malucholandia”.
 • Przebudowa budynku na świetlicę w miejscowości Palonki.

Zobacz

2023

 • Budowa ul. Wschodniej etap III - przebudowa ul. Partyzantów.
 • Przebudowa skrzyżowania ul. Armii Krajowej z ul. Bohaterów Westerplatte.
 • Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszych na ul. Parkowej, 1 Maja oraz Waryńskiego w Busku-Zdroju.
 • Rewitalizacja budynku Galerii Sztuki Zielona.
 • Przebudowa i termomodernizacja budynku przy ul. ppłk. Srogiego w Busku-Zdroju z przeznaczeniem na nowe Publiczne Przedszkole nr 1.
 • Rozbudowa Publicznego Przedszkola Nr 3 w Busku-Zdroju.
 • Poprawa efektywności energetycznej budynku Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.
 • Budowa oświetlenia na terenie Gminy Busko-Zdrój, w tym w Busku-Zdroju oraz w miejscowościach Mikułowice, Kołaczkowice, Radzanów, Szaniec, Kostki Duże – Kostki Małe, Dobrowoda, Oleszki, Zwierzyniec, Młyny i Zbludowice.
 • Budowa dwóch boisk wielofunkcyjnych: przy Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie oraz przy Zespole Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach.
 • Termomodernizacja budynku Świetlicy Wiejskiej i Strażnicy OSP w Galowie.

Zobacz

Jest oczywiste, że nie wszyscy podzielali tę wizję rozwoju Buska-Zdroju.
Dziś wielu z nich – przeciwników powyższych inwestycji – kreuje się na ojców przyszłych sukcesów gminy, obiecując nierealne ekonomicznie i organizacyjnie działania.

Kończąc pracę na stanowisku burmistrza, chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom za dotychczasowe poparcie oraz współpracę – nie tylko podczas ostatniej kadencji, ale także na przestrzeni ponad 13 lat, kiedy pełniłem rolę gospodarza Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

Życzę Państwu wszystkiego, co najlepsze, na kolejne lata oraz trafnego wyboru włodarza, który zapewni stabilny rozwój gminy w nadchodzącej przyszłości.

Waldemar Sikora

Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 24

REKLAMA

Komentarze (27)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.236.191.0

(2024-04-19 07:17:58 / host: ***.pool5.dx4.pl)

Weź człowieku się nie poniżaj, zdania nie umiesz złożyć poprawnie, dostałeś czerwoną kartkę od OSP i KGW i w tych wyborach byłbyś pogrzebany jakbyś wystartował, a twoje największe przy***sy uciekły do Pana Szydłowskiego

Mądre spostrzezenie dla wypowiedzi ponizej (2024-04-17 20:29:33 / host: ***t-89-231-252-117.dynamic.mm.pl)

Proszę przywrócić poprzednie przejście z os.Sikorskiego przez ul. Grotta ,szkoda że te przejścia nie zrobili u samej góry ul.poroniony ktoś miał pomysł!

mieszkaniec (2024-04-17 18:45:59 / host: ***t-89-231-252-206.dynamic.mm.pl)

Przebudowa ulicy Grotta i Miodowicza nie spełnia oczekiwań mieszkańców .Powinno być na krzyżówce małe rondo .Podwójne przejścia dla pieszych bardzo niebezpieczne na tym odcinku.Szkoda że tyle pieniędzy wtopione a nic nie jest lepiej na tym odcinku.Rondo by rozwiązało sytuacje przy ul.Miodowicza i Grotta.

Xyz (2024-04-17 16:13:42 / host: ***-78-30-66-74.dynamic.gprs.plus.pl)

Największy płatnik w gminie pan Nowak.Jego podatki są marnotrawione

Łukasz Nowak (ten od kolei) Xyz (04-16 16:44:19) (2024-04-17 14:42:06 / host: ***.59.177.119)

Czyli sam przyznajesz, iż tłumy w tężni są tylko raz w miesiącu, bo akurat za darmo, natomiast wtedy, kiedy wymagana jest opłata, to już trudno psa z kulawą nogą tam spotkać.
Też mi łaska - raz w miesiącu! Dla mnie Muzea Narodowe w Krakowie, czy w Kielcach to dużo większe atrakcje, a tam jest darmowy dzień raz w tygodniu, a nie w miesiącu. A i w dni płatne chętnych nie brakuje.
Czemu sikora z marońskim nie chcą pokazać danych o frekwencji oraz jej sezonowości (wnioskowałem na piśmie)? Czy centrum lania wody z siarką firmowane przez marońskiego będzie takim samym =hitem=, do którego ciągle dopłacać będą podatnicy, bo to na siebie nie zarobi?

Mariusz (2024-04-17 14:40:02 / host: ***51.230.2)

Panie Burmistrzu, dziękuję Panu za wiele dobrego i za rozwój naszego miasta i okolic. Proszę nie słuchać zawistnych i małych zakompleksionych ludzi którzy są odważni tylko za klawiatury. Nie jestem wielkim zwolennikiem Pana, ale potrafię docenić to co udało się Panu zrealizować i życzę wiele dobrego.

Mariusz

do Nowaka (2024-04-17 11:29:12 / host: ***.pool3.dx4.pl)

Panie Nowak kostka granitowa jest na placu MPGK i u księdza dziekana w NPNMP w rynku!

Haha (2024-04-17 11:28:56 / host: ***lic-gprs385406.centertel.pl)

Maroński cieka po firmach żeby na niego głosować

Dragon (2024-04-17 11:07:34 / host: ***204.5.70.mobile.internet.t-mobile.pl)

Skoro było tak cudownie, to czemu jest tak źle? Owszem zarobiły pewne firmy jedne i te same od lat. Zwykłe przejadanie pieniędzy. Zamiast inwestować tak by gmina na tym zarabiała. Np hala widowiskowo sportowa, najem co tydzień. Na różnego typu iwenty. Basen otwarty, amfiteatr? Były by miejsca pracy. Czas na zmianę!

karol (2024-04-17 06:38:32 / host: ***233.60.140)

nie wiem tylko czy chwalenie się najbrzydszą kładką na świecie to dobry pomysł..

Dziękuję ? (2024-04-16 21:09:10 / host: ***f118.neoplus.adsl.tpnet.pl)

Dziękuję Panie Burmistrzu, zrobił Pan wiele dobrego dla Buska i całej gminy. Ujadacze krytyczni, ludzie z nikogo i z niczego niezadowoleni, manipulanci, nielojalni byli, są i będą- taka ludzko- nieludzka natura. Wszystkiego dobrego Panu życzę na dalsze dni życia:)

(2024-04-16 20:12:32 / host: ***t-89-231-245-4.dynamic.mm.pl)

DLACZEGO Sikora NIE startował ponownie na burmistrza, skoro taki niby dobry i tyle narobił? Czego się bał? PRZEGRANEJ?

Ja (2024-04-16 19:48:18 / host: ***lic-gprs186953.centertel.pl)

Do Łukasza Nowak. Chętnie pokaże posesję pięknie wyłożone kostka brukowa. Wystarczyło przełożyć na drugą stronę beż czyszczenia. To jak w misiu. Im więcej wydamy tym więcej do swojej kieszeni wkładamy...
Widomo...

Ja (2024-04-16 19:45:32 / host: ***lic-gprs186953.centertel.pl)

Idź do liliputowa. Nikt za tobą tęsknić nie będzie.
Wreszcie koniec chu... rządów magazyniera!!!

Mvc (2024-04-16 19:11:16 / host: ***lic-gprs232181.centertel.pl)

Wstyd wstyd wstyd, za co ty brałeś tyle lat taką pensję???!!! Ile wsi udało ci się zgazyfikowac a ile skanalizowac???? No dawaj, zawstydz wszystkich!!! A Maroński tyle samo warty co i ty!!!!

Ania (2024-04-16 18:31:23 / host: ***r-94-254-132-11.play-internet.pl)

Dziękujemy Panie Burmistrzu za rozwój Naszej Gminy. Oby Mieszkańcy wybrali godnego zastępcę.

Mateusz do Łukasza Nowaka (2024-04-16 18:05:18 / host: ***x50.neoplus.adsl.tpnet.pl)

Łukasz, wyważ trochę słowa, bo argumenty, które poruszasz są co najmniej liche.
Dla mnie Twoja wypowiedź jest najlepszą reklamą Michała Marońskiego.

(2024-04-16 16:47:53 / host: ***t-89-231-245-4.dynamic.mm.pl)

To dlatego Sikora nie startował ponownie na burmistrza, skoro taki niby dobry i tyle narobił? Odpowiedzcie sobie sami na to pytanie...

Xyz (2024-04-16 16:44:19 / host: ***-78-30-65-100.dynamic.gprs.plus.pl)

Do Pana Nowak a może Pan się pochwali jakimiś swoim osiąagnięciami. Krytykować każdy ma prawo bo to co się jednym podoba innym nie musi. Ja uważam że nasze podatki nie przejedzono.A tłumy przy tezni w darmowe poniedziałki świadczą o tym że i mieszkańcy korzystaj. Pozdrawiam.

Szwagier (2024-04-16 16:38:04 / host: ***7-156.dbsinternet.pl)

Dziękuję Panie Burmistrzu! Zdrowia i odpoczynku na emeryturze.

pit (2024-04-16 15:58:11 / host: ***6-48.dbsinternet.pl)

Pytanie jest takie: czy ktoś inny na tym stanowisku zrobiłby więcej, mniej czy tyle samo. Ale tego nigdy się nie dowiemy. Osobiście doceniam co zrobiono za jego kadencji w mieście i gminie bo na tym polu wygląda to nieźle. Ale jest jeszcze jeden aspekt mianowicie jakim p. Sikora jest człowiekiem i tutaj każdy (każda) kto miał do czynienia z tym człowiekiem nich sobie sam odpowie.

(2024-04-16 15:33:56 / host: ***.59.133.235)

Dobrze ze tą siwa głową zniknie z życia publicznego.

(2024-04-16 15:11:30 / host: ***31.26.121.ipv4.supernova.orange.pl)

Szacunek za pracę, zaangażowanie wszystkiego najlepszego. Ci co oceniają pana pracę negatywnie nich spojrzą na siebie. Pozdrawiam

JA (2024-04-16 15:01:26 / host: ***26.neoplus.adsl.tpnet.pl)

LILIPUTOM MÓWIMY DOŚĆ!!!
WYPAD DO UCZCIWEJ PRACY!!!!!!!!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7Konkursybusko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-05-21 15:36:13

Pracownik biurowy z orzeczeniem, praca zdalna

Dodano: 2024-05-21 15:35:22

PROGRAMISTA POSZUKIWANY OD ZARAZ, praca zdalna

Dodano: 2024-05-21 15:09:17

Zbiór truskawek

Dodano: 2024-05-21 14:54:55

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-05-21 14:11:03

Truskawki

Dodano: 2024-05-21 13:55:06

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-05-21 13:52:05

Truskawka 10 zł/kg

Dodano: 2024-05-21 11:23:11

Pisz, jeśli chcesz być moim przyjacielem.

Dodano: 2024-05-21 11:11:44

Szukam pracy

Dodano: 2024-05-21 10:30:06

Praca

Dodano: 2024-05-21 09:45:42

Robotnik ziemny z komunikatywnym j. niemieckim i ...

Dodano: 2024-05-21 09:45:10

Cieśla, zbrojarz, betoniarz do prac na terenie Ni...

Dodano: 2024-05-21 09:42:03

Lokale do wynajęcia..

Dodano: 2024-05-21 09:40:58

Murarz do prac na terenie Niemiec

Dodano: 2024-05-21 09:15:42

Zatrudnimy kierowcę ciągnika