Sześć sposobów na majówkę

Dodał: Agnieszka Data: 2016-04-28 10:40:55 (czytane: 25484)

Sześć krain tematycznych, ponad 850 km tras i kilkadziesiąt atrakcyjnych miejsc dla całej rodziny czeka na turystów odwiedzających świętokrzyski Szlak Przygody.

Weekend majowy rozpoczyna czas rodzinnych wyjazdów. Kilka dni poza miastem pozwala oderwać się od codziennych trosk i spędzić chwile z najbliższymi. Ciekawą propozycją na spędzenie tych wolnych dni jest podróż Szlakiem Przygody. Licząca ponad 850 km trasa, prowadzi po największych atrakcjach województwa świętokrzyskiego. Atrakcje zostały podzielone na sześć krain, które pozwolą na dostosowanie planu podróży do oczekiwań różnych grup turystów.

Kraina Legend
– znajduje się wśród magicznych miejsc, wydarzeń i ludzi –  w centrum Gór Świętokrzyskich – Wokół Łysej Góry. Poznamy tam zagadki minionych epok, sławnych postaci, legend świętokrzyskich, słowiańskich obrzędów i czarownic.
 
Proponowane atrakcje:

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej
-  przekraczając bramy osady przenosimy się w czasie aż do wczesnego średniowiecza. W drewnianych chatach z XII/XIV wieku można zapoznać się z pracą słowiańskiego rzemieślnika: garncarza, tkacza, kowala czy rymarza. Miłośnicy wiedzy tajemnej mają możliwość złożenia wizyty w domu czarownicy Liliany oraz zasięgnięcia rady guślarza Wszemysła. W części poświęconej bóstwom znajduje się staw "mokradło", Święty Gaj, kręgi bóstw Śwista, Pośwista, Pogody oraz amfiteatr. Każdy, kto przestępuje próg osady otrzymuje słowiańskie imię i na własnej skórze przekonuje się, jakie cechy charakteru są mu przypisane przez dawnych bogów. Ponadto dla zwiedzających przygotowano nietypowe atrakcje: poszukiwanie skarbu, gry i zabawy edukacyjno – integracyjne, czy łamigłówki, które dostarczają niezapomnianych emocji.

kraina_legend_huta_szklana.jpg



Opactwo Cystersów – powstałe w XII wieku jest najważniejszym zabytkiem Wąchocka. Obiekt jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej w Polsce. Bryła budowli wpisuje się w plan krzyża łacińskiego. Boczne kaplice i krótkie prezbiterium uzupełniają bazylikę o ponad 900 letniej historii. Nieopodal opactwa znajduje się pomnik przedstawiający najsłynniejszego sołtysa w kraju i bohatera licznych dowcipów, który sprawował swój urząd w Wąchocku. Według jednego z dowcipów, był on wybierany w taki oto sposób: „puszcza się z najwyższej górki koło od furmanki, w czyją chałupę uderzy - ten zostaje sołtysem".

Szklany Dom w Ciekotach - centrum edukacyjne zbudowano w miejscu, w którym znajdował się dwór rodziny Żeromskich. W budynku stylizowanym na XIX-wieczny szlachecki dwór. Na odwiedzających czeka ekspozycja dotycząca życia i twórczości pisarza. Druga część centrum to nowoczesny budynek nawiązujący do mitu o szklanych domach. Tutaj odbywają się prezentacje sztuki współczesnej, koncerty, spotkania literackie, czy projekcje filmowe.

Kraina Talentów - czekają na nas obiekty stanowiące nawiązanie do walorów poznawczych i edukacyjnych. Pełniły one (lub nadal pełnią) funkcję rozumianych w szerokim znaczeniu warsztatów pracy.

Proponowane atrakcje:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
- ofiarowany w 1900 roku pisarzowi w dowód wdzięczności i uznania, dziś spełnia funkcję muzeum. Wiernie odzwierciedlone wnętrza pozwalają przenieść się w atmosferę czasów, w których żył Sienkiewicz. Możemy podziwiać nie tylko  meble, obrazy, rzeźby które zdobiły wnętrza pałacu, ale również niezwykle cenne rękopisy oraz listy pisarza.

kraina_talentow_oblegorek.jpg



Tor wyścigowy w Miedzianej Górze - przyciągnie z pewnością uwagę miłośników szybkiej jazdy i sportów samochodowych.  Swoje umiejętności można poćwiczyć na dwóch pętlach: małej i dużej. Pierwsza składa się z 1140 metrów asfaltowej trasy. Druga to ponad czterokilometrowy odcinek biegnący przez malownicze lesiste tereny.

Kraina Sacrum i Profanum
- pozwala odczuć przenikanie się historii od starożytności, związanej z hutnictwem i okresem wpływów rzymskich, do średniowiecza - czasu ścierania się pogańskiego kultu z chrześcijaństwem. To także duchowa podróż do miejsc, których odwiedzenie jest doświadczeniem niemal mistycznym.

Proponowane atrakcje:


Święty Krzyż – Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze – niegdyś świątynia Lady, Boda i Lela, dziś cel pielgrzymek i jedna z największych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego. Na wysokości 595 m n.p.m. znajduje się okazały zespół klasztorny Benedyktynów, klasycystyczny kościół z XVIII w. oraz kaplica Oleśnickich, w której przechowywany jest relikwiarz z cząstkami drzewa Krzyża Świętego. Odwiedzając to miejsce, warto wstąpić również do Muzeum Misyjnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, gdzie obejrzeć można eksponaty pochodzące z krajów misyjnych. Po zwiedzaniu  można spróbować dań kuchni klasztornej, a w starej aptece – dziś kawiarence nabyć tradycyjne herbaty, nalewki i leki ziołowe.

kraina_sacrumi_profanum_sw_krzyz.jpg



Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Kałkowie-Godowie – to miejsce kultu cudownego Wizerunku Matki Bożej i cel licznych pielgrzymek.  Odwiedzający mogą zobaczyć kamienne stacje Drogi Krzyżowej z wysoką na 33 m Golgotą, przedstawiającą śmierć Pana Jezusa i martyrologię narodu polskiego. Warto zwiedzić również Grotę Lourdzką, będącą wypełnieniem testamentu św. Maksymiliana Kolbe, Dom Jana Pawła II, powstały w 10. rocznicę pontyfikatu polskiego papieża oraz dostępną przez cały rok Szopkę Betlejemską.

Kraina Czterech Żywiołów dedykowana jest tym, którzy nie lubią się nudzić. To miejsca poświęcone rozrywce oraz bogactwu dziedzictwa kulturowego i historyczno – przyrodniczego. Będziemy mogli tu aktywnie spędzić czas, rozwiązując zagadki zawarte w questach, poszukując skarbów, uczestnicząc w pasjonujących grach terenowych, a wieczorami słuchając przy ognisku żywiołowych opowieści narratorów lokalnych.

Proponowane atrakcje:

Kompleks Turystyczny Jurapark w Bałtowie – można podziwiać tam realistycznie odtworzone wizerunki dinozaurów, zamieszkujących sześćdziesiąt milionów lat temu ziemię. W fascynującą podróż w przeszłość przeniesie nas kino 5D oraz Prehistoryczne Oceanarium. Na miłośników mocnych wrażeń czeka kolejka rollercoaster i Park Rozrywki. Wart odwiedzenia jest także Bałtowski Zwierzyniec, gdzie można spotkać ponad 200 osobników dzikich zwierząt, m.in. lamy, aplaki, kameruńskie owce.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Przyrody Krzemionki
– pozwala przeniesienie się w czasie o 5000 lat wstecz, prezentując oryginalne wyrobiska neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego. Podziemny fragment trasy to jedyny tego typu obiekt na świecie otwarty dla szerszej publiczności. Na terenie Krzemionek można także zobaczyć m.in. rekonstrukcję pradziejowej osady z czasów epoki kamienia i wczesnej epoki brązu.
Kraina Kultur zaprasza nas na spotkanie z kulturą żydowską, ariańską, tatarską a nawet indiańską. 
Proponowane atrakcje:

Zespół Pałacowy Kurozwęki - zbudowany w XIII wieku zespół pałacowo-parkowy to dziś prawdziwe centrum kultury Dzikiego Zachodu w Polsce. To jedyne w naszym kraju miejsce, gdzie znajduje się hodowla bizonów amerykańskich. Co roku odbywa się tu trzydniowy festyn pod hasłem "Dziki Zachód w Kurozwękach". Obiekt zamienia się na kilka dni w prawdziwą indiańską wioskę, w której możemy wcielić się w poszukiwaczy złota, zanurzyć się w labiryncie kukurydzy, a w plenerowym kinie obejrzeć świetny western.

Synagoga Szydłowska - stanowi jedną z najciekawszych atrakcji miasta. Jest najstarszą (zbudowana pomiędzy 1534 a 1564 r) zachowaną synagogą w województwie świętokrzyskim i jedną z najstarszych w Polsce. Można tu oglądać eksponaty związane z kulturą żydowską, w szczególności przedmioty i księgi religijne oraz 4-metrowy posąg Mojżesza, a także 18 płaskorzeźb w brązie przedstawiających sceny ze Starego Testamentu autorstwa polskiego rzeźbiarza, prof. Gustawa Zemły.

Kraina Natury
- to raj dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu dziewiczego piękna dzikiej przyrody. Wśród torfowisk i jezior Pojezierza Świętokrzyskiego przy odrobinie szczęścia można usłyszeć klekot bociana czarnego, krzyk żurawi, czy zostać świadkiem walki cietrzewi.  Szczególnie warte uwagi jest jezioro Żabiniec ze skupiskami nenufarów, grążeli żółtych oraz pływającą darnią. Z kulturą i tradycją ludową sprzed lat można zapoznać się w Muzeum Etnograficznym w Fałkowie a drewniano –murowany dwór w Ludyni z II połowy XVIII wieku, to miejsce gdzie według legend odpoczywał niegdyś sam Tadeusz Kościuszko.

Więcej informacji na temat Szlaku Przygody oraz pozostałych atrakcji dostępnych w poszczególnych krainach znajduje się na stronie: www.szlakprzygody.eu



 

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.216.227.76

Do Boba (2016-04-28 13:28:20)

Na grylla chyba będzie za zimno:)

BOB (2016-04-28 10:42:43)

A GDZIE DOM I GRILL?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka

Busko-Zdrój, ul. Partyzantów 78

Biuro Rachunkowe EFEKT

Busko Zdrój, Langiewicza 39

Biuro Rachunkowe DASMA - usługi księgowe

Pińczów, ul. 3-go Maja 20A

Biuro Rachunkowe TAXFAIRY Adriana Piotrowicz

Solec-Zdrój, Kolonia Zagajów 2

Imprezy/wydarzenia w regionie

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

<p>Zapraszamy na wystawę "Buscy Artyści dla Buska", gdzie 
prezentowane będą wyjątkowe dzieła stworzone przez artystów związanych z
 Buskiem. Wystawa odbędzie się od 26 kwietnia do 19 czerwca 2024 roku w 
Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia. Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia o
 godzinie 18:00.</p><p> </p><p> </p><p> </p>

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-05-01 - 2024-05-31

Wydarzenia przy buskiej Tężni

Od 1 maja w Domu Zdrojowym kompleksu Tężnia Busko będzie dostępna wystawa Marka Masłowskiego pt. "Pejzaże Ponidzia".
2024-05-01 - 2024-05-24

Wystawa Marka Masłowskiego

2024-05-03 - 2024-05-30

Terminarz Kina 'Zdrój'

W maju Busko-Zdrój ożywa dźwiękami i wspomnieniami, oddając hołd
 niezapomnianej twórczości Wojtka Belona, artysty związanego z 
Ponidziem. Seria wydarzeń, zaplanowanych na ten miesiąc, nie tylko 
przywraca pamięć o jego muzyce, lecz także ukazuje siłę i trwałość jego 
dziedzictwa.
W najbliższą sobotę, 11 maja o godz. 10:00 zapraszamy na 
Pływalnię Miejską w Busku-Zdroju, gdzie odbędzie się 3. Runda Małej 
Świętokrzyskiej Ligi Pływackiej!
Już niedługo mieszkańcy Busko-Zdroju będą mieli okazję przeżyć 
niezapomniany wieczór pełen śmiechu i rozrywki. Rafał Rutkowski, znany 
też jako "Rutek", zawita do naszego miasta ze swoim najnowszym programem
 "Żarty dla mas". Zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w
 sobotę, 11 maja 2024 roku, o godzinie 18:00.
Serdecznie zapraszamy na koncerty Buskiej Orkiestry Zdrojowej odbywające się w maju.
Galeria Sztuki Gromada ma zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż,
 który odbędzie się w niedzielę, 12 maja o godzinie 17:00. Wystawa pt. 
"Obrazy Aquarius" będzie okazją do zanurzenia się w fascynującym świecie
 sztuki stworzonej przez wybitnego artystę Waldemara Kozuba.
Serdecznie zapraszamy na Konkurs Finałowy 48. Buskich Spotkań z 
Folklorem, który odbędzie się 18–19 maja 2024 roku w muszli koncertowej w
 Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju.
2024-05-18 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

Zapraszamy na Dzień Baniek Mydlanych z udziałem wyjątkowego 
gościa, Smoka Edzia. Zapraszamy w sobotę, 18 maja od godz. 15:00 na 
teren Skateparku przy ul. Kusocińskiego w Buku-Zdroju. Organizatorzy 
przygotowali dla Was bogatą paletę atrakcji.

Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Buskie Samorządowe 
Centrum Kultury w Busku-Zdroju zapraszają na rajd rowerowy pn. "Rowerem 
przez Busko-Zdrój"
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich 
miłośników podróży, fotografii, muzyki i literatury na niezwykłe 
spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Spotkanie odbędzie się 22 maja o 
godzinie 18:00 w sali widowiskowej BSCK.
W czwartek, 23 maja Komenda Hufca ZHP Busko-Zdrój oraz 
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej serdecznie zapraszają 
mieszkańców oraz sympatyków na wyjątkowy koncert "Panu Mieczysławowi 
Harcerze". Wydarzenie ma szczególne znaczenie, gdyż stanowi wyraz 
wdzięczności za 40 lat współpracy.

Ogłoszenia

Dodano: 2024-05-08 17:55:55

Kocioł Defro 12 kw

Dodano: 2024-05-08 16:42:28

Urocza Gosia Szuka Faceta

Dodano: 2024-05-08 14:47:52

nieruchomość zabudowana

Dodano: 2024-05-08 14:37:04

zatrudnię

Dodano: 2024-05-08 14:06:46

Praca dla Operatora koparki

Dodano: 2024-05-08 13:42:33

Poszukuję Dyskretnego Mężczyzny

Dodano: 2024-05-08 13:28:11

Zatrudnimy kierowcę ciągnika

Dodano: 2024-05-08 13:09:23

Zabytkowa krajalnica, waga KUPIE

Dodano: 2024-05-08 12:19:31

Pilnie zatrudnie brukarza

Dodano: 2024-05-08 11:50:00

Fotelik samochodowy Cybex Sirona S2 I - Size

Dodano: 2024-05-08 11:42:03

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-05-08 11:13:51

szukam pracy

Dodano: 2024-05-08 10:40:03

Działka budowlana Konary k/Buska-Zdroju

Dodano: 2024-05-08 09:27:30

Szukam pracy

Dodano: 2024-05-08 08:09:24

Przeprowadzki, transport