Zestaw hydroforowy w gospodarstwie rolnym - przykłady zastosowania
Dodał: Marta Data: 2024-04-11 08:58:49 (czytane: 3944)
Zestaw hydroforowy to wygodny, niedrogi i bardzo łatwy w uruchomieniu sposób na rozpoczęcie pobierania wody z własnego ujęcia oraz zasilania nią np. instalacji domowej czy nawadniającej. Wielką zaletą takich zestawów jest wszechstronność ich zastosowania. Zestawy hydroforowe świetnie sprawdzają się np. w gospodarstwie rolnym, zapewniając nieprzerwane dostawy wody do różnorodnych celów. Przykłady zastosowania zestawu hydroforowego w rolnictwie omawiamy w naszym artykule.
Eksperci podpowiadają: „Kupując zestaw hydroforowy warto również zwrócić uwagę na markę producenta, a nie tylko na cenę. Po pierwsze: reprezentuje ona konkretną jakość. Po drugie: do zestawów znanych firm z łatwością i od ręki znajdziemy części zamienne, nie będzie również problemu z ich serwisowaniem w razie wystąpienia jakiejś awarii.” Źródło porady: https://sklep-hydros.pl/38-zestawy-hydroforowe
Nawadnianie pól
To podstawowy i najczęstszy cel stosowania zestawu hydroforowego w gospodarstwie rolnym. Nawadnianie pól nie jest już wyborem, a koniecznością, biorąc pod uwagę postępujący proces stepowienia naszego kraju. W Polsce są regiony, w których susza rolnicza utrzymuje się od dobrych kilkunastu lat.
Specjalista doradza: „Polska jest jednym z najszybciej stepowiejących krajów w Europie. Od wielu lat borykamy się z dramatyczną suszą, której skutki jako pierwsi odczuwają rolnicy. Właścicielom pól uprawnych coraz trudniej jest utrzymać dobre plonowanie bez sztucznego nawadniania. Inwestycja w system oparty o prywatne źródło wody wydaje się być zatem koniecznością (…).” Źródło / za: https://solumagroup.pl/rolnictwo-blog-o-rolnictwie,ac179/dlaczego-warto-zainwestowac-w-system-nawadniania-pola-uprawnego,2225
Chcąc zapewnić sobie odpowiednie plonowanie i niezależność od warunków atmosferycznych, warto zainwestować w prywatne źródło wody i zautomatyzować proces nawadniania. Idealnie nadaje się do tego właśnie zestaw hydroforowy, który zapewni dostawy wody pod wysokim ciśnieniem do zasilania zraszaczy czy systemów kroplujących.
Rada: Oczywiście zestaw hydroforowy ma ograniczone możliwości w zakresie obsługi rozbudowanych instalacji nawadniających. Do zasilania np. deszczowni lepiej sprawdzi się wydajna pompa głębinowa.
Pojenie zwierząt gospodarskich
W gospodarstwach hodowlanych, gdzie trzeba zapewnić stały dostęp do świeżej wody dla dużych ilości zwierząt, zestaw hydroforowy zawsze będzie dobrym wyborem. Pozwoli nie tylko zaspokoić potrzeby zwierząt, ale również zagwarantuje niskie koszty pojenia inwentarza oraz prowadzenia prac porządkowych w chlewni, stajni, oborze etc.
Nawadnianie upraw w szklarniach
W wielu gospodarstwach rolnych prowadzi się uprawę szklarniową na własne potrzeby, jak i dla zyskania dodatkowego źródła dochodów. Mowa nie tylko o warzywach, ale też kwiatach ozdobnych.
Zestaw hydroforowy może stanowić podstawę zautomatyzowanego systemu nawadniania upraw, dbając przy tym o utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu w szklarni (wysoki poziom wilgotności powietrza).
Mycie maszyn rolniczych
Zestaw hydroforowy zapewnia dostawy wody na cele typowo gospodarskie, w tym związane z utrzymaniem porządku oraz konserwacją maszyn. Dzięki praktycznie darmowej wodzie z prywatnego źródła nie trzeba się ograniczać w myciu sprzętu rolniczego, narzędzi, budynków gospodarskich, pojazdów czy obejścia (np. kostki brukowej, elewacji domu etc.).
Zaopatrywanie w wodę do celów bytowych i spożywczych
Podstawową funkcją zestawu hydroforowego może być dostarczanie wody do budynku mieszkalnego, zwłaszcza w sytuacji, gdy gospodarstwo nie korzysta z przyłącza wodociągowego. Woda z prywatnego ujęcia, o ile spełnia normy jakościowe, z powodzeniem może być używana do sprzątania, gotowania, mycia, prania itd. Zaletą tego rozwiązania jest również fakt, iż przy odpowiedniej wydajności źródła zestaw hydroforowy może zagwarantować wysokie ciśnienie wody, co oczywiście przekłada się na komfort mieszkańców.
Warto rozważyć: „To właśnie wysokie koszty zakupu wody wodociągowej powstrzymują wielu przedsiębiorców rolnych przed inwestycjami w rodzaju zbudowania automatycznego systemu nawadniania pól. Tymczasem wystarczy zacząć od wywiercenia odpowiednio wydajnej studni, aby rozwiązać ten problem praktycznie od ręki.” Źródło: https://hydros.pl/porady-ekspertow,ac172/wlasna-studnia-czyli-dobra-inwestycja-w-rozwoj-gospodarstwa-rolnego,1822
Zastosowanie zestawu hydroforowego w gospodarstwie rolnym jest zatem bardzo szerokie, dlatego jest to zakup, który zdecydowanie warto przemyśleć – zwłaszcza, że w długim terminie może to przynieść realne oszczędności z tytułu zakupu wody, której zużycie w każdym gospodarstwie jest z reguły ponadprzeciętnie wysokie.
/Artykuł partnera/