XXXII Wytopki Ołowiu w Tokarni
Dodał: Marta Data: 2024-06-27 12:46:20 (czytane: 5050)
„Wytopki Ołowiu” to impreza, w której pokazy i rekonstrukcje staropolskich technik hutnictwa ołowiu stanowią od lat trzon wydarzenia. Nawiązują one również do starożytnej tradycji dymarkowego hutnictwa żelaza, które rozwijało się dawniej w Górach Świętokrzyskich. Z górnictwa miedzi, ołowiu i srebra słynęły kiedyś okolice Kielc i Chęcin. Według dr. inż. Zbigniewa Rubinowskiego było tu zlokalizowanych aż 25 kruszcowych pól górniczych oraz sześć hut i zakładów metalurgicznych metali nieżelaznych.
Niedzielna impreza rozpocznie się o godzinie 11 mszą świętą w kościele z Rogowa. Później uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć, jak wygląda wytop ołowiu z rudy, według tzw. „polskiego sposobu”, w zrekonstruowanym piecu hutniczym. W spotkaniu będzie uczestniczył dr Ireneusz Suliga, metalurg z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który wzbogaci pokazy naukowym komentarzem.
W programie będzie także bicie ołowianych „talarów chęcińskich” za pomocą pamiątkowego stempla A.D. 2024, pędzenie dziegciu tradycyjną metodą „garnek na garnku”, wypał węgla drzewnego w mielerzu, cięcie drewna na „kozłach” z użyciem ręcznych pił typu „moja – twoja” oraz pokaz elektrolitycznego otrzymywania miedzi metodą dra Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego. Ten pochodzący z Wielkopolski ziemianin – chemik i filozof, który studiował w Krakowie, a doktoryzował się w Berlinie, opatentował w 1902 roku prostą i nowatorską metodę przemysłowej elektrolizy miedzi. Tą metodą Łaszczyński z bratem Bolesławem produkował miedź z rud uzyskiwanych w starych kopalniach w podkieleckiej „Miedziance”. Wśród jego licznych wynalazków był też sposób produkcji i konfekcjonowania materiału wybuchowego nazwanego miedziankitem. Muzeum od lat przypomina postać tego wybitnego naukowca i wynalazcy, który w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju światowego przemysłu.
Oprócz tego, będą odbywały się różne warsztaty i prezentacje. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu poprowadzi warsztaty kowalsko - odlewnicze dla dzieci i dorosłych, pokazy kucia gwoździ, podkówek, galanterii żelaznej, wykonywanie form w piasku odlewniczym i pokaz technik odlewniczych. Grzegorz Kończyk zaprezentuje eksperymenty z pierwotną metalurgią miedzi i przeprowadzi próbę rekonstrukcji technologii wytopu miedzi z epoki kamiennej. Dariusz Wójcik z Grupy Moccus przedstawi rekonstrukcję warsztatu wędrownego kowala i technik obróbki odkuwki żelaza z pieca dymarskiego, a Muzeum Przyrody i Techniki „EKOMUZEUM” im. Jana Pazdura w Starachowicach pokaże budowę świętokrzyskiej dymarki i odtworzy starożytny proces wytopu żelaza z rud darniowych, na podstawie przesłanek badawczych archeologii.
W spotkaniu będzie uczestniczył Ryszard Skuza ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych, który przygotuje pokaz kucia i technik tradycyjnego kowalstwa ludowego. Nie zabraknie również Grupy Rekonstrukcji Historycznej Patrioci i Fabrykanci Zagłębia Staropolskiego w strojach z okresu Powstania Styczniowego z artyleryjskimi wystrzałami armatnimi. Ponadto, udział w wydarzeniu zapowiedziało 50 wystawców z rękodziełem oraz lokalnymi produktami. Impreza potrwa do godziny 16.
Do Tokarni przyjedzie także Fundacja „Pokonaj raka”, która wspólnie ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizują IV Piknik zdrowia. W godzinach od 11 do 15 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, między innymi mammografii i cytologii (cytomammobus). Zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli skorzystać także z przeglądów dentystycznych w dwóch dentobusach. Na pikniku porad udzielać będą specjaliści z NFZ, ZUS oraz Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Źródło: Muzeum Wsi Kieleckiej, PIK
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.87