Wystawa 'Kosmo': Odkrywanie porządku w chaosie sztuki

Data: 19 01 2024 - 28 02 2024
Miejsce: Willa Polonia, Al. Mickiewicza 7, Busko-Zdrój

Buska Galeria Sztuki Willa Polonia zaprasza na nową wystawę pod tytułem "Kosmo", której głównymi artystami są Norbert Delman, Mikołaj Moskal oraz Małgorzata Szymankiewicz. Kuratorką ekspozycji jest Karolina Brzuzan. Wernisaż odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18:00.

Zobacz

Zapraszając na wernisaż i wystawę przytaczamy tekst kuratorki Karoliny Brzuzan:

W myśli starożytnej Grecji "Kosmos" oznaczał Porządek, rozumiany jako zaprzeczenie Chaosu - stanu, w którym świat istniał, zanim zaczęły się w nim pojawiać granice i FORMY. Wszechświat był początkowo bezkształtny, pozbawiony jakichkolwiek zdefiniowanych cech. Platon wprowadził termin FORMA w swoim dialogu "Timajos", przedstawiając także postać "tego, który porządkuje" - tego, kto narzuca formy na chaos przemieniając go w Kosmos. Ta postać została nazwana Demiurgiem. Co ciekawe, Demiurg był rozumiany zarówno jako Bóg, jak i ARTYSTA - rzemieślnik.

Idea wystawy KOSMO pojawiła się w stanie zimowej melancholii, gdzie sens staje się niejasny, a świat zdaje się pogrążać w chaosie. Jedyną formą nadziei jest odnajdywanie pocieszenia w prostych formach, podtrzymujących elementy harmonii.
Mikołaj Moskal, Norbert Delman i Małgorzata Szymankiewicz nie opowiadają wydarzeń na osi czasu świata. Nie wikłają się również w żadne z historycznych czy społecznych systemów jego porządkowania. Prace artystów, tworzących wystawę KOSMO, mają pewną cechę wspólną: rezygnując z kolejnych warstw, celują w Centrum - przedstawiają fragmenty kompozycji, struktury, z których zbudowana jest "rzeczywistość", w jakiej żyjemy.

Każdy z wymienionych artystów tworzy jakby z fragmentów. Delman twierdzi, że nie rysuje wcześniej swoich rzeźb - nie wymyśla, nie projektuje ich. Delman bierze z podłogi resztki starej rzeźby, potem jakiś kolejny kawałek i kolejny i z nich, z tych przypadkowych elementów, powstaje przed jego oczami harmonijna, poruszająca kompozycja, zawierająca energię. Moskal używa skrajnie ascetycznych materii: skrawek porwanego papieru pociągniętego wodną farbą, prosty kształt (czasami zaczerpnięty ze świata natury, czasami nie wiadomo skąd) połączony z kolejnym skrawkiem i tak doskonale wyczuty, że ostateczna wibracja tych zestawień porusza do głębi. Szymankiewicz nie używa zewnętrznych od płótna materiałów, ale "elementy" są malowane na jej obrazach. Jej świat form jest najpierw zdekomponowany, jakby całość została podzielona na kawałki, a potem trzeba ją było znowu posklejać. Przed naszymi oczami pojawiają się na nowo uporządkowane części, ucieleśniające obecną harmonię.

W świecie, gdzie porządek, jaki znamy, załamuje się, a chaos wkracza do życia publicznego, politycznego czy osobistego, POTRZEBUJEMY NIEUSTĘPLIWEJ STRUKTURY NADZIEI. Potrzebujemy wiedzieć, że z plątaniny bezsensu wyłonią się rzeczy, na których da się budować SENS. To ciekawe, że to właśnie demiurg - artysta-rzemieślnik - stwarza świat, budując formy tam, gdzie jest chaos.

W takim rozumieniu wystawa "KOSMO" jest pocieszeniem. Kosmo to świat w stanie tworzenia. Kosmo to materia, która z chaosu organizuje się w rzeczy. Kosmo to nadzieja sensu. Kosmo to szczelina odsłaniająca fragmenty porządku - wystarczająca, by zaufać, że w gruncie rzeczy świat jest miejscem nadającym się do życia.
Już od czasów starożytnej Grecji Chaos był rozumiany jako brak uporządkowania, pierwotny stan z którego dopiero miały wyłonić się części Kosmosu - np. Miłość, Noc, Przeznaczenie - Niezmącone Siły. Ta absolutna intuicja, że rzeczy wyłaniają się z Chaosu, pojawia się wszędzie - w każdej mitologii, historii religii, kosmogonii współczesnej nauki. Artyści zdają się odtwarzać tę intuicję w praktyce - jakby mieli zawartą w kodzie podświadomości receptę na wzór struktury kosmosu, która chroni nas przed beznadzieją chaosu.

W abstrakcyjnych formach, nie ukrywających się za detalem przedmiotu, wyjawiają się one - skrawki czy fragmenty sensu, porządku, wzoru, algorytmu. Można je znaleźć na ziemi, wyciągając ze śmietnika formy, jak robi to Delman; można je znaleźć w porwanych papierach pociągniętych nonszalancko barwą, jak robi to Moskal; można je wydobywać z bieli, polerując precyzyjnie pustkę płótna szlachetnością laserunku, co praktykuje Szymankiewicz. Wszyscy Ci artyści dają nam fragmenty KOSMOSU W PROCESIE.

W zimowe dni spowite mrokiem, ukojenie przynosi mi japońska czarka zielonej herbaty. Ich prostota - kształtu, smaku i czynności - podpowiada ukryte piękno świata. Piękno zaś jest świadectwem sensu, nadzieją tego, że życie stoi na solidnym fundamencie pewnych porządków i nie zawali się podmuchem kilku nawierzchniowych kryzysów historii. Piękno to wyczucie i emanacja wzoru, wobec którego formują się podstawy kosmosu.

Takie zmierzanie do nadawania formy, sensu z bezkształtnych mas, ujawnia się w codzienności zachowań życia: gotowanie potrawy, formowanie się kształtu rośliny, robienie porządku w przestrzeni, muzyka, malarstwo, mowa, budowa ula - to, to i tamto, niedoskonałe doskonałe, naprzemienny rytm dnia i nocy, przypływy i odpływy fal morskich - oto KOSMO.

Na wystawę do Buskiej Galerii Sztuki Willa Polonia zapraszamy w dniach  od 19 stycznia do 28 lutego 2024 roku. Wstęp wolny!

Źródło: Fb Willa Polonia

Imprezy


Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

Od 26 maja 2024 roku w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni będzie 
można zapoznać się z fascynującą historią miasta Busko-Zdrój, wydobycia 
soli i solanek. Na stałe zagości wystawa pt. "Buskie Skarby", której 
otwarcie odbędzie się o godzinie 17:30.

Buska Galeria Sztuki Willa Polonia wraz z Muzeum Teatralnym w 
Teatrze Wielkim - Operze Narodowej ma zaszczyt zaprosić na wyjątkową 
wystawę pt. 'Primadonny i szansonistki'. Ekspozycja, będąca częścią 
obchodów jubileuszowego XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. 
Krystyny Jamroz, będzie dostępna dla zwiedzających od 28 czerwca do 8 
sierpnia 2024 roku.

<p>Już od 1 lipca 2024 roku w Domu Zdrojowym przy buskiej Tężni 
będziemy mogli poznać i podziwiać twórczość Wiesława Służalskiego, 
mieszkańca naszego miasta, urodzonego w Nowym Folwarku w 1944 roku.
</p><p> </p><p> </p><p> </p>

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-07-01 - 2024-07-31

Wydarzenia przy buskiej Tężni


Plenerowa wystawa zorganizowana z okazji 160. rocznicy Powstania 
Styczniowego będzie prezentowana na terenach zielonych przy Buskim 
Samorządowym Centrum Kultury w Busku- Zdroju. Zapraszamy na wernisaż 
wystawy w piątek, 12 lipca o godzinie 14:00.

Zapraszamy na seanse do Kina Solec-Zdrój! A w repertuarze:<br />
2024-07-12 - 2024-07-28

Kino w Solcu-Zdroju zaprasza na seanse

Już w najbliższą niedzielę, 14 lipca 2024 r. o godzinie 17:00, 
Galeria Sztuki Gromada serdecznie zaprasza na wernisaż wyjątkowej 
wystawy zatytułowanej 'Gorące lato - EROTYKA'.

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem filmowym Kina "Zdrój" w Busku-Zdroju.<br />
2024-07-16 - 2024-07-30

Terminarz Kina 'Zdrój'


W galerii Stradivarius przy Buskim Samorządowym Centrum Kultury 
będzie można podziwiać wystawę "Twarze ZAiKS-u". Wystawa ta jest niezwykłą 
okazją do poznania portretów znaczących postaci polskiej kultury 
związanych ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS.
2024-07-19 - 2024-08-19

Wystawa 'Twarze ZAiKS-u'


Kompleks Tężnia zaprasza na serię koncertów, które odbędą się na
 tarasie widokowym tężni solankowej w ramach cyklu Korona Park Muzyczna 
Tężnia. To idealne miejsce na spędzenie letnich wieczorów przy dźwiękach
 muzyki, relaksując się na leżakach i podziwiając zachód słońca.

Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Buski Klub Kolekcjonerów zapraszają na GIEŁDĘ KOLEKCJONERSKĄ, która odbędzie się w niedzielę pod BSCK w Busku-Zdroju, al. Mickiewicza 22. <br />
2024-07-20 - 2024-07-21

Giełda Kolekcjonerska w Busku-Zdroju


Miasto i Gmina Jędrzejów mają zaszczyt po raz kolejny być 
gospodarzem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, 
który w tym roku odbędzie się już po raz trzydziesty. W murach 
jędrzejowskiego Archiopactwa Cystersów w Kościele błogosławionego 
Wincentego Kadłubka przy ul. Klasztornej 20 od soboty, 6 lipca, 
rozbrzmiewać będą wyjątkowe dźwięki muzyki organowej.

Magiczne chwile ponownie przed Wami! Zamek Królewski w Chęcinach zapraszają na niezapomniany weekend.<br />
2024-07-20 - 2024-07-21

Weekend na Zamku w Chęcinach