Wyniki Plebiscytu Cuda Polski 2024: Muzeum w Wiślicy zwycięzcą w województwie świętokrzyskim
Dodał: Marta Data: 2024-06-10 15:11:46 (czytane: 2352)
/zdj.archiwum/
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy to unikalne miejsce na mapie Polski, które zachwyca turystów swoim bogactwem zabytków i historią. Po czterech latach prac modernizacyjnych, muzeum zostało udostępnione do zwiedzania, oferując od czerwca 2022 roku unikatowy podziemny szlak oraz nowoczesne narzędzia, takie jak cyfrowe rekonstrukcje 3D czy aplikacje VR, pozwalające na lepsze zrozumienie historii Wiślicy.
W województwie świętokrzyskim oprócz Muzeum Archeologicznego w Wiślicy do konkursu zgłoszono Sosnę Kroczącą w Wełczu koło Buska-Zdroju oraz Porcelanowy Rynek w Ćmielowie.
Lista zwycięzców według województw przedstawia się następująco:
Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra
Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku
Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe
Lubuskie – Park Dworski w Iłowej
Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej
Małopolskie – Zamek w Muszynie
Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku
Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej
Podkarpackie – Zamek w Łańcucie
Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach
Pomorskie – Bory Tucholskie
Śląskie – Bielsko-Biała
Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy
Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński
Wielkopolskie – Pyzdry
Zachodniopomorskie – Darłowo
Serdecznie gratulujemy wszystkim tegorocznym zwycięzcom! Dzięki rekordowej liczbie oddanych głosów, po raz kolejny pokazaliśmy, jak ważne jest dla nas promowanie i odkrywanie piękna naszego kraju- czytamy na stronie organizatora plebiscytu National Geographic. Lista obejmuje miejsca o różnorodnym charakterze – od naturalnych cudów jak Bory Tucholskie, przez historyczne perły takie jak Zamek w Łańcucie czy Twierdza Srebrna Góra, aż po urokliwe miasta jak Pyzdry czy Lidzbark Warmiński.
Michał Cessanis, redaktor prowadzący „National Geographic Traveler” i ambasador plebiscytu, podkreślił: "Mam nadzieję, że „Cuda Polski 2024” staną się wyjątkowym, zaskakującym szlakiem podróżniczym."
Źródło: https://www.national-geographic.pl
REKLAMA
Komentarze (3)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.201.97.138
Jeszcze jedna uwaga, a nawet dwie. Przydałaby się w obrębie grodziska chata na planie okręgu na palach, z pokryciem dachowym nawiązującym do wczesnego średniowiecza, z kłodami drewnianymi wewnątrz, aby można było przysiąść, w niczym przecież nie odejmująca charakteru temu miejscu.
Będąc tam trafiłem na wycieczkę starszych ludzi i nagle lunęło z nieba i nie było się gdzie schować przed deszczem. Druga uwaga dotyczy braku informacji, choćby pochodzących z miejscowych legend, przy okazałych drewnianych rzeźbach postaci. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia ktoś weźmie pod uwagę.
Jeszcze raz gratuluję.
Gratulacje dla Wiślicy! Muzeum Archeologiczne na światowym poziomie, łącznie z paniami z recepcji.
Szwankuje niestety informacja ułatwiająca dojście do Grodziska, którego rewitalizacją też Wiślica ma prawo się chwalić.
Busko (2024-06-10 19:10:41)
Nic specjalnego w tej wislicy nie ma,są inne ciekawsze i lepsze miejsca które mogły wziąć udział i wygrać