Wybory 2024: W poniedziałek mija termin zgłaszania list kandydatów na radnych
Dodał: Marta Data: 2024-03-02 11:12:41 (czytane: 7160)
Komitet, który chce zgłosić kandydata w wyborach do rady w gminie do 20 tys. mieszkańców, musi zebrać co najmniej 25 podpisów. Co najmniej 150 podpisów musi zostać zebrane w gminach powyżej 20 tys. mieszańców oraz w dzielnicach Warszawy, aby zarejestrować listę. W przypadku wyborów do rad powiatów każda lista kandydatów musi być poparta podpisami co najmniej 200 wyborców, a w wyborach do sejmików wojewódzkich - podpisami co najmniej 300 wyborców.
Każdy wyborca ma prawo poprzeć dowolną liczbę list kandydatów, ale zgłaszanych tylko na terenie jednostki samorządu, w której mieszka. Jeśli to lista kandydatów do rady gminy, rady powiatu czy sejmiku województwa, wyborca musi być mieszkańcem odpowiednio tych samych: gminy, powiatu, czy województwa.
Po dokonaniu zgłoszenia, niemożliwe jest uzupełnienie listy o nazwiska kandydatów lub zmiany kandydatów, albo ich kolejności na liście.
Kandydaci na radnych muszą spełnić określone warunki. Startować mogą osoby pełnoletnie. Ponadto każdy obywatel polski urodzony przed 1 sierpnia 1972 r. musi złożyć oświadczenie lustracyjne. W wyborach do rad gmin mogą startować obywatele Unii Europejskiej bez obywatelstwa polskiego albo obywatele Wielkiej Brytanii.
Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.
Kandydat może być zgłoszony tylko w jednym okręgu i tylko z jednej listy. Przepisy zabraniają jednoczesnego startowania np. do rady gminy i rady powiatu. Kandydaci na radnego gminy mogą startować jednocześnie na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Jeśli kandydat zostanie wybrany na radnego gminy i wójta, mandat radnego automatycznie wygasa.
W wyborach samorządowych obowiązują parytety na listach wyborczych. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni na liście w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys. mieszkańców, powiatów, dzielnic Warszawy oraz sejmików wojewódzkich muszą stanowić co najmniej 35 proc. miejsc.
Termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 14 marca o godz. 16. (PAP)
Reklama
REKLAMA
Komentarze (5)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.201.97.138
do piszących (2024-03-05 10:20:19)
akurat u mnie na wsi (jeżeli moją wieś można tak nazwać) sołtysem jest kobieta i stara się żeby coś zrobić dla lokalnej społeczności. Ale żeby komuś pomóc to ta osoba musi wyrazić przynajmniej chęć. I tu jest pies pogrzebany bo na zebranie w sprawie ważnej dla mieszkańców przyszło raptem około 15 -20 osób, jakaś 1/10 mieszkańców. Tylko patrzą żeby im coś dać za darmo i krytykują. Inną sprawą są urzędy np. Starostwo, które robiąc remont drogi za ciężkie unijne pieniądze nie pyta mieszkańców, zupełnie jak za cara; urząd ma zawsze rację.
Buskoo (2024-03-03 18:52:52)
Ja tam głosuje na młodych z koalicji
Do narodzie sprawiedliwy. (2024-03-03 14:16:06)
Masz rację. Na naszej wsi nic się nie zmieniło prze ostatnie 5 lat. Oprócz kontroli szamba. Sołtysa to widzę, jak z podatkiem przyjedzie raz na rok i wszystko. Płacić, nie wymagać. Kanalizacji jak nie było tak nie ma w Podgajach, Kotkach i okolicy. Chodniki poprzekrzywiane, zarośnięte, na placach zabaw smród i brud i ubóstwo. Powywieszać się raz na pięć lat na płotach, brać kasę, a w zimę nawet nie odśnieżyć dróg, ba jak odśnieżysz chodnik, to pług przejedzie za dwa dni i zasypie wjazd od nowa. A za dwa dni to jest warstwa śniegu ubita i już tego nie ściągniesz, tylko trzeba po wertepach jeździć i niszczyć zawieszenie dopóki nie stopnieje. Odwodnienie jakieś istnieje? Ktoś się tym interesuje? Jakie ludzie mają problemy? Za pewne 2-3 tysiące miesięcznie za jedno posiedzenie na sesji to każdy będzie walczył o stołek, najlepiej płatne 2 godziny w miesiącu. Przez 5 lat, nie widziałem żadnego radnego w terenie. Taka samo księdza raz do roku jak i sołtysa, mogliby się umówić i razem chodzić, żeby ludziom czasu nie dezorganizować. Ja głosuję na młodych, może im się będzie chciało, a nie tylko lulki palić.
Narodzie Sprawiedliwy, Ludu Miasta i Wsi, Parafianie! (2024-03-02 17:24:48)
nie głosujcie w czasie wyborów samorządowych do gminy i powiatu na urzędników, którzy pracują w tych urzędach, np. radnym w gminie zostaje urzędnik z powiatu, a radnym w powiecie zostaje urzędnik gminny, to jest patologia. Dlatego, że interesy urzędników przeważnie rozmijają się z interesami mieszkańców. Wybierajcie ludzi spoza urzędów, nawet nauczyciel jest urzędnikiem gminnym lub powiatowym. Ze wsi wybierajcie sołtysów bo są to ludzie dbający o interes wsi i zaangażowani, a z miasta wybierajcie spośród mieszkańców a obecnych radnych pytajcie jak to się stało, że pomiędzy domami jednorodzinnymi wyrosły 4-piętrowe bliki.
Basia (2024-03-02 11:26:44)
Mam nadzieję że tenia się nie zgłosiła. Nic baba nie zrobiła przez całą kadencję