Wernisaż wystawy 'Świętokrzyskie Krajobrazy - Buskie Ponidzie 2024'

Data: 22 03 2025 - 25 04 2025
godz. 16.00
Miejsce: Hotel Gromada przy ul. Waryńskiego 10, 28-100 Busko-Zdrój

W sobotę, 22 marca 2025 roku o godzinie 16:00, w Galerii Sztuki Gromada odbędzie się wernisaż wystawy 'Świętokrzyskie Krajobrazy - Buskie Ponidzie 2024'. Ekspozycja jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko-Fotograficznego.

Zobacz

Tak o wystawie pisze Pani Beata Borek - Komisarz Pleneru, Prezes PSEP Kielce:

„Kilkanaście lat temu – rok 2006, miałam przyjemność napisania tekstu do katalogu po plenerze Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej w Kielcach, który odbył się w Busku-Zdroju. W końcowej części umieściłam zdanie: „Z nadzieją, że powstaną następne części tomu rozpoczętych po Ponidziu poszukiwań z paletą barw.

Nienasyceni do końca, chcemy podążać z nadzieją w ślad za słowami Wojtka Belona: W żar od słońca odbity, w różnokwietną pożogę, wrócisz – wiedziony świtem, wrócisz – wiedziony zmrokiem... aby chwytać przemijające chwile, a często ocalać je przed niszczącym działaniem czasu poprzez zachowanie w dziele twórczym dla następnych pokoleń tych jakże cudownych miejsc Ponidzia…”. 

Tak się też dzieje, gdyż w latach: 2007, 2012, 2014, 2017, 2018, 2019, 2022 powstawały następne części plenerowych poszukiwań.

I po raz kolejny – to już IX część tomu – miasto i powiat Busko-Zdrój otwiera swoje podwoje dla artystów, zapraszając ich do dalszego odkrywania piękna lokalnych krajobrazów, zabytków architektury i kultury. Busko oraz okolice w kierunku Wiślicy stały się inspiracją dla twórców, którzy przez kilka wrześniowych dni mieli możliwość czerpać z niepowtarzalnych widoków i wyjątkowej atmosfery regionu podczas Ogólnopolskiego Pleneru Malarsko – Fotograficznego „Świętokrzyskie Krajobrazy” – Buskie Ponidzie 2024. Busko-Zdrój i jego okolice słyną z malowniczych, delikatnych krajobrazów, które z wdziękiem komponują się z naturalnym rytmem przyrody. 

W czasie pleneru artyści mieli okazję odwiedzić Chotel Czerwony, Chotelek, a także Wiślicę – miejsca, które w pełni oddają piękno oraz historyczne bogactwo Ponidzia. Zabytkowy kościół na wzgórzu w Chotlu Czerwonym dostarczył inspiracji zarówno malarzom, jak i fotografom. Chotelek z kolei, ze swoimi małymi urokliwymi kapliczkami i krętymi drogami, pozwolił twórcom uchwycić subtelność i wyjątkowy klimat małych, świętokrzyskich miejscowości. Nie można też zapomnieć o Wiślicy – jednym z najstarszych miast Polski, pełnym tajemnic i historycznego znaczenia, którego zabytki stanowiły doskonały temat dla licznych prac uczestników.

W Busku-Zdroju inspiracją był obiekt Sanatorium „Marconi” i otaczający go park zdrojowy z nastrojowymi nocnymi iluminacjami, tężnią, kładką, detalami miejskiej architektury. Urzekająca, majestatycznie meandrująca Nida znalazła swoje miejsce w wielu pracach artystów. Plener był okazją nie tylko do pracy twórczej, ale także do spotkań i wymiany doświadczeń w atmosferze pełnej życzliwości i koleżeńskiego wsparcia. Ciepłe przyjęcie oraz gościnność Dyrekcji i pracowników Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz Hotelu „Gromada”, a także mieszkańców, stworzyły niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą twórczemu działaniu.

Nieodłącznym elementem pleneru były również warsztaty artystyczne, które artyści prowadzili dla młodzieży z lokalnych szkół średnich. Była to wyjątkowa szansa dla młodych pasjonatów sztuki, aby rozwijać swoje umiejętności i zgłębiać tajniki malarstwa oraz fotografii pod okiem doświadczonych artystów. Niniejszy katalog jest zbiorem wybranych prac uczestników pleneru, dokumentującym różnorodność spojrzeń i technik, którymi artyści uchwycili piękno Buskiego Ponidzia. 

Wierzymy, że stanie się on nie tylko pamiątką dla nas plenerowiczów, ale też zachętą dla innych do odwiedzenia tego gościnnego regionu i odkrywania jego artystycznego potencjału. Rozstając się z Ponidziem, mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś tu wrócimy, aby „dopisywać kolejne tomy naszych opowieści”.

Dziękujemy Staroście i pracownikom Starostwa powiatu buskiego, Dyrekcji i pracownikom Buskiego Samorządowego Centrum Kultury oraz Hotelu „Gromada”. Dziękujemy sponsorom za finansowe wsparcia, dzięki którym mieliśmy możliwość artystycznych działań plenerowych.”


Wstęp na wernisaż jest wolny. Wystawa w Galerii Sztuki Gromada będzie dostępna dla zwiedzających do 25 kwietnia 2025r.

Galeria Sztuki Gromada
Hotel Gromada Medical SPA
Ul. Waryńskiego 10, 28-100 Busko-Zdrój


Imprezy

W Domu Zdrojowym Kompleksu Tężnia Busko prezentowana jest wystawa prac pokonkursowych „Wszystkie Dzieci Świata”, będąca efektem 19. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego Pacanów 2025.
2026-01-09 - 2026-01-31

Wystawa 'Wszystkie Dzieci Świata'

Cisza, światło i uważne spojrzenie na to, co na co dzień bywa niezauważalne - taką podróż proponuje najnowsza wystawa Krystyny Bondzińskiej. Już w sobotę, 10 stycznia 2026 roku, Galeria Sztuki 'Gromada'stanie się miejscem spotkania ze sztuką, która zachęca do zatrzymania się i refleksji nad pięknem ukrytym w prostych formach i codzienności.
2026-01-10 - 2026-02-12

Wystawa Krystyna Bondzińskiej

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane w Kompleksie Tężnia w Busku-Zdroju. A programie między innymi:
2026-01-15 - 2026-01-31

Wydarzenia w Kompleksie Tężnia Busko

Lód znów pojawiŁ się na tafli, a wraz z nim zimowa energia, ruch i wspólna zabawa. Lodowisko 'Biały Orlik' w Busku-Zdroju zaprasza mieszkańców i gości do aktywnego spędzania czasu.
2026-01-15 - 2026-01-31

Lodowisko Biały Orlik

Buska Galeria Sztuki Willa Polonia zaprasza na spotkanie ze sztuką, która nie zatrzymuje się w jednej formie i nie daje się zamknąć w prostych definicjach. Wystawa autorska Aleksandry Pałgan 'Modulacje' to propozycja dla odbiorców ciekawych współczesnych poszukiwań w obszarze form przestrzennych i grafiki linearnej - a także dla tych, którzy cenią sztukę angażującą uwagę, zmysły i sposób patrzenia.
2026-01-16 - 2026-02-26

Wystawa: 'Modulacje' Aleksandry Pałgan

Na czas ferii propozycje przygotował również kompleks #TężniaBusko. Dla dzieci i młodzieży zaplanowano grę terenową „Buskie Skarby”, która pozwala poznać miasto w aktywny sposób – poprzez zagadki, zadania, quizy historyczne i ciekawostki o uzdrowisku oraz solankach.
2026-01-19 - 2026-01-25

Ferie 2026 z Tężnią

Dom Zdrojowy kompleksu #TężniaBusko zaprasza w czwartek, 22 stycznia 2026 roku o godz. 15:00 na prelekcję dr. nauk farmaceutycznych Romana Dudy, poświęconą właściwościom leczniczym i kosmetycznym buskiej wody siarczkowej.
W piątek, 23 stycznia o godzinie 18:00 w Domu Zdrojowym przy Tężni Busko-Zdrój odbędzie się koncert Tomasza Grzybowskiego - gitarzysty cenionego za artystyczną wrażliwość, autentyczność interpretacji oraz umiejętne łączenie klasycznej techniki z jazzową swobodą.
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju zaprasza wszystkich miłośników fantastyki, gier fabularnych oraz kreatywnej rozrywki na kolejny Wieczór Gier RPG, który odbędzie się w piątek, 23 stycznia 2026 roku o godzinie 15:00 w siedzibie biblioteki przy osiedlu Orła Białego 17.
Ruch, obraz i technologia spotykają się w projekcie, który wykracza poza tradycyjne rozumienie wystawy i spektaklu. 'Współobecność - immersyjna wystawa choreograficzna VR' zaprasza widzów do bezpośredniego, intymnego doświadczenia tańca - takiego, który nie dzieje się na scenie, lecz wokół odbiorcy, angażując jego zmysły i emocje.
Zimowa aura i wieczorna sceneria Parku Zdrojowego staną się tłem dla kolejnej odsłony wydarzenia „Busko nocą”. Zapraszamy mieszkańców i kuracjuszy na cykl wieczornych spacerów z przewodnikiem, które odbędą się 11, 18 oraz 25 stycznia 2026 roku. Początek każdego spotkania zaplanowano na godzinę 18.00.
Solec-Zdrój ponownie włącza się w ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sobotę, 25 stycznia, w Sali Widowiskowej odbędzie się 34. Finał WOŚP, podczas którego mieszkańcy i goście będą mogli wspólnie wesprzeć szczytny cel tegorocznej zbiórki.
To będzie popołudnie pełne muzyki, wspólnego działania i prawdziwej energii, która co roku jednoczy ludzi w całej Polsce. Nowy Korczyn ponownie włącza się w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zapraszając mieszkańców i gości do wspólnego grania na rzecz zdrowia najmłodszych.