W jaki sposób objawia się łuszczyca paznokci?
Dodał: Marta Data: 2022-01-10 15:02:57 (czytane: 15880)
Dotyka przede wszystkim ludzi dorosłych przed trzydziestym rokiem życia. W terapii niezwykle istotną rolę odgrywa właściwa diagnostyka i trzymanie się zaleceń żywieniowych.
Główne przyczyny i metody leczenia
Łuszczyca paznokci jest uznawana przez większość specjalistów za schorzenie autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy organizmu zaczyna samoistnie niszczyć swoje tkanki. Do czynników zwiększających ryzyko zaistnienia tej choroby zaliczamy chroniczne infekcje wirusowe, zaawansowaną próchnicę, nadmierny stres, cukrzycę typu 1, półpasiec, różyczkę, zapalenie zatok, ciążę, przyjmowanie silnych antybiotyków i beta-blokerów, nadużywanie napojów alkoholowych, palenie tytoniu, a także częste stosowanie produktów kosmetycznych na bazie alkoholu.
Wybór sposobu leczenia zależy w ogromnej mierze od ilości i rozległości negatywnych zmian łuszczycowych. Zazwyczaj na początku lekarz przypisuje pacjentowi preparaty miejscowe przeznaczone do nakładania na płytki paznokciowe i okalające je wały (glikokortykosteroidy, środki keratolityczne). Jeśli nie przynosi to spodziewanych rezultatów, wówczas odbywa się terapia ogólna za pomocą cyklosporyny i metotreksatu. Dodatkowo należy przestrzegać zbilansowanej diety z ograniczoną ilością czerwonego mięsa, wyrobów przetworzonych oraz alkoholu.
Nieprawidłowości w obrębie kształtu i kolorystyki płytek
Standardowym, powszechnie spotykanym objawem łuszczycy paznokci jest tzw. naparstkowanie. Występuje u mniej więcej 60-65% chorych i uzewnętrznia się widocznymi z daleka, nieregularnymi zagłębieniami w płytkach (bruzdami). Ich długość świadczy o czasie trwania choroby i stopniu jej zaawansowania. Tego typu niepożądane zmiany obejmują głównie palce rąk, natomiast na palcach stóp pojawiają się raczej sporadycznie.
Nierzadko są bagatelizowane, a to duży błąd, ponieważ mogą prowadzić do znacznie poważniejszych dolegliwości skórnych. Drugi kluczowy symptom omawianej łuszczycy to onycholiza — proces powolnego rozwarstwiania się płytki paznokciowej. Rozpoznajemy ją po biało-różowawym nalocie, który z czasem w wyniku zakażenia przybiera barwę żółtą, szarą, ewentualnie brązową. Brak interwencji oznacza całkowite oderwanie łożyska od paznokcia.
Pozostałe oznaki zewnętrzne
Oprócz naparstkowania i onycholizy u bardzo wielu pacjentów istnieje spore prawdopodobieństwo rozwoju innych, nie mniej niepokojących zmian powierzchniowych. Doskonałym przykładem są choćby plamy olejowe, zwane inaczej łososiowymi (brunatnożółte odbarwienia). Warto też wspomnieć o nadmiernym rogowaceniu naskórka (hiperkeratozie), deformacyjnych zniekształceniach płytek, nierównomiernym rośnięciu poszczególnych paznokci, nienaturalnych zgrubieniach, poprzecznych liniach przecinających płytki czy krwawych wylewach podskórnych.
Osoby cierpiące z powodu łuszczycy powinny obcinać paznokcie wyłącznie na krótko, a także sprzątać mieszkanie i wykonywać wszelkie ogrodowe czynności pielęgnacyjne w bawełnianych i winylowych rękawiczkach ochronnych.
Dowiedz się więcej na https://www.centrumluszczycy.pl/
/Artykuł sponsorowany/
Reklama