Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Busku-Zdroju (foto/video)

Dodał: Marta Data: 2024-05-31 20:25:34 (czytane: 19945)

W czwartek mieszkańcy Buska-Zdroju uczestniczyli w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znanej jako Boże Ciało. O godzinie 10.00 w kościele św. Brata Alberta, pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Andrzeja Kalety, została odprawiona Msza Święta.
Po Mszy Świętej wyruszyła procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy. Pierwszy ołtarz został ustawiony naprzeciwko kościoła, drugi na ul. Waryńskiego, trzeci przy pomniku Leszka Czarnego na alei Mickiewicza, a czwarty przy Starostwie Powiatowym. Ten ostatni ołtarz był wspólny dla trzech parafii Buska-Zdroju.

Uroczystość zakończyła się przy czwartym ołtarzu, gdzie Ksiądz Biskup Andrzej Kaleta wygłosił homilię i udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Zobacz

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, obchodzone zawsze w czwartek, 11 dni po Zielonych Świątkach i 60 dni po Wielkanocy. Święto ma głębokie znaczenie religijne oraz istotne miejsce w polskiej tradycji ludowej. W tym dniu buduje się ołtarze pod gołym niebem, które są pięknie dekorowane i przyozdobione zielonymi gałązkami, najczęściej brzozy lub lipy.

Podczas procesji uczestnicy często zabierają gałązki z ołtarzy. W tradycji ludowej gałązki te były wykorzystywane do ochrony pól, domów i budynków gospodarskich przed burzami, chorobami oraz szkodnikami. Umieszczano je na granicach pól i pod dachami, wierząc w ich lecznicze i ochronne właściwości.

Zobacz

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa była okazją do głębokiej refleksji duchowej oraz manifestacji wiary, łącząc religijny wymiar święta z bogatą tradycją kulturową. W Busku-Zdroju, jak co roku, wierni mieli okazję wspólnie przeżywać to ważne wydarzenie, uczestnicząc w Mszy Świętej i procesji Eucharystycznej.

Wkrótce zamieścimy pełną relację foto/video.

Zdjęcia: Monika Maciejewska, Paweł Gładyś, Łukasz Chodór

/red/

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.81

(2024-06-05 08:19:55)

A ja się pytam co to za fotograf robił zdjęcia w parafii ŚWIĘTEGO BRATA ALBERTA co poucinał dzieciom i rodzicom głowy na zdjęciach umieszczonych na tym portalu.No chyba że właściciel portalu ma takie pomysły i umieszcza takie beznadziejne nieobrobione fotki lub czyni to celowo.
Co do uroczystości i pomyśle żeby 3 parafie spotkały się przy jednym ołtarzu- ustawionym przodem do Urzędem Miasta i Gminy Busko-Zdrój to był wspaniały i bardzo symboliczny. Piękna doniosła uroczystość Bożego Ciała po raz pierwszy w ten sposób zorganizowana w naszym mieście.Mam nadzieję,że tak już zostanie na wiele lat.Gratulacje dla pomysłodawców i organizatorów.

Dzyndzyn (2024-06-01 09:50:49)

Serce się raduje, że jeszcze tyle ludzi wierzy i składa należny szacunek Bogu.
Ja byłem...

Dominika (2024-05-31 18:35:19)

Czym ten pan wymachuje na pierwszym zdjęciu? Czemu on trzyma herb Buska w rękach?

do pana Tadeusza (2024-05-31 13:34:48)

Od dawien dawna dzieci strzelały kapiszonami na odpustach więc nie ma co z tego robić afery

zzz (2024-05-31 08:15:35)

Bardzo spodobał mi się pomysł połączenia wszystkich parafii przy jednym ołtarzu, było uroczyście i pięknie

Tadeusz (2024-05-30 18:27:12)

Czy UMiG wydał zezwolenie na sprzedaż i strzelanie ze środków pirotechnicznych.
Wydaje mi się że odpowiedzialne służby ( Policja, Straż Miejska) udają że nic się nie dzieje. A dzieciaki z radością strzelają petardami gdzie popadnie. Jak któremuś urwie paluchy wówczas będzie lament i szukanie winnych.

wert (2024-05-30 16:16:49)

Kiedyś pierwsi sekretarze, dziś biskupi. Niezmienne zasady gry.

Parafianka z Sikorskiego (2024-05-30 13:42:41)

Bardzo pomysłowo zorganizowano ta uroczystość ,wspólna modlitwa trzech parafii przy jednej stacji.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro



Willa SŁONECZNA - noclegi, pokoje gościnne

Busko-Zdrój, ul. Słoneczna 18

Pensjonat SANATO SPA

Busko-Zdrój, 1-go Maja 29

Konkursy



busko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2026-06-13 16:15:55

Szukam

Dodano: 2026-06-13 15:00:29

Rower

Dodano: 2026-06-13 14:43:53

Kupię zwierzęta do dalszego howu w gospodarstwie

Dodano: 2026-06-13 13:45:46

Działka budowlana z warunkami zabudowy

Dodano: 2026-06-13 10:41:57

Szukam pracy

Dodano: 2026-06-13 10:01:39

KIEROWCA KATEGORIA C+E

Dodano: 2026-06-13 09:03:42

Sprzedam Toyota Avensis t25 kombi

Dodano: 2026-06-13 07:03:17

Rwanie czereśni

Dodano: 2026-06-12 22:59:14

Szukam pracy sezonowej

Dodano: 2026-06-12 20:50:59

usługi remontowe

Dodano: 2026-06-12 18:35:20

Kelner/kelnerka

Dodano: 2026-06-12 17:03:01

Wynajmę

Dodano: 2026-06-12 16:49:56

Przyczepa rolnicza D732

Dodano: 2026-06-12 13:08:48

zatrudnimy pracownika produkcji - praca sezonowa

Dodano: 2026-06-12 12:51:53

Dodatkowa osoba