Spray czy tabletki na katar?
Dodał: Marta Data: 2025-03-25 10:33:58 (czytane: 1254)
Jak leczyć katar?
W leczeniu kataru obecnie można stosować różne preparaty. Szeroki wybór leków łagodzących wyciek wydzieliny z nosa lub odtykających zatkany nos znaleźć można na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-na-katar-i-zatkany-nos.html. Czy jednak wiesz, jak wybrać dobry i skuteczny lek na katar? Przy zakupie warto zwrócić uwagę na:
- przyczynę kataru,
- czas utrzymywania się objawów,
- wiek pacjenta.
Katar jest częstym objawem przeziębienia. Przy ostrej infekcji dróg oddechowych, która przebiega z intensywnym wyciekiem wydzieliny z nosa lub też całkowitą utratą jego drożności, warto sięgnąć po preparat, który zadziała szybko i skutecznie. Można wówczas zastosować spray do nosa z substancją obkurczającą, taką jak ksylometazolina czy oksymetazolina. Działa on w ciągu kilku minut po aplikacji, przez kolejnych kilka godzin. Nie wszyscy jednak dobrze tolerują spray na katar. W takich przypadkach można sięgnąć po tabletki z pseudoefedryną. One również są skuteczne, choć efekt ich działania pojawia się nieco później niż po sprayu. Mają też więcej przeciwwskazań, wśród których znajduje się np. ciężkie nadciśnienie tętnicze.
Co stosować na katar - tabletki czy spray?
Przy wyborze leku na katar koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na to, u kogo ma być stosowany lek. Spraye do nosa mogą być aplikowane już u małych dzieci, w pierwszym roku życia. Tabletki z pseudoefedryną są natomiast przeznaczone do przyjmowania przez osoby powyżej 12 roku życia. Należy też pamiętać o tym, że leki te mogą być stosowane jedynie krótkotrwale - spray przez 5-7 dni, a tabletki z pseudoefedryną maksymalnie 3-4 dni. Alternatywą są też tabletki ziołowe, które można nabyć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/tabletki-na-katar.html. Ziołowe preparaty wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Wspomagają one oczyszczenie nosa i zatok. Można stosować je dłużej, zazwyczaj 1-2 tygodnie. Preparaty te są bezpieczniejsze w stosowaniu, a jedynym przeciwwskazaniem do ich zażywania jest zazwyczaj nadwrażliwość na składniki.
Wymienione leki są rekomendowane głównie do leczenia ostrych infekcji dróg oddechowych. Jeśli pojawiający się katar wynika z alergii, zachodzi konieczność dłuższego przyjmowania leków. Specjalista dobierze odpowiednie preparaty, które mogą być stosowane długotrwale. Częściowo są one dostępne również bez recepty. Dotyczy to chociażby glikokortykosteroidów donosowych. Jeśli aplikowane są one zgodnie z rekomendacjami lekarza, są bezpieczne nawet przy długotrwałym stosowaniu. Zmagając się dłuższy czas z suchością śluzówki nosa lub jego zatkaniem, można też wspomóc się wodą morską. Pełni ona jedynie funkcję pomocniczą, ale jej istotną zaletą jest wysokie bezpieczeństwo i dobra tolerancja nawet przy długotrwałym użytkowaniu.
/Materiał zewnętrzny/
Reklama