Solec-Zdrój zaprasza na wystawę 'W czerwieni'. Sztuka w najbardziej energetycznej barwie
Dodał: Marta Data: 2026-06-01 15:00:22 (czytane: 1200)
W ekspozycji zatytułowanej „W czerwieni” swoje prace zaprezentuje 39 artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki, tworząc wielowymiarową opowieść o jednym z najbardziej wyrazistych kolorów w historii kultury i sztuki.
Wernisaż wystawy odbędzie się 12 czerwca 2026 roku o godzinie 17.00. Będzie to druga odsłona projektu poświęconego kolorom, tym razem skupiona na czerwieni – barwie od wieków symbolizującej życie, miłość, emocje, energię i ekspresję.
W wystawie uczestniczą artyści związani z Polskim Stowarzyszeniem Edukacji Plastycznej, Związkiem Polskich Artystów Plastyków, Związkiem Polskich Artystów Fotografików oraz zaproszeni goście. O sile ekspozycji decyduje przede wszystkim różnorodność technik, tematów i indywidualnych środków wyrazu.
"Wartość wystawy tworzy różnorodność technik i wątków tematycznych oraz rozwiązań naznaczonych indywidualnością twórców.I w malarstwie, i w równie licznych fotografiach, pojawiają się podobne tematy. Interesująco prezentuje się temat „martwej natury", od malarskich, mniej lub bardziej konwencjonalnych ujęć (m. in. Beata Borek, Bogdan Ptak, Witold Popielski) po fotograficzne (Marek P. Bachurski, Krystyna Bondzińska, Piotr Bieniek, Katarzyna Samczyńska). Nie brakuje bardzo emocjonalnie, dynamicznie malowanych pejzaży (Alicja Bachurska, Michał Lach, Stanisław Przodo, Barbara Wnuk-Spirowska, Waldemar Żuchnicki), w których autorzy, czerwienią wzmagając ekspresję, dopełniają ją jeszcze zapisem gestu zawartego w strukturach powierzchni obrazów. Reprezentację motywów miejskich tworzą: obraz Doroty Górczyńskiej-Bacik i „Mur" – fotografia Piotra Kalety. Interesująco przedstawia się figuracja, zarówno w malarstwie (Monika Cybulska, Małgorzata Nega), jak i w fotografii ( Joanna Klich, Daniel Piwowarczyk).
W tym kontekście bardzo efektownie prezentuje się wydziergana szydełkiem czerwona kreacja Agnieszki Wysockiej, oraz abstrakcyjna, oryginalna przestrzenna „wycinanka" Aleksandry Zuba-Benn. W przestrzeni wystawy nie brakuje też zwolenników abstrakcji.
W fotografii to m.in. Ewa Gawlik, Grzegorz Kielesiński, Justyna Soja-Sadowska.
W malarstwie i technikach mieszanych zwracają uwagę prace wyposażone w duży ładunek symboliczny: Karoliny Sideł-Kozieł, Ewy Wiśniewskiej-Zduniak, Katarzyny Ziołowicz oraz efektowny, wykonany w pracochłonnej autorskiej technice, geometrycznie zrytmizowany kolaż Tamary Maj. Rzeźbę reprezentują ceramiczne szkliwione płaskorzeźby Jacka Szostaka."
Fragment tekstu: Stanisława Zacharko
Ekspozycję będzie można oglądać w Gminnym Centrum Kultury w Solcu-Zdroju do 10 lipca 2026 roku.
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.85



















