Rajd im. Stanisława Wysockiego - pieszo i koleją przez Ponidzie
Dodał: Marta Data: 2025-04-09 09:48:48 (czytane: 1969)
Wydarzenie organizowane jest w przeddzień 220. rocznicy urodzin patrona - wybitnego inżyniera, projektanta i budowniczego pierwszej linii kolejowej w Królestwie Polskim.
Stanisław Wysocki urodził się w Busku 14 kwietnia 1805, zmarł 21 maja 1868 w Warszawie. Od 1835 r. był naczelnym inżynierem Banku Polskiego. W 1839 roku został głównym inżynierem budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Jest patronem Zespołu Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego w Warszawie (dawnej Kolejówki).
Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci inż. Wysockiego oraz promocja turystyki pieszej w oparciu o przejazdy linią kolejową nr 73 Sitkówka Nowiny – Busko-Zdrój.
Rajd ma również na celu przybliżenie walorów krajoznawczych północnej części Ponidzia – terenów o unikalnym charakterze przyrodniczym, kulturowym i historycznym.
Trasa rajdu poprowadzi przez malownicze obszary krasowe i śródleśne, oferując uczestnikom wyjątkowe doznania krajoznawcze i rekreacyjne. Rozpoczęcie nastąpi na stacji kolejowej Busko-Zdrój w Siesławicach o godz. 9:30.
Następnie uczestnicy przejadą pociągiem do przystanku Kije, skąd wyruszą pieszo przez: Stawiany – Gartatowice – Borków – Chomentówek – Szarbków – jeziorko Pleban – Chrabków – Górną Kamienicę – aż do miejscowości Szaniec. Długość podstawowej trasy wynosi około 20 km. Dla chętnych istnieje możliwość przedłużenia wędrówki do Buska-Zdroju, co daje w sumie około 28 km.
Wydarzenie wpisuje się w hasło programowe roku ogłoszone przez buski oddział PTTK: „Kolej na PTTK, czyli PTTK na kolej”, podkreślające rolę kolei w rozwoju i dostępności turystyki aktywnej.
Rajd objęty został patronatem honorowym Przewodniczącej Rady Miejskiej w Busku-Zdroju, Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Wójta Gminy Kije. Współorganizatorami i partnerami wydarzenia są: Fundacja Grupy PKP, Stowarzyszenie Miłośników Szańca oraz Harcerska Grupa Ratownicza ZHP Busko-Zdrój.
Organizatorzy zachęcają do udziału wszystkich miłośników wędrówek, historii oraz kolei – rajd to nie tylko aktywny sposób spędzenia niedzieli, ale także okazja do poznania regionu przez pryzmat jego przeszłości i dziedzictwa technicznego.

REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.85