Psychologia koloru w pokoju malucha. Jaki wpływ na samopoczucie mają poszczególne barwy?
Dodał: Marta Data: 2024-10-25 09:30:32 (czytane: 2083)
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny w całej aranżacji dziecięcego pokoju jest kolor. Dobór barw jest w stanie wpłynąć na rozwój oraz nastrój pociechy – już dziś poznaj tajniki psychologii kolorów w pokoju dziecka i zastosuj je w trakcie tworzenia przestrzeni przyjaznej rozwojowi malucha! Dowiedz się, jak odczytywać znaczenie barw, a także które z nich warto ze sobą łączyć, a także czy tapeta w dziecięcym pokoju stanowi dobry pomysł.
Kolory są w stanie oddziaływać na dzieci – pobudzać ich kreatywność, uspokajać, lecz także dekoncentrować czy przytłaczać. Z tego powodu tak ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, jakich barw unikać, a po które sięgać. Eksperci zajmujący się psychologią kolorów zwracają uwagę na fakt, że dzieci do 3. roku życia nie dostrzegają pastelowych odcieni. O wiele bardziej preferują one kontrastowe zestawienia i zdecydowane barwy. W przypadku takich maluchów, okazuje się, że znakomicie sprawdzają się nietypowe połączenia kolorystyczne, jak czerń z żółcią czy fiolet z czernią. Jest tylko jedna ważna uwaga – nie należy stosować tych barw na ścianach, a jedynie przemycać je w dodatkach. W przeciwnym wypadku intensywne barwy mogą zacząć drażnić dziecko, doprowadzając do tego, iż będzie ono czuło się niekomfortowo i nie będzie chciało spędzać czasu w danym pomieszczeniu. W przypadku kolorów ścian zwycięża neutralność. Beże i jasne brązy mają w tym przypadku działanie wyciszające, a przy tym znakomicie prezentują się w dziecięcym pokoju.
W momencie gdy mamy do czynienia z nieco starszym dzieckiem, sytuacja jest znacznie lepsza, a możliwość opcji kolorystycznych do wyboru naprawdę szeroka. Nie zapominaj jednak, że barw mają wpływać na rozwój dziecka, jego wyciszenie, a przy tym także kreatywność. Na które kolory postawić? Wskazane jest, aby barwa ścian zaspokajała indywidualne potrzeby dziecka. Warto skonsultować z pociechą swój wybór, pozwalając jej, by wybrała kilka wariantów barw, jakie podobają się jej najbardziej. Wtedy zyska się pewność, że dziecku spodoba się nowy kolor ścian i będzie chętnie przebywać w swoim pokoju. Ciekawą opcją jest nie ograniczanie się wyłącznie do jednej barwy, zamiast tego decydując się na zestawienie dwóch kolorów naprzemiennie. Niezwykle interesującym połączeniem jest szarość z zielenią – oba kolory uchodzą za uspokajające, co za tym idzie pozwolą maluchowi na wyciszenie w czterech ścianach. Podobnie jest z brązową i żółtą farbą; zestawienie ich na ścianach łączy spokój i stabilność (brąz) z optymizmem i pewnością siebie (żółć). Takich zestawień może być naprawdę wiele! Należy jednak rozważnie podchodzić do każdego połączenia.
Częstym rozwiązaniem stosowanym przez rodziców w aranżacji dziecięcego pokoju jest również inwestycja w tapetę ścienną. Wybór jest naprawdę ogromny, dzięki czemu każdy rodzic może znaleźć coś, co będzie w stu procentach pasowało do zainteresowań dziecka – potwierdza to między innymi oferta sklepu EUDAJMONIA, oferującego awangardowe tapety. Poszczególne kolekcje nawiązują między innymi do baśniowych światów pełnych wróżek, jednorożców i smoków, czasów dinozaurów czy bogatego świata fauny i flory. Dodatkowo, wszystkie wzory przywodzą na myśl akwarelowe malunki, przez co pod żadnym pozorem nie przytłaczają, ani nie rozpraszają maluszka. Warto wybierać tapety o stosowanych barwach. To, na co jeszcze dobrze jest zwrócić uwagę, to przede wszystkim rodzaj materiału i odporność tapety. Opcja jaką stanowi tapeta zwalnia z konieczności decydowania o kolorach – w całości lub po części. Wielu rodziców decyduje się bowiem na przyozdobienie za pomocą tapety tylko jednej ściany, pozostałe malując na stonowane kolory. Jak możemy zauważyć, rozwiązań z zakresu psychologii kolorów jest naprawdę wiele. Znając najważniejsze zasady oraz możliwości, o wiele łatwiej jest stworzyć wnętrze przyjazne dziecku; takie, które w pełni odpowiada jego potrzebom.
/Materiał partnera/