Prawne skutki błędów okołoporodowych. Zobacz, jak kompleksowo podejść do tematu
Dodał: Marta Data: 2024-07-05 08:57:09 (czytane: 1622)
Podpowiemy o jakie roszczenia może starać się poszkodowany Pacjent oraz do jakiego podmiotu zgłosić się, żeby uzyskać nie tylko błyskawiczną, ale również kompleksową pomoc w dochodzeniu swoich praw.
Wskazanie i udowodnienie błędu medycznego jest podstawą uzyskania odszkodowania
Powinniśmy zacząć od tego, że wyraźne zaniedbanie sztuki lekarskiej podczas porodu kwalifikuje się do uzyskania sprawiedliwego odszkodowania. Żeby jednak tak się stało, Pacjent musi podjąć konkretne kroki prawne. Decyzja o przyznaniu ewentualnego świadczenia finansowego za każdym razem należy do sądu. Tak na dobrą sprawę podstawą ubiegania się o odszkodowanie jest zebranie odpowiedniej dokumentacji medycznej. Będzie ona stanowić materiał dowodowy, na bazie którego sąd ma możliwość przyznania odpowiedniego świadczenia. Prawidłowo przedstawione dokumenty wpływają również na jego wysokość. Uzyskanie sprawiedliwej decyzji po procesie sądowym nadal jest dość problematyczną kwestią, jaka praktycznie od zera eliminuje możliwość niedopatrzenia po stronie osób poszkodowanych. Sąd każdorazowo skrupulatnie podchodzi do analizowania każdej prowadzonej sprawy. Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym na stronie prawapacjenta.org wielokrotnie podkreśla, jak istotnym elementem podejmowania kroków prawnych jest wcześniejsze odpowiednie przygotowanie się do procesu o odszkodowanie za błąd okołoporodowy. Mało tego, doświadczeni specjaliści w tym zakresie są nieocenionym wsparciem w trudnych dla każdego Pacjenta chwilach. Szczegółowa znajomość obowiązującego w Polsce prawa oraz też procedur sądowych z pewnością sprzyja uzyskiwaniu pozytywnych decyzji od sądu. Nie wszyscy jednak wykazują się zaawansowanym poziomem wiedzy, aby móc samodzielnie stawić czoła lekarzowi lub placówce. Współpracowanie z takimi podmiotami należy uznać więc za bardzo dobry pomysł!
Skompletuj pełną dokumentację medyczną. Będzie ona bardzo ważna!
Sposób przedstawienia okołoporodowego błędu medycznego przez Ciebie bezpośrednio przełoży się na decyzję o przyznaniu bądź odrzuceniu odszkodowania za tego typu zaniechania w sztuce lekarskiej. Odpowiednio przygotowana dokumentacja medyczna pomoże Ci wygrać proces. O tym wspominaliśmy w poprzedniej części naszego artykułu. Co tak na dobrą sprawę powinno wchodzić w skład zbieranych materiałów? Odpowiedź jest prosta – absolutnie wszystko, co może potwierdzić skrupulatność po stronie Pacjenta oraz brak profesjonalizmu po stronie lekarza specjalisty. Przed sądem nie możesz skrywać żadnych tajemnic. Każde zalecenie, każda recepta czy każdy wynik badania dodatkowego w tym przypadku może być na wagę złota.
Odszkodowania za błędy okołoporodowe a terminy zgodne z polskim prawem
Kompleksowe podejście do uzyskania odszkodowania za błąd okołoporodowy wymaga również znajomości obowiązujących terminów. Musisz wiedzieć, że w tym przypadku czas z pewnością nie będzie sprzymierzeńcem strony poszkodowanej. Im wcześniej zgłosisz podejrzenie zaniechania ze strony lekarza specjalisty bądź placówki, tym większa szansa na doprowadzenie sprawy do finału. Oczywiście mówimy tutaj wyłącznie o pozytywnym rozstrzygnięciu. W przypadku osób dorosłych, roszczenie odszkodowania za zaniedbanie w sztuce lekarskiej przedawni się po upływie trzech lat od momentu dowiedzenia się o popełnionej szkodzie oraz o podmiocie odpowiedzialnym za jej naprawienie. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób małoletnich. Tu dochodzenie swoich praw w postaci uzyskania sprawiedliwego odszkodowania za błąd może przeciągnąć się aż do 20 roku życia. Tak stanowią przepisy. Należy jednak pamiętać, że sąd za każdym razem do prowadzonej sprawy podchodzi indywidualnie. W końcowym rozrachunku liczy się poziom skomplikowania procesu, rodzaj zaniedbania oraz ogólny charakter zgłaszanych szkód.
/Materiał promocyjny/