Pierwsza pomoc zamiast mandatu - wspólna akcja policjantów i strażaków w Busku-Zdroju (foto)
Dodał: Marta Data: 2026-05-11 11:12:52 (czytane: 4187)
Akcja została zorganizowana w związku z obchodzonym 6 maja Europejskim Dniem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i odbywała się równocześnie na terenie całego województwa świętokrzyskiego. Inicjatywa była realizowana we współpracy Programu Pierwszy Ratownik Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
W ramach działań policjanci ruchu drogowego, w sytuacjach umożliwiających zastosowanie pouczenia, kierowali uczestników kontroli do punktów prowadzonych przez ratowników programu. Tam zamiast mandatu mogli oni wziąć udział w krótkim szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Ratownicy oraz koordynatorzy Programu Pierwszy Ratownik prezentowali podstawowe czynności ratujące życie, szczególnie w kontekście zdarzeń drogowych. Uczestnicy mogli dowiedzieć się, jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia życia, w jaki sposób prowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową oraz jak udzielić pomocy poszkodowanym do czasu przyjazdu służb ratunkowych.
Celem akcji było zwiększenie świadomości kierowców w zakresie pierwszej pomocy, promowanie odpowiedzialnych postaw na drodze oraz pokazanie, że działania profilaktyczne i edukacyjne mogą skutecznie uzupełniać standardowe kontrole drogowe.
Program Pierwszy Ratownik to ogólnopolska inicjatywa wspierająca rozwój ratownictwa obywatelskiego poprzez szkolenie wolontariuszy oraz wykorzystanie nowoczesnych narzędzi do szybkiego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia. Województwo świętokrzyskie należy do najbardziej aktywnych regionów rozwijających program.
Dzięki wsparciu przekazanemu w ubiegłym roku przez Wojewodę Świętokrzyskiego Józefa Bryka jednostki OSP realizujące zadania programu zostały doposażone w specjalistyczny sprzęt szkoleniowy i ratowniczy, umożliwiający prowadzenie szkoleń dla mieszkańców oraz strażaków ochotników.
REKLAMA
Komentarze (3)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.169
Kazek (2026-05-12 13:06:09)
Brawo Rafał, brawo OSP Zbludowice
Zz (2026-05-12 11:57:33)
Akcja super, ale kompetencje ludzi którzy to niby uczą pozostawiają wiele do życzenia
kierowca bombowca (2026-05-12 06:31:16)
A kim są ci panowie że nauczają udzielać pomocy ludzi?..? Czy skończone tydzień temu podstawowe szkolenie jest wystarczającą kwalifikacją do takich rzeczy?.?















































