Odsłonięcie Rzeźby 'Dłoń' Xawerego Wolskiego w Busku-Zdroju
Dodał: Marta Data: 2024-06-06 13:30:07 (czytane: 3601)
Wydarzenie to zgromadziło licznych mieszkańców, kuracjuszy oraz miłośników sztuki, tworząc niepowtarzalną atmosferę. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18:00, a swoją obecnością zaszczycił nas honorowy gość, dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Maciej Aleksandrowicz. Jego obecność podkreśliła rangę wydarzenia i nadała mu wyjątkowy charakter.
Odsłonięcie rzeźby poprzedziło spotkanie z artystą, Xawerym Wolskim. W trakcie rozmowy artysta opowiedział o idei powstania rzeźby i jej przesłaniu. Wyjaśnił, że "Dłoń" jest gestem uniwersalnym, symbolizuje miłość, bliskość, empatię i wsparcie – wartości niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Podzielił się także swoimi inspiracjami i procesem twórczym, co spotkało się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem publiczności.
Podczas rozmowy głos zabrał dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Maciej Aleksandrowicz, który zwrócił uwagę na znaczenie współczesnej rzeźby w przestrzeni publicznej oraz rolę, jaką pełni ona w kształtowaniu estetyki i tożsamości miejsca.
Kulminacyjnym momentem było odsłonięcie rzeźby. Z monumentu zdjęto srebrzysty materiał, ukazując majestatyczną "Dłoń". Dzieło natychmiast przyciągnęło uwagę swoją symboliką i głębią wyrazu.
Wernisaż zakończył się nieformalnymi rozmowami wśród uczestników oraz sesjami zdjęciowymi przy rzeźbie. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem, wzbogacającym artystyczny krajobraz Buska-Zdroju i integrującym lokalną społeczność, kuracjuszy i turystów.
Xawery Wolski w swojej twórczości odkrywa zdolność materii do opierania się przemijaniu oraz poddaje refleksji sposoby działania czasu, badając materialną poetykę i czasowe sploty. Wykonuje rzeźby z materiałów takich jak brąz, ziemia, terakota, kamień, naturalne włókna i nasiona czy nawet tkany drut. Uczestniczył w programach rezydencji artystycznych, spędzając długi czas w Azji. W 1994 r. wyjechał do Peru, rok później do Meksyku, gdzie otrzymał stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury. Założył pracownię w stolicy Meksyku – Mexico City, gdzie stworzył kilka rzeźb in situ.
Urodził się w Warszawie w 1960 roku, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Studiował też na École Nationale Supérieure des beaux-arts w Paryżu oraz w Studio School of Drawing, Painting and Sculpture w Nowym Jorku. Do Polski powrócił w 2021 r. i osiadł w rodzinnym Dańkowie, gdzie rozwija twórczość artystyczną. Miał ponad siedemdziesiąt wystaw, m.in. w Liu Haisu Art Museum w Szanghaju, Jim Thompson Arts Centre w Bangkoku czy Galeri Nasional Indonesia w Dżakarcie. Prezentował też swoje prace w prestiżowych muzeach w Meksyku.
Projekt został zrealizowany przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki dzięki dofinansowaniu z programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2024” ze środków pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej.
Źródło: nowaprzestrzensztuki.pl
Zdjęcia: Michał Janyst
Reklama
REKLAMA
Komentarze (9)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.226.14
Rodowity (2024-06-06 22:29:12)
Wolno wam.Ale ja przemilczę.I oczywiście pozdrawiam.
Max (2024-06-06 21:08:45)
Co za kicz i wypatrzenie...
Szwagier (2024-06-06 20:31:11)
No i już się sataniści panoszą po świecie i udają celebrytów.... Proboszczowie do dzieł! Dajcie pokaz waszej wiary!
ola (2024-06-06 17:30:40)
mozefilutek/fiutek/ bylby lepszy
wert (2024-06-06 15:51:49)
Zwykła szmira.
wert (2024-06-06 15:51:47)
Zwykła szmira.
PPP (2024-06-06 14:32:58)
"Rogata dłoń", "Diabelskie Rogi" - znak wyznawców satanizmu?
Dziwne (2024-06-06 14:31:50)
A Karolinki nie ma? Dziwne.