Nierozwiązane zaburzenia psychiczne jako powód nadużywania alkoholu w Polsce
Dodał: Marta Data: 2024-11-14 12:00:50 (czytane: 4050)
Osoby cierpiące na depresję lub stany lękowe często sięgają po alkohol, aby przynajmniej doraźnie odczuć ulgę. Jakie zaburzenia psychiczne mogą być przyczyną nadużywania alkoholu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Depresja a ryzykowne picie alkoholu
Do czynników, które mogą doprowadzić do picia szkodliwego, a w efekcie nawet do uzależnienia, należy depresja. Osoby dotknięte depresją sięgają po alkohol, który krótkotrwale tłumi ból psychiczny i fizyczny, podnosząc poziom serotoniny, dopaminy oraz noradrenaliny (chorzy na depresję mają niedobór tych neuroprzekaźników). Należy pamiętać jednak, że poprawa samopoczucia na skutek spożycia większej ilości alkoholu jest chwilowa. Alkohol nie tylko nie leczy depresji, lecz także może pogłębiać problem.
W przypadku depresji pierwotnej pacjent zaczyna nadużywać alkoholu po tym, jak wystąpiły pierwsze objawy choroby psychicznej. Warto jednak podkreślić, że alkohol może być również czynnikiem indukującym wystąpienie depresji.
Zaburzenia lękowe a alkohol
Także osoby, u których diagnozuje się zaburzenia lękowe, szukają stosunkowo często ulgi w alkoholu. Dlaczego? Stany lękowe prowadzą do silnego uczucia niepokoju i napięcia psychicznego, które w swoim natężeniu powodują silny dyskomfort – w wielu przypadkach można mówić nawet o cierpieniu psychicznym. Dotknięci tymi zaburzeniami sięgają po alkohol, aby chociaż chwilowo zredukować poczucie lęku i odprężyć się.
Nie jest to jednak właściwe rozwiązanie. Kiedy alkohol przestaje działać, napięcie i lęk wracają, a objawy somatyczne nasilają się. Co istotne, aldehyd octowy, który jest produktem metabolizmu alkoholu w organizmie ludzkim, może również wywoływać (albo nasilać) lęk.
PTSD a ryzykowne picie alkoholu
Szacuje się, że ryzyko uzależnienia od alkoholu u osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego (PTSD) wzrasta nawet dwukrotnie. PTSD wywołany przez traumatyczne wydarzenie w przeszłości cechuje się nie tylko nadpobudliwością, bezsennością i ograniczeniem stanów emocjonalnych, lecz także natrętnymi myślami na temat przeżytej traumy.
Alkohol to najczęściej używana substancja odurzająca przez osoby borykające się z PTSD. Pamiętajmy jednak, że nie rozwiązuje on prawdziwego problemu. Systematyczne spożywanie alkoholu dla poczucia ulgi może doprowadzić do uzależnienia i z pewnością nie zastąpi psychoterapii i leczenia farmakologicznego.
Konsekwencje nadużywania alkoholu
Nadmierne spożycie alkoholu wpływa na życie całej rodziny. Rzutuje też na życie zawodowe i bezpieczeństwo osoby sięgającej po używki – zdarza się przecież, że osoby pijące siadają za kierownicę po alkoholu, co niejednokrotnie kończy się tragedią lub przykrymi konsekwencjami prawnymi. Czy wiesz, jaka jest kara za jazdę po alkoholu? Drugi raz zabrane prawo jazdy za alkohol może przykładowo zaowocować nawet dożywotnim zakazem prowadzenia pojazdów. Stany lękowe, depresja, zespół stresu pourazowego lub inne problemy psychiczne wymagają pomocy psychiatrycznej. Nie wolno zagłuszać problemów alkoholem, bo skutki nadmiernego spożycia tzw. napojów wyskokowych dotykają praktycznie każdej płaszczyzny życia pacjenta..
/Materiał partnera/