NFZ o leczeniu uzdrowiskowym małżonków: Co musisz wiedzieć
Dodał: Marta Data: 2024-07-19 10:34:50 (czytane: 7947)
Leczenie uzdrowiskowe a wspólne zakwaterowanie
Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Jeżeli w celu odzyskania sprawności po chorobie lub wypadku, albo z powodu choroby zawodowej pacjent wymaga określonych zabiegów, które wykonywane są w uzdrowiskach, może skorzystać z tego rodzaju leczenia.
Najczęstsze pytania, które słyszą pracownicy NFZ, dotyczą wspólnego wyjazdu na leczenie z małżonkiem/małżonką oraz ich wspólnego zakwaterowania. Pacjenci coraz częściej rezygnują z wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe z powodu braku możliwości otrzymania w uzdrowisku wspólnego pokoju.
Brak obowiązku pozytywnego rozpatrywania wspólnych wyjazdów
Obowiązujące przepisy nie nakładają na oddziały wojewódzkie NFZ obowiązku pozytywnego rozpatrywania postulatów pacjentów dotyczących wspólnego wyjazdu i pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. Legislacyjnie nie istnieje instytucja łączenia skierowań. Leczenie uzdrowiskowe jest dziedziną medycyny i w żadnym rodzaju świadczeń nie ma wspólnych skierowań na leczenie dla małżeństw. Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe dotyczy stanu zdrowia konkretnego pacjenta.
Możliwość wspólnego wyjazdu
Wspólny wyjazd na leczenie uzdrowiskowe może nastąpić, jeżeli zaistnieją przesłanki medyczne i organizacyjne dla dwojga pacjentów. Aby oddział NFZ rozpatrywał skierowania wspólnie, przy uwzględnieniu powyższych okoliczności, należy zgłosić się do NFZ lub wysłać prośbę o chęci wspólnego wyjazdu. NFZ może, ale nie musi, uwzględnić takiej prośby np. w przypadku skierowania pacjentów na różne rodzaje leczenia uzdrowiskowego lub różne kierunki lecznicze.
Zmiana miejsca i terminu leczenia
Zmiana miejsca i terminu leczenia uzdrowiskowego może nastąpić tylko w szczególnych, udokumentowanych przypadkach, takich jak wypadek losowy lub choroba świadczeniobiorcy, potwierdzona dokumentacją medyczną. Zwrot do oddziału potwierdzonego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a także wnioski o zmianę terminu albo miejsca leczenia traktowane są jako rezygnacja z leczenia uzdrowiskowego. Informacja ta jest zawarta w wydruku potwierdzenia skierowania, które otrzymuje pacjent.
Warto również pamiętać o tym, że kwestie zakwaterowania pacjent uzgadnia bezpośrednio z placówką medyczną, a oddział wojewódzki NFZ nie pośredniczy w przyznawaniu i rezerwacji określonego rodzaju pokoju.
Obecnie czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe w świętokrzyskim NFZ wynosi średnio 10 miesięcy.
/NFZ/
REKLAMA
Komentarze (1)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.171.164.77
Alicja (2024-07-21 10:47:14)
?Pozwólcie, że zwrócę się do was słowami wielkiego męża stanu, przedstawiciela polskiej wsi, Wincentego Witosa: ?Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Bez nich nie moglibyśmy go mieć.