Najpopularniejsze programy dotacyjne na fotowoltaikę - przewodnik
Dodał: Marta Data: 2025-01-07 08:50:56 (czytane: 2574)
Na szczęście sporą część środków można pozyskać dzięki programom dotacyjnym. W nowym artykule omawiamy dwa najważniejsze – „Mój Prąd” i „Czyste Powietrze”.
Program „Mój Prąd” – co warto wiedzieć przed aplikowaniem?
Program „Mój Prąd” od 2019 wspiera inwestorów montujących instalacje fotowoltaiczne. Obecnie trwa szósty nabór, który zakończy się 31 lipca 2025. W ramach dofinansowania wnioskujący mogą otrzymać kwotę równą maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych, przy czym nie może ona przekroczyć:
- 5 tys. złotych, jeśli dotacja obejmuje tylko magazyn ciepła;
- 6 tys. złotych dla mikroinstalacji fotowoltaicznych;
- 7 tys. złotych dla mikroinstalacji z elementem dodatkowym, który podlega dodatkowemu finansowaniu;
- 16 tys. złotych dla magazynów energii.
Program „Mój Prąd” adresowany jest do prosumentów. Jednym z najważniejszych warunków otrzymania dotacji jest podłączenie do sieci dystrybucyjnej i zgłoszenie ewentualnego magazynu energii do jej operatora.
Wnioski o dotacje można składać tylko online – za pomocą Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Konieczne jest uwierzytelnienie z użyciem profilu zaufanego, tożsamości elektronicznej lub e-dowodu z warstwą elektroniczną, a także przygotowanie następujących załączników:
- kopii faktur za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej wraz z potwierdzeniem ich opłacenia;
- zaświadczenia o podłączeniu do sieci dystrybucyjnej wystawionego przez operatora wraz z numerem punktu poboru mocy.
„Czyste Powietrze” – dotacje na fotowoltaikę w ramach walki ze smogiem
Kolejny program, w ramach którego można otrzymać dotacje na fotowoltaikę, to „Czyste Powietrze”. Jest on skierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub lokali zlokalizowanych w takich domach (jeśli mają wyodrębnioną księgę wieczystą).
Dotacja z programu „Czyste Powietrze” mogą przybrać jedną z trzech form:
- zwykłej dotacji wypłacanej po zrealizowaniu części lub wszystkich prac;
- dotacji z prefinansowaniem, w której część finansowania wypłacana jest jako zaliczka przed rozpoczęciem prac;
- dotacji na częściową spłatę kredytu (jeśli posłużył on do sfinansowania inwestycji objętych programem i był udzielony przez bank będący partnerem programu.
Maksymalna kwota do uzyskania w ramach programu zależy od poziomu finansowania i może wynosić 66 tys., 99 tys. lub 135 tys. złotych. Dodatkowo możliwe jest uzyskanie dotacji do przeprowadzenia audytu energetycznego (do 1200 złotych). Ostateczna wysokość wsparcia uzależniona jest od wysokości dochodów wnioskodawcy.
Wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” można złożyć na trzy sposoby – online w serwisie gov.pl, stacjonarnie w urzędzie lub za pośrednictwem wybranych banków (w przypadku dotacji na częściową spłatę kredytu). Obsługą wniosków zajmują się wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Pomoc w uzyskaniu dofinansowania. Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy?
Ubiegając się o dotacje należy spełnić wiele wymagań formalnych, przygotować odpowiednie dokumenty i dostosować inwestycję do regulaminu programu. To może dla wielu inwestorów może okazać się zbyt trudne i czasochłonne i skomplikowane. Cały proces można jednak znacznie uprościć, zwiększając szanse na otrzymanie finansowania. Jest to możliwe dzięki usługom profesjonalnym firm zajmujących się doradztwem energetycznym.
Taką ofertę przygotowała EkoEnergia Polska. Firma zapewnia kompleksowe wsparcie na każdym etapie inwestycji – od doradztwa przy wyborze optymalnej instalacji, przez przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, aż po realizację całej inwestycji. Specjaliści firmy pomagają dopasować projekt do wymagań programów. Współpraca z profesjonalistami oznacza też pewność co do tego, że instalacja zostanie wykonana zgodnie z najwyższymi standardami jakości. To z kolei przekłada się na trwałość i efektywność systemu.
/Artykuł sponsorowany/