Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej?

Dodał: Marta Data: 2024-06-11 08:53:36 (czytane: 389)

Karty graficzne to jeden z kluczowych podzespołów komputerowych. To one przetwarzają obraz i zapewniają nam niesamowite wrażenia podczas grania w gry komputerowe i oglądania filmów. W wielu zawodach związanych z projektowaniem grafiki i multimediów karta graficzna również jest ważnym elementem.

Obecnie procesor graficzny ma coraz więcej zastosowań. Jego moc obliczeniowa jest wykorzystywana przy chociażby kopaniu kryptowalut czy korzystaniu z modeli AI. Co warto wiedzieć o kartach graficznych?

Zobacz

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie karty graficzne są najlepsze do konkretnych zastosowań
  • na co zwrócić uwagę przy wyborze karty graficznej
  • gdzie kupić kartę graficzną w dobrej cenie

Niezależnie czy interesuje nas karta graficzna do gier, karta graficzna do pracy czy potrzebujemy karty graficznej po prostu do codziennych zastosowań, warto dokładnie przeanalizować nasze potrzeby. Cena dobrej jakości karty graficznej nie należy do najtańszych, dlatego musimy się zastanowić czy taki wydatek jest nam niezbędny, czy zamiast karty graficznej powinniśmy zainwestować w inne podzespoły.

Jaka karta graficzna będzie najlepsza do konkretnych zastosowań?

Jak już wspomnieliśmy, zakup dobrej karty graficznej to spory wydatek. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić, do czego będziemy wykorzystywać nasz komputer i jaką kartę graficzną potrzebujemy. Do codziennych zastosowań w zupełności może wystarczyć nam moc wbudowanej karty graficznej, zintegrowanej z płyta główną (jest to bardzo popularne w laptopach). Coraz popularniejsze są również procesory z dodatkowym układem GPU, który wykonuje obliczenia graficzne i korzysta z pamięci RAM naszego komputera. Zintegrowana karta graficzna to rozwiązanie które bardzo dobrze sprawdza się podczas codziennego korzystania z komputera, oglądania filmów czy nawet grania w mniej wymagające gry. Dzięki temu zamiast kupować kartę graficzną, możemy sporą część naszego budżetu przekierować na wzmocnienie mocy innych podzespołów, zakup dodatkowych akcesoriów lub po prostu zaoszczędzić. Jeżeli to rozwiązanie okaże się niewystarczające, zawsze możemy dokupić kartę graficzną w przyszłości.

Jeżeli jednak potrzebujemy sporej mocy obliczeniowej GPU, pracujemy tworząc grafikę lub montując filmy, zakup mocnej karty graficznej będzie koniecznością. Podobnie będzie w sytuacji gdy gramy w wymagające gry lub jesteśmy profesjonalnym graczem. Aby zagwarantować sobie płynne wyświetlanie obrazu w wysokiej rozdzielczości będzie nam potrzebny naprawdę mocny model. W takiej sytuacji warto zerknąć w pierwszej kolejności na ranking kart graficznych (np. https://www.mediaexpert.pl/poradniki/komputery-i-tablety/ranking-kart-graficznych) i zorientować się w najmocniejszych modelach i ich cenach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie karty graficznej?

Gdy już wiemy jakie będzie przeznaczenie karty graficznej, którą chcemy kupić, czas zastanowić się nad tym, jakie parametry są ważne przy wyborze kart graficznych. Pierwszym elementem jest oczywiście moc karty graficznej. Im mocniejszy i nowocześniejszy GPU, tym bardziej będzie wydajny podczas pracy. Istotna jest również pamięć karty graficznej, nie tylko jej ilość, ale także szybkość. W przypadku mocnych kart graficznych i intensywnego ich wykorzystywania kluczowe może być także chłodzenie karty graficznej. Możemy zdecydować się na to dołączone do zestawu lub zakupić inne, bardziej profesjonalne. W przypadku karty graficznej z górnej półki taki wybór może pozwolić nam na dodatkowe jej "podkręcenie", czyli ustawienie wyższych parametrów niż fabryczne. Jednak w tym wypadku przed wyborem karty graficznej musimy najpierw sprawdzić, czy dany model karty graficznej pozwala na takie operacje i osiąga w nich dobre wyniki.

W niektórych przypadkach kluczowe mogą być wymiary karty graficznej. Niektóre modele są bardzo duże i mogą nie mieścić się w naszej obudowie. Może to być szczególnie problemem w przypadku, gdy złącze karty graficznej jest umieszczone na naszej płycie głównej w nietypowym miejscu.

Jeżeli nie jesteśmy pewni jaka karta graficzna spełni nasze oczekiwania, warto poczytać dostępne w Internecie poradniki, takie jak np. https://www.mediaexpert.pl/poradniki.

Gdzie kupić karty graficzne?

Jeżeli wybór odpowiedniej karty graficznej jest już za nami, czas znaleźć miejsce, gdzie będziemy mogli zakupić ją w dobrej cenie. Zdecydowanie najlepszym miejscem na takie zakupy jest Internet, gdzie mamy bardzo szeroki wybór podzespołów i wiele promocji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić kartę graficzną w sklepie stacjonarnym. Może to być duży hipermarket, bądź mały sklep informatyczny, w którym dodatkowo możemy liczyć na pomoc w montażu naszej karty oraz ewentualny serwis. Wszystko zależy od naszych potrzeb i umiejętności.

/Artykuł sponsorowany/

REKLAMA

Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7Konkursybusko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-06-21 07:07:25

Poznam sympatyczna dziewczynę

Dodano: 2024-06-21 05:32:12

Praca

Dodano: 2024-06-20 22:11:15

Szukam Seex Przyjaciela

Dodano: 2024-06-20 21:51:00

Praca od Zaraz

Dodano: 2024-06-20 21:38:36

Czarna porzeczka

Dodano: 2024-06-20 21:22:48

Fabrycznie odblokowany Apple iPhone 15 Pro Max, iP...

Dodano: 2024-06-20 21:21:31

kto mi pomorze

Dodano: 2024-06-20 21:20:06

Fabrycznie odblokowany Apple iPhone 15 Pro Max, iP...

Dodano: 2024-06-20 21:18:06

kto mi pomorze

Dodano: 2024-06-20 21:10:47

Peaca

Dodano: 2024-06-20 21:03:01

Schody z płytek

Dodano: 2024-06-20 19:13:52

zlecę wykonanie ogrodzenia panelowego

Dodano: 2024-06-20 19:02:47

Praca dla brukarzy, pomocników

Dodano: 2024-06-20 18:08:58

Szukam pracy

Dodano: 2024-06-20 16:52:42

Karolcia pozna pana