Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących (foto/video)
Dodał: Marta Data: 2024-12-13 14:46:18 (czytane: 6040)
Problem łamania praw człowieka pozostaje wciąż aktualny na świecie. Prawa dziecka są naruszane, mimo że od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka minęło już 35 lat. Przyjęta 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencja o prawach dziecka jest jednym z najważniejszych dokumentów międzynarodowych gwarantujących dzieciom ich prawa. Dokument został ratyfikowany przez niemal wszystkie państwa, w tym Polskę.
Konwencja nakłada na państwa obowiązek ochrony dzieci przed przemocą, zaniedbaniem i wyzyskiem oraz zapewnienia im prawa do edukacji, zdrowia i równego traktowania. Dzieci powinny znać swoje prawa, rozumieć je i świadomie z nich korzystać, a państwo ma obowiązek traktować je podmiotowo i przestrzegać ich praw.
Jak reagować na przemoc i niesprawiedliwość? Jak bronić swoich praw, gdy są naruszane? O czym możemy decydować samodzielnie, a które sprawy powinniśmy konsultować z dorosłymi? Na te i inne pytania młodzieży z ZSTiO odpowiadała zaproszona do debaty mecenas Małgorzata Piechota – adwokatka i koordynatorka akcji.
Codziennie na świecie łamane są prawa człowieka, co prowadzi do konfliktów i wojen. Również w szkołach obserwujemy problemy z przemocą rówieśniczą, brakiem szacunku czy hejtem. Ważnym elementem wydarzenia była integracja z uczniami pochodzącymi z krajów, w których prawa człowieka i dziecka są regularnie naruszane.
Podczas wydarzenia szczególną uwagę zwrócono na wzajemny szacunek młodzieży wobec siebie, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Spotkanie łączyło edukację prawną, której celem jest uświadamianie młodym ludziom ich praw, z praktyczną lekcją zaangażowania – uczestnicy wcielili się w role młodych dziennikarzy, dając pokaz swoich umiejętności aktorskich.
Upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka nie jest wymierzone przeciwko rodzicom. Rodzice, opiekunowie i nauczyciele powinni rozumieć, że prawa dziecka nie stoją w sprzeczności z prawami dorosłych, lecz je uzupełniają.
Zapisy Konwencji o prawach dziecka stanowią fundament działalności UNICEF, który dąży do tego, aby były one kanonem zasad etycznych i standardów międzynarodowych w traktowaniu dzieci.
Wydarzenie pozostawia nadzieję, że edukacja prawna i solidarność społeczna mogą stać się trwałą częścią naszego systemu wartości i edukacji.
/ZSTiO/
Reklama
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.87