Magiczna Łódź w oczach Stowarzyszenia Razem Dzieciom: od Festiwalu Świateł po Orientarium (foto)
Dodał: Marta Data: 2024-09-30 15:20:40 (czytane: 1451)
Pierwszy dzień wyjazdu rozpoczął się od udziału w Festiwalu Świateł, który w tym roku odbył się pod hasłem „Cywilizacja”. Festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Łodzi, podczas którego ulice, dziedzińce i budynki miasta zamieniają się w otwartą galerię sztuki.
Światło, projekcje, animacje, dźwięk i rzeźby świetlne stworzyły niesamowity spektakl, który zachwycił uczestników. „Przebywanie na Festiwalu Światła było jak podróż w świat magii i sztuki” – podkreślali uczestnicy, którzy mieli okazję doświadczyć Łodzi w zupełnie nowy sposób i docenić jej kreatywny potencjał.
Następnego dnia uczestnicy wycieczki zgłębili historię łódzkich Żydów, odwiedzając Cmentarz Żydowski w Łodzi – największą nekropolię żydowską w Polsce. Kolejnym przystankiem była Stacja Radegast, będąca pomnikiem zagłady łódzkiego getta. Miejsce to, będące w czasie II wojny światowej punktem wywozu tysięcy Żydów do obozów zagłady, dziś upamiętnia tragiczną historię łódzkiego getta. Zwiedzanie stacji, obecnie oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych, było okazją do refleksji nad historią i losami ludności żydowskiej w Łodzi.
Na zakończenie wycieczki uczestnicy odwiedzili łódzkie Orientarium – najnowocześniejszy w Europie pawilon poświęcony faunie i florze Azji Południowo-Wschodniej. W obiekcie można obserwować aż 35 gatunków zwierząt lądowych i 180 gatunków ryb, co zapewniło uczestnikom niezapomniane wrażenia. Dzięki możliwości obserwowania zwierząt z trzech perspektyw – podwodnej, lądowej i z góry – uczestnicy mieli okazję zobaczyć unikatowy świat przyrody.
Przewodnicząca Stowarzyszenia, Bogusława Majcherczyk, podkreśliła, że wyjazd miał nie tylko charakter rekreacyjny, ale także edukacyjny: „Każdy wyjazd Stowarzyszenia Razem Dzieciom skupia się nie tylko na rozrywce, ale również na edukacji, a tym razem postawiliśmy na poznanie historii łódzkich Żydów”.
Uczestnicy wyjazdu byli zachwyceni bogatym programem i docenili możliwość odkrywania historii i kultury Łodzi w towarzystwie Stowarzyszenia Razem Dzieciom. Wycieczka po raz kolejny pokazała, że połączenie edukacji z rozrywką daje niezapomniane przeżycia, a historia, kultura i sztuka to skarby, które warto odkrywać.
Wyjazd został dofinansowany przez Powiat Buski.
/red/
Reklama