Literackie Spotkanie w Nowym Korczynie: Wizyta Agnieszki Krawczyk

Dodał: Marta Data: 2024-06-12 09:28:55 (czytane: 744)

Podczas spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki w Bibliotece Centrum Kultury w Nowym Korczynie, goszczono Agnieszkę Krawczyk, znaną również jako Iga Horn. Wieczór obfitował w interesujące dyskusje, poruszające nie tylko tematy związane z literaturą, lecz także życiem, pasjami oraz przyszłymi planami autorki. Agnieszka ma na swoim koncie ponad 70 publikacji, ale zapewnia, że ma w planach jeszcze wiele nowych historii.

Zobacz

/Agnieszka Krawczyk specjalizuje się w literaturze obyczajowej i kryminalnej.  fot. BCK w Nowym Korczynie/

Autorka od najmłodszych lat miała zdolność do wymyślania fabuły i różnych historii. Agnieszka jest postrzegana jako pisarka wielotomowych powieści i też dobrze się czuje w takich seriach. Najbardziej komfortowo czuje się opowiadając historie o kobietach, ponieważ to właśnie ich świat najlepiej zna. W swoich wielotomowych powieściach lubi rozwijać fabułę, szczegółowo ją opisywać, a przy tym mocno przywiązuje się do swoich bohaterów literackich. Większość jej publikacji zostało wydanych przez wydawnictwo Filia.

Nigdy nie opisywała autentycznych wydarzeń, faktów ani osób żyjących w swoich książkach. Postacie w swoich publikacjach zazwyczaj tworzy, inspirując się cechami charakteru prawdziwych osób i wydarzeń, które przefiltrowuje przez własną wyobraźnię. W jej książkach często są nawiązania do najbliższych jej osób, np. Hania z powieści „Marzenia, które się spełniają” to nawiązanie do jej siostrzenicy, a Agata ze „Słonecznej przystani” to odzwierciedlenie jej kuzynki.
Jak sama przyznaje, jest literackim biurokratą, który lubi dokładnie planować – przed rozpoczęciem pisania każdej książki tworzy pełny konspekt i szczegółową fabułę. Autorka dostrzega, że szczególnie w gatunkach kryminalnych kluczową rolę odgrywają konspekt oraz fabuła, które determinują przebieg zdarzeń. Gdy przystępuje do pisania jednotomowych powieści obyczajowych, Agnieszka z wielką starannością rozpisuje kompletny scenariusz, starając się wyobrazić jego wizualny efekt. Preferuje narracje wielotomowe, ponieważ trudno jej się ograniczyć do jednej części. Proces długotrwałego tworzenia planu powieści jest dla niej niezbędnym etapem, bowiem w tym czasie szczegółowo szlifuje swój pomysł. Posiada sprecyzowany plan wydawniczy oraz wyznaczone terminy na stworzenie książek. Jest bardzo sumienna w dotrzymywaniu ustalonych terminów i nigdy nie zawodzi.

Zobacz

Podczas przygotowania do pisania kolejnej serii, autorka już na wstępie kształtuje w swojej wyobraźni ideę następnego tomu. Spędziła prawie pół roku nad stworzeniem projektu jednej z jej serii książek na tle historycznym pt. „Kolekcja straconych chwil”. Ta powieść obyczajowa została osadzona w okresie międzywojennym, lecz o charakterze niehistorycznym. Autorka pragnęła oddać obraz tamtych czasów poprzez przedstawienie życia rodzinnego i innych sytuacji domowych. Jej celem było stworzenie fabuły niezwykle logicznej, a jednocześnie zapewniającej czytelnikowi nieoczekiwane zwroty akcji, które zaskoczą i wciągną go w historię.

Agnieszka pasjonuje się botaniką, co odzwierciedla się w jej książkach i postaciach związanych z ziołolecznictwem. Botanika i świat roślin stanowią dla niej zarówno hobby, jak i źródło nieustającego zainteresowania, które rozwija na płaszczyźnie amatorskiej. Jednym z jej osiągnięć było założenie portalu internetowego „Zbrodnicze Siostrzyczki”. Na przełomie lat 2000 poznała Martę, kiedy to polska literatura kryminalna nie cieszyła się taką popularnością. Wspólnie z Martą założyły portal, który promował książki i autorów tego gatunku. Dzięki ich działaniom literatura kryminalna zyskała na popularności w Polsce.

Przy każdej premierze książki odczuwa ten sam dreszcz emocji i niepewności. Każda publikacja to nowa opowieść, nowy świat i zastanawia się, jak będzie odebrana przez czytelników. Czy jej słowa zdołają zagościć w wyobraźni czytelnika, czy go poruszą, czy też znikną bez echa - to pytania, które stale towarzyszą autorce. Kiedy jej książka zostaje wznowiona, starannie ją przegląda, zastanawiając się, czy można by ją w jakikolwiek sposób udoskonalić, czy pozostawia zaspokojonego czytelnika, czy czegoś brakuje w historii. Agnieszka dąży do tego, by każda jej opowieść była unikalna, niepowtarzalna, a jej własny rozwój jako pisarki jest nieustającym celem.

Zobacz

Agnieszka wyznaje, że gdyby nie pisanie, pewnie wybrałaby zawód związany z ludźmi. Lubiła prowadzić zajęcia dla studentów, ale preferuje uczyć młodszych. W wolnych chwilach pochłania książki dla rozrywki, ale też jako źródło inspiracji dla własnych dzieł. Kiedy dopada ją blokada twórcza, chodzi na długie spacery, zamiast forsować swoje myśli. Nigdy nie zmusza się do pisania, dając swojemu umysłowi czas na oddech i regenerację. Dla niej czas wolny to głównie pisanie i długie przechadzki.

Najnowsza publikacja Agnieszki Krawczyk, trzeci tom książki zatytułowanej „Wśród burz” ukazała się 24 kwietnia tego roku. Jest to część cyklu literackiego „Ogród sekretów i zdrad”. W najbliższym czasie, w czerwcu 2024 roku, czytelnicy mogą spodziewać się dzieła skierowanego do najmłodszych – trzeciego tomu przygód Mai i jej towarzyszy. Natomiast na zbliżającą się jesień autorka przygotowuje powieść obyczajową, która, choć trzyma się tego samego gatunku, zapowiada się jako zupełnie nowe doświadczenie dla czytelników, z elementami psychologicznymi, które z pewnością zapadną im w pamięć. Dla oczekujących nowych historii, w przyszłym roku planowana jest seria obyczajowa o współczesnym charakterze.

/Weronika Szafraniec/

Zdjęcia: Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie

Reklama

Galeria

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.192.44.30

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Bristol Art & Medical SPA

Busko-Zdrój, 1 Maja 1

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

Busko-Zdrój, al. Mickiewicza 22

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Busko-Zdrój, Park Zdrojowy

Pensjonat SANATO SPA

Busko-Zdrój, 1-go Maja 29

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

KonkursyOferty sponsorowane

Ogłoszenia

Dodano: 2024-07-24 00:30:15

Namiętne Spotkania - Szukam Pana

Dodano: 2024-07-24 00:28:21

Przelotna Znajomość

Dodano: 2024-07-23 23:34:03

Szukam Seex Przyjaciela

Dodano: 2024-07-23 23:26:01

Pani Szuka Pana - Ogłoszenie Prywatne

Dodano: 2024-07-23 21:34:04

Poznam Dyskretnego Faceta

Dodano: 2024-07-23 21:33:09

Pani Szuka Pana - Ogłoszenie Prywatne

Dodano: 2024-07-23 20:58:29

Praca przy Ociepleniach

Dodano: 2024-07-23 19:03:24

Przygotowywanie śniadań ( pomoc kuchenna)

Dodano: 2024-07-23 18:42:14

Oferta pożyczki bez protokołu

Dodano: 2024-07-23 18:39:50

Oferta pożyczki bez protokołu

Dodano: 2024-07-23 18:02:39

Mieszkanie do wynajęcia

Dodano: 2024-07-23 17:28:59

Sara - Szukam Odskoczni

Dodano: 2024-07-23 16:54:25

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-07-23 16:50:04

hej

Dodano: 2024-07-23 16:11:24

Zatrudnię pomoc kuchenna