Kolejne przedszkole z kłopotami

Dodał: Marta Data: 2020-06-04 16:30:25 (czytane: 14833)

Tym razem chodzi o wypowiedzenie umowy dzierżawy działki na której znajduje się plac zabaw dla dzieci z Językowej Akademii Przedszkolaka. Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem obu stron, ponieważ na naszą prośbę dyrektor przedszkola odniosła się do stanowiska Burmistrza, zamieszczonego na stronie Urzędu.

W związku z informacjami, które ukazały się w lokalnych mediach na stronie Urzędu w dniu 3 czerwca br. opublikowano Stanowisko Burmistrza w sprawie wypowiedzenia umowy dzierżawy  nieruchomości komunalnej położonej w Busku-Zdroju w rejonie os. Kościuszki, nr ewidencyjny 112/38 obręb 10, o pow. 800 m2

Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia:

"Kategorycznie zaprzeczam, jakoby wypowiedzenie dzierżawy w/w działki miało na celu pozbawienie Niepublicznego Przedszkola „Językowa Akademia Przedszkolaka” placu zabaw.

Wszelkie działania samorządu opierają się na realizacji misji społecznej, z uwzględnieniem ważnego interesu publicznego jak największej liczby mieszkańców gminy Busko-Zdrój. Podobnie jest także w tym przypadku. Działka, na której w tej chwili mieści się plac zabaw „Językowej Akademii Przedszkolaka” została włączona do realizowanego aktualnie zadania pn. „Zagospodarowanie terenów zielonych między os. T. Kościuszki a os. Pułaskiego”. Dzięki temu pomiędzy osiedlami powstaje kompleks rekreacyjno-sportowo-wypoczynkowy, który będzie dostępny dla wszystkich mieszkańców, w tym również dla wychowanków przedszkola.

Przesłanką do wypowiedzenia umowy jest zarówno potrzeba wykorzystania wspomnianego terenu do realizacji ważnego celu publicznego jak również fakt, że dzierżawca użytkuje go sprzecznie z umową. Nie jest bowiem realizowany punkt (§2 pkt.2), który zobowiązuje go do udostępnienia placu zabaw dla dzieci z pobliskich osiedli poza godzinami pracy przedszkola. Potwierdza to dokumentacja fotograficzna zgromadzona w urzędzie. Wiele do życzenia pozostawia również samo utrzymanie placu zabaw, który jest zaniedbany, zarośnięty i wygląda jakby nie był użytkowany.

Umowa dzierżawy nr 119/2011, w wyniku której część mienia komunalnego została przekazana do użytku prywatnego „Językowej Akademii Przedszkolaka” w zasadzie dobiega końca (pozostał rok). Gmina pobiera z tego tytułu czynsz w wysokości 128, 96 zł miesięcznie (158,62 zł brutto).

Warto zaznaczyć, że przedszkole ma w swoim otoczeniu kilka innych placów zabaw, z których może korzystać realizując swoją działalność. Wystarczy w tej sprawie zwrócić się do gminy, która na uzgodnionych zasadach udostępni należący do niej teren z urządzeniami.


Waldemar Sikora
Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój"

Zobacz

Zobacz
 /zdj. ze strony Urzędu Miasta i Gminy Busko-Zdrój/

W dniu 4 czerwca br. właścicielka przedszkola Pani Katarzyna Stachowicz-Pastuszka przesłała do redakcji odpowiedź na zarzuty Burmistrza Waldemara Sikory dotyczące niewłaściwego użytkowania dzierżawionej nieruchomości.

Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia:

"W odniesieniu do stanowiska Pana Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój
w/s wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości komunalnej położonej w Busku-Zdroju  w rejonie os. Kościuszki, nr ewidencyjny 112/38 obręb 10, o pow. 800 m2

  • Czy próba wypowiedzenia umowy jest zgodna z prawem i zasadna?

Umowa dzierżawy działki na którym obecnie znajduje się plac zabaw Niepublicznego Przedszkola Językowej Akademii Przedszkolaka została zawarta na okres 10 lat na podstawie  Uchwały Rady Miasta i Gminy Busko-Zdrój. Od ponad 8 lat teren działki wykorzystywany jest zgodnie z przeznaczeniem i zawartą umową jako plac zabaw. Niestety pod koniec 2019 r. Pan Burmistrz wystosował pismo o rozwiązaniu umowy podając termin usunięcia wszystkich urządzeń i ogrodzenia do końca stycznia 2020 r. – podając jako przyczynę – ważny cel społeczny.    Pomimo, iż próba wypowiedzenia umowy była bezprawna organ prowadzony wraz z dyrekcją przedszkola próbował wyjaśnić na czym polega zdaniem Burmistrza „ważny cel społeczny” do chwili obecnej nie jest to jasne. Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż w planach rewitalizacji terenów zielonych między os. Kościuszki i Pułaskiego widniał plac zabaw funkcjonujący przy naszej placówce.

  • Dlaczego Burmistrz próbował podwyższyć bezprawnie opłatę za dzierżawę placu zabaw?

Wypowiedzenie umowy okazało się bezprawne i zarazem nieskuteczne, dlatego kolejnym krokiem Burmistrza była cofnięcie decyzji o wypowiedzeniu dzierżawy przy jednoczesnej próbie podniesienia czynszu dzierżawy z  158,62 zł brutto na kwotę ponad 500 zł brutto tj. wzrost o ponad 200 % . Zwiększenie opłaty okazało się również bezprawne, z czego Burmistrz wycofał się.

  • Dlaczego Burmistrz zarzuca Językowej Akademii Przedszkolaka, że przedszkole nie udostępnia placu zabaw innymi dzieciom?

Burmistrz podczas trwającej pandemii postanowił po raz kolejny rozwiązać umowę, tym razem podając jako przyczynę, że przedszkole nie udostępnia  placu zabaw dla dzieci z pobliskich osiedli poza godzinami pracy przedszkola. Takie uzasadnienie okazało się również niezgodne z prawdą, ponieważ z placu zabaw korzystają dzieci a plac zabaw jest zamykany w okresie konserwacji urządzeń a także w okresie zimowym, wówczas dzieci z przedszkola również nie korzystają z niego ze względów bezpieczeństwa.

  • Czy plac zabaw jest zaniedbany, tak jak zarzuca to Burmistrz?

Nieprawdą jest również, że plac zabaw jest zaniedbany, coroczne kontrole Sanepidu nie wykazały uchybień. Teren placu zabaw jest monitorowany, ogrodzony i zawsze zadbany – natomiast nieskoszona obecnie trawa, która tak „żywo” została uwieczniona w „dokumentacji fotograficznej urzędu” wynika z niemożności wejścia na plac zabaw, ponieważ od kilku miesięcy wejście na plac zabaw jest ogrodzone i oznaczone jako Plac Budowy (gdzie oczywiście obowiązuje ZAKAZ WSTĘPU) przez wykonawców (na zlecenie Burmistrza).

Przedszkole nie interweniowało w tej sprawie, ponieważ ze względu na pandemię zgodnie z obowiązującym prawem nie można korzystać z placu zabaw dlatego też uznało, że może wstrzymać się z wykoszeniem trawy do czasu zakończenia prac wokół dzierżawionej działki i zniesienia zakazu korzystania z placów zabaw.

  • Czy Burmistrz swoim działaniem próbuje ograniczyć konkurencję niektórych niepublicznych przedszkoli na terenie Buska-Zdroju ?

Próba bezprawnego wypowiedzenia umowy zdecydowanie utrudnia funkcjonowanie placówek i jest dowodem na brak zrozumienia potrzeb rodziców dzieci uczęszczających do niepublicznych przedszkoli.  Za rok kończy się umowa również w niepublicznym przedszkolu „Słoneczko”, czy tam również właściciele otrzymali już wypowiedzenie tak jak w przedszkolu „Smerfuś” i „Językowej Akademii Przedszkolaka”?

  • Czy Burmistrz wie, że dotacja dla niepublicznych przedszkoli od wielu lat była zaniżana i w związku z tym toczą się w Sądzie sprawy przeciwko Miastu i Gminie Busko-Zdrój ?

Niepubliczne Przedszkole Językowa Akademia Przedszkolaka potwierdza, że w tej sprawie toczy się postępowanie w Sądzie."

 Zobacz

 Zobacz
/zdj. przesłane z Językowej Akademii Przedszolaka/

Osąd w sprawie pozostawiamy czytelnikom, my na pewno będziemy śledzić dalsze losy buskich przedszkoli i mamy nadzieje, że strony dojdą do porozumienia dla dobra mieszkańców Buska-Zdroju.

/red./

Reklama


REKLAMA

Komentarze (32)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.227.240.72

(2020-06-08 10:14:41)

Ostatnie lata to porażka,: barierki na Partyzantów w zamian płaty parking na targowiu, zakaz handlu w bramach na ul Stawowej do targu choć place prywatne, ul Kopernika i rozbiórka budynków historycznych za ekonomikiem i rogu z Waryńskiego ale beznadziejny budynek RUCHu na targowej to wpisało się do zabytków aby komuś utrudnić budowę marketu co by zaszkodziło SPOŁEM.Bezsensowna rozbudowa stadionu z 7 ligowym zespołem kosztem parkingu gdzie ludzie parkowali aby iść do kościoła, parku a teraz będzie tężnia i gdzie te samochody się zmieszczą ?

Do dt (2020-06-07 15:56:18)

Niestety Sikora będzie mógł kandydować jeszcze raz. Dwie kadencję liczone są od obecnie trwającej. W poprzedniej kadencji, kiedy PiS wprowadzić dwó kadencyjność kadencja trwała. Prawo nie działa wstecz.

F (2020-06-07 12:04:31)

"...Takie uzasadnienie okazało się również niezgodne z prawdą, ponieważ z placu zabaw korzystają dzieci a plac zabaw jest zamykany " Ktoś popełnił karygodną pomyłkę skracając tekst, zabrakło "... korzystają dzieci, uczęszczające do naszego przedszkola".Z drugiej strony, to dobrze, że umowy są niejawne... a nuż jakiś rodzic by tam dziecko przez płot

dt (2020-06-07 10:19:11)

Obawiam się, że betonowemu burmistrzowi to nawet krajowe media nic nie zrobią. Przecież to ostatnia kadencja. Jedyna rada to referendum, żeby w ciągu tych 3 lat, które zostały nie zabetonował całego miasta, nie powycinał wszystkich drzew i nie zamknął wszystkich przedszkoli.

często zmieniająca się kadra (2020-06-06 19:37:02)

dzieci słabo przygotowane do szkoły

Stanisław (2020-06-06 16:38:31)

Betonowy burmistrz. Kupuję. Ależ to prawdziwe!!!

Kanil (2020-06-05 21:33:13)

Ooooo jak szybko Pan burmistrz działa. Wczoraj jeszcze było wszystko ogrodzone, poszedł artykuł i nagle można wejść, nie ma zakazów, siatki zdjęte heheh Pan Sikora działa ekspresowo. To może tak ekspresowo przyzna się Pan do tego dlaczego dziala Pan przeciwko dzieciom ? Nie lubi Pan dzieci czy o co chodzi?

jajacek (2020-06-05 18:13:00)

Gomexsowi jp burmistrz umowy nie wypowie bo grunt jest własnością Uzdrwoska Busko S.A.

Gomex (2020-06-05 16:43:08)

Masz rację,tam gdzie sklep Gomex był w latach 90 sklep PSS,ale PSS nie dogadał się z Gminą i jest Gomex.Teraz będziemy świadkami różnych ,,cudow''sikora już nie musi się starać o głosy,zaczyna się obławiac na szczęśliwą i dostatnia emeryturę.

(2020-06-05 15:44:17)

i ktoś se zrobił z Buska prywatny folwark.

Gdd (2020-06-05 14:47:28)

I co Walduś zamkniesz jak rok temu bo gamoniow my zwolnili którzy się do niczego nie nadawali? Jarosław szybko ich upchnął na stanowiskach

Pani z buska (2020-06-05 13:41:48)

Przedszkole na medal. Moje dziecko uwielbia tam chodzić. Drugie dziecko także jeśli tylko będzie miejsce,bo ciężko z tym, tak chętnie rodzice zapisują dzieci, chce żeby tu chodziło. A jeśli ktoś mówi , że kadra jest słaba to ja szczerze z całego serca życzę takiej właśnie "słabej kadry" wszystkim przedszkolom. Panie są aniołami, profesjonalizm , empatia, życzliwość w stosunku do dzieci i rodzica w JAPie to norma. I to nie jest pierwsza placówka do której uczęszcza córka więc mam porównanie.

(2020-06-05 11:50:13)

Czy prawdą jest że grunty na których stoi Gomex w parku należą do gminy i czy przypadkiem za chwilę nie wypowie się dzierżawy i KTOŚ postawi sobie nowy ładny dom handlowy i czy może przypadkiem tylko handlarze z targowiska są przenoszeni aby nie robić konkurrncji. ?Ciąg dalszy niebawem.

(2020-06-05 11:43:18)

Ale jaja, ale jaja.

Antysik (2020-06-05 11:34:41)

Może czas pomyśleć,żeby do Buska jakieś poważne media ściągnąć i pokazać światu co tu się dzieje.Wydaje mi się,że już najwyższy czas,bo niedługo może byc z późno.

następny (2020-06-05 11:22:03)

Następny w kolejce do zamknięcia będzie Ośrodek Zdrowia w Szczworyżu, bo już sikorki o tym ćwierkają od dawna

(2020-06-05 09:35:53)

Jak ktoś kto nie ma własnych dzieci może zrozumieć sprawy dzieci, przedszkoli i rodziców?Niech te chore rządy Sikory już się skończą....ludu mój ludu pomyśl zanim oddasz głos...

IZ (2020-06-05 08:29:45)

Liczba chorych decyzji w miescie rosnie...Pan Sikora mysli ze bedzie uprawial dyktature i ze mu to na sucho wyjdzie.Zbiera sie panu...Nie licza sie glosy mieszkancow a to juz bardzo zle. I naprawde chce pan zeby mueszkancy pana tak zapamietali???? Jako tego ktory burzy? Jako zlosliwca i dyktatora???? Prosze dzialac tak dalej... tylko prosze sie liczyc z konsekwencjami!!!

jacek (2020-06-05 08:28:19)

Choćbym nie lubił Sikory, to od kiedy wprowadziłem się kilka lat temu na Pułaskiego to ten plac jest cały czas zamknięty i zarośnięty. Niech panie z przedszkola nie opowiadają bzdur b, bo nie pamiętam żeby kiedykolwiek był otwarty. Z dzieckiem chodzę na plac zabaw wyżej na Kościuszki bo do tego nie było dostępu, poza tym nigdy nie koszono go chyba wcale i wygladą jak opuszczony plac zabaw w Czernobylu. Co do przedszkola się nie wypowiadam bo nie znam.

słaba kadra (2020-06-04 23:01:08)

Słaba kadra

Iza (2020-06-04 22:34:25)

Moja córka chodziła do tego przedszkola , bo w Publicznym obok jej nie przyjęli nawet ze względu na chodzącą tam starszą siostrę, bo ponoć rodzeństwa się nie dzieli. Uwielbiała to przedszkole i do tej pory ma do niego sentyment. To było pierwsze " INNE" przedszkole w Busku. Fantastyczna atmosfera, otwartość i zrozumienie, słuchanie opinii rodziców, nowoczesne wyposażenie i wspaniałe wychowawczynie na czele z p. Dyrektor. Ale jak widać komuś to przeszkadza, a szkoda że nie umieją patrzeć ii dostrzegać ważnych rzeczy. Mam nadzieję, że opamiętanie przyjdzie na czas.

Monopol na przedszkola (2020-06-04 22:24:22)

Przecież to oczywiste że chodzi o to by monopol na przedszkola w Busku miała jedna osoba, wszyscy doskonale wiedzą kto...

Monika (2020-06-04 22:22:50)

Przedszkole jak dla mnie super, ciocie przemiłe 10/10pnkt.!!!!

Gość (2020-06-04 22:08:26)

Przedszkole jest super .A burmistrz niech powie co mają zrobić z dziećmi rodzice, którzy pracują i których dzieci chodzą do JAP albo smerfusia?Zaproponuje chyba Kołaczkowice i Szaniec bo tylko tyle potrafi....A na placu zabaw koło skate parku jak piaskownice zabrali ze 3 lata temu tak dalej jej nie ma...weźcie się za naprawę istniejących placów. Ciekawa jestem czy słoneczko udostępnia swój plac zabaw dla dzieci z poza przedszkola....

Do poniżej (2020-06-04 22:06:16)

Jarosław nowy pomnik przodkom wybuduje a reszte pozamykać jak nie ma korzyści

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Szkoła Języków Obcych Europa College

Busko-Zdrój, ul. Batorego 3

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

Busko-Zdrój, os. Sikorskiego 9

Centrum Helen Doron Busko-Zdrój

Busko Zdrój, Pl. Zwycięstwa 18, 2 piętro

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

Busko-Zdrój, ul. Bohaterów Warszawy 7Konkursybusko.com.pl poleca

Ogłoszenia

Dodano: 2024-04-20 17:51:34

Pilne Dom Do Wynajęcia

Dodano: 2024-04-20 16:30:19

Szukam pracy

Dodano: 2024-04-20 16:22:16

Sprzedam indyczki

Dodano: 2024-04-20 16:11:23

Praca

Dodano: 2024-04-20 15:43:07

Wynajmę dom

Dodano: 2024-04-20 15:42:12

Wynajmę dom

Dodano: 2024-04-20 14:03:36

Kupię maszynę roniczą

Dodano: 2024-04-20 14:02:38

Szukam pracy

Dodano: 2024-04-20 12:46:02

Koszyczki plastikowe 2 kg

Dodano: 2024-04-20 12:40:14

Warsztat dla dziecka

Dodano: 2024-04-20 08:44:09

Działka budowlana

Dodano: 2024-04-20 08:40:23

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2024-04-20 07:16:24

Sprzedam VW Passata b5fl

Dodano: 2024-04-19 22:16:20

Sprzedam rower

Dodano: 2024-04-19 21:10:49

wełna