Jak dobrać odpowiednią pojemność zbiornika na deszczówkę dla swojego gospodarstwa domowego?
Dodał: Marta Data: 2025-03-25 09:30:57 (czytane: 1322)
Zbieranie deszczówki – kiedy gospodarstwa domowe powinny zdecydować się na taką opcję?
To świetny sposób na oszczędność i bardziej ekologiczne podejście do wody. Możesz ją wykorzystać do podlewania ogrodu, mycia auta czy spłukiwania toalety. W dłuższej perspektywie zmniejszy to Twoje rachunki za wodę i pomoże w dbaniu o środowisko.
Zdecyduj się na inwestycję w wytrzymałe zbiorniki żelbetowe na deszczówkę, jeśli:
- masz ogród i chcesz zaoszczędzić na podlewaniu;
- często myjesz auto i zużywasz dużo wody;
- chcesz uniezależnić się od przerw w dostawie wody;
- lubisz ekologiczne rozwiązania i chcesz ograniczyć marnowanie wody.
To proste rozwiązanie, które nie wymaga dużych inwestycji. Wystarczy odpowiedni zbiornik i system odprowadzania wody, by zacząć oszczędzać.
Pojemność zbiornika na deszczówkę – jaka będzie odpowiednia?
W przypadku klasycznych budynków mieszkalnych i średniej wielkości działek pojemność zbiornika na deszczówkę w przedziale od 2 do 14 m3 będzie optymalna. To kwestia indywidualna zależna od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę przeznaczoną do podlewania roślin i przydomowych plonów.
Im więcej wody opadowej jesteś w stanie zebrać, tym większy powinien być żelbetowy zbiornik. Zawsze staraj się dobrać pojemnik w taki sposób, aby wpisywał się wymogi konkretnego projektu.
Dobór pojemności zbiornika na deszczówkę jest ważny, chociażby ze względu na możliwość pełnej optymalizacji wykorzystania przestrzeni na działce i zapewnienia maksymalnej efektywności funkcjonowania stworzonej instalacji.
Podziemne zbiorniki na deszczówkę a prawo w Polsce
Jeśli nie wiesz, jak wybrać zbiornik na deszczówkę, postaraj się poznać obowiązujące przepisy. Dowiesz się, jakie rozwiązania można wykorzystać z minimum formalności do załatwienia – przy zachowaniu efektywności działania systemu gromadzenia wody deszczowej.
Zgodnie z Ustawą Prawo wodne pozwolenia na budowę wymagają następujące rozwiązania:
- usługi wodne, które dotyczą odprowadzania wody deszczowej i roztopowej do wód naturalnych lub innych urządzeń instalacji wodnej;
- urządzenia wodne, np. tamy, kanały, rowy i stawy melioracyjne;
- systemy służące do odwadniania gruntów.
Jeśli zamierzasz zamontować zbiornik na deszczówkę bez pozwolenia, możesz wybrać konstrukcję, której pojemność nie przekracza 10 m2. W tym przypadku jedyna formalność do załatwienia to zgłoszenie faktu instalacji zbiornika do starostwa powiatowego lub urzędu miasta – zależnie od miejsca zamieszkania.
Nowoczesne zbiorniki żelbetowe – jak je prawidłowo zamontować?
W praktyce montaż żelbetowych zbiorników na deszczówkę przy gospodarstwach domowych powinien odbywać się przez wykwalifikowane ekipy monterskie. Jeśli zdecydujesz się zamówić wysokiej jakości żelbetowy zbiornik na deszczówkę, musisz zadbać o następujące kwestie:
- przygotowanie wykopu;
- utwardzenie podłoża pod zbiornik;
- ustawienie zbiornika tak, aby umożliwić jego późniejsze (bezproblemowe) podłączenie do instalacji wod-kan.
Współpracując ze specjalistami, możesz skorzystać z usługi montażu tzw. pod klucz. Zyskujesz w ten sposób gwarancję, że zbiornik na deszczówkę zostanie prawidłowo zamontowany i podłączony do instalacji.
Pamiętaj o jednym! Zbiorniki na deszczówkę z żelbetu są odporne na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Dodatkowo pozostają bezobsługowe niemalże przez cały okres eksploatacji – musisz tylko regularnie kontrolować szczelność konstrukcji i czystość wnętrza.
Bibliografia:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001566/U/D20171566Lj.pdf