Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepłą przed sezonem grzewczym?
Dodał: Marta Data: 2024-08-29 09:15:00 (czytane: 1114)
Pompa ciepła – to się opłaca bez względu na porę roku!
Na inwestycję w pompę ciepła zawsze jest dobry moment – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nią w środku zimy, czy też np. wiosną lub latem. Sięgnięcie po tę technologię wiąże się z wieloma zaletami. Najważniejsze to:
- znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie – wynika to m.in. z faktu, iż pompa ciepła ok. 70% zasobów pozyskuje z darmowych, naturalnych źródeł odnawialnych oraz z tego, że charakteryzuje ją bardzo dobry współczynnik COP;
- bezobsługowa praca – przy korzystaniu z pompy nie musisz się martwić dostawami węgla, dostępem do przyłącza gazowego czy czyszczeniem i konserwacją kotła; codzienne użytkowanie tego urządzenia sprowadza się do ustawienia termostatu, a konserwacja jest mało wymagająca;
- możliwość uzyskania dofinansowania – na pompy ciepła otrzymasz dopłatę np. z programu Moje Ciepło albo Czyste Powietrze, co znacznie przyspieszy zwrot z inwestycji;
- większa niezależność energetyczna – zwłaszcza jeżeli połączysz montaż pompy z inwestycją w system PV, który dostarczy prąd do jej zasilenia.
Powyższe korzyści odniesiesz bez względu na to, czy pompa trafi do Twojego domu przed rozpoczęciem sezonu czy w np. w środku zimy. Mimo to wykonanie prac montażowych wiosną czy latem może być bardziej opłacalne.
Dlaczego warto zdecydować się na pompę ciepła przed sezonem grzewczym?
Myślenie o zmianie systemu ogrzewania, gdy na zewnątrz panuje upał? Wbrew pozorom taka postawa ma sens. Oto powody, dla których warto wybrać ten czas.
Krótsze terminy oczekiwania na instalację
Kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki, a do zimy pozostaje coraz mniej czasu, klienci „rzucają się” na oferty pomp ciepła. W efekcie może się okazać, że termin oczekiwania na wykonanie instalacji znacznie się wydłuży. Może to być spowodowane zarówno ograniczonymi „mocami przerobowymi” ekip montażowych, jak i wyczerpującymi się zapasami najpopularniejszych modeli urządzeń.
Tanie, ekologiczne ogrzewanie od pierwszych chłodnych dni
Pompa ciepła zamontowana przed sezonem będzie gotowa do działania – bez problemów i opóźnień. Nie narazisz się więc np. na dyskomfort spowodowany tym, że w trakcie wykonywania prac temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera, a domownicy zaczną się trząść z zimna.
Łatwiejszy przebieg prac montażowych
Wykonywanie instalacji pompy ciepła późną jesienią czy zimą może być bardziej problematyczne i czasochłonne. Powód jest prosty: niektóre elementy, np. te wykonane z plastiku, przy niskich temperaturach stają się sztywniejsze. A to oznacza, że ich montaż może być bardziej kłopotliwy.
Szansa na atrakcyjniejsze stawki
Poza sezonem grzewczym często możesz trafić na ciekawe promocje na zakup wybranych urządzeń. Gdy sprawdzisz ceny najpopularniejszych modeli, np. w porównywarce Pompy.app, przekonasz się, że nawet 5-10% obniżki może zrobić różnicę.
Więcej czasu na podjęcie ważnych decyzji
Gdy zdecydujesz się na montaż pompy już w sezonie, zapewne będziesz działać pod presją. W efekcie będzie mało czasu np. na porównanie ze sobą poszczególnych modeli urządzeń o zbliżonych parametrach czy sprawdzenie ofert kilku różnych wykonawców. Kiedy natomiast rozpoczniesz całe przedsięwzięcie wiosną lub latem, zrobisz to na spokojnie i bez presji. Dzięki temu podejmiesz bardziej świadomą decyzję i zoptymalizujesz koszty.
Możliwość korzystania z możliwości pompy ciepła jeszcze latem czy jesienią
Większość pomp ciepła to urządzenia całoroczne – zwłaszcza modele, które podgrzewają również ciepłą wodę użytkową. Instalacja uruchomiona przed sezonem już od pierwszych dni będzie przynosić zyski – obniży bowiem koszt pozyskania c.w.u. – potrzebnej przez cały rok.
Jak zatem widać, zwlekanie z inwestycją w pompę ciepła do rozpoczęcia sezonu nie jest zasadne. Jeśli już wiesz, że chcesz zainwestować w tę technologię OZE, znajdź w Busku lub okolicach sprawdzonego wykonawcę i zainwestuj w rozwiązanie, które pozwoli Ci zaoszczędzić!
/Artykuł sponsorowany/