5 faktów o piłkach golfowych, które każdy powinien znać!
Dodał: Marta Data: 2023-12-03 09:44:06 (czytane: 1931)
Piłki golfowe potrafią być wręcz naszpikowane różnego rodzaju specjalistycznymi systemami i nowinkami technicznymi, które mogą istotnie wpływać na osiągane rezultaty. Co zatem warto o nich wiedzieć? Oto 5 faktów, które każdy powinien znać!
Piłki golfowe – rodzajów jest wiele…
Jeden z głównych podziałów piłek golfowych dotyczy ich budowy, a dokładnie – liczby warstw, jakie posiadają. Wyróżnia się piłki 1-warstwowe, które – jak łatwo wnioskować – zrobione są z jednego kawałka tworzywa. Są najtwardsze i najczęściej wykorzystuje się je do treningów na driving range. Piłki 2-warstwowe – obecnie najpopularniejsze, najczęściej stosowane przez średniozaawansowanych graczy. Modele 3-warstwowe zwykle są droższe, a ich produkcją zajmują się przede wszystkim znane marki. Wewnątrz mają dwie twardsze warstwy, zaś na zewnątrz miękką powłokę, co ułatwia rotację. Piłki 4- i 5-warstwowe – zdecydowanie najbardziej zaawansowane technologicznie. W większości przypadków wyposażone są w podwójne jądro i kilka różnych warstw, których właściwości przekładają się na konkretne aspekty gry.
…lecz rozmiar nie do zmiany
Rozmiar jedno z najważniejszych elementów wyposażenia golfisty jakim są piłki golfowe musi spełniać wytyczne zawarte w regulaminie dot. technicznych właściwości tego typu elementów. Według nich, waga piłki nie może przekraczać 45,93 g, zaś średnica mieć co najmniej 42,67 mm.
Technologiczne dzieła sztuki
Jakie technologie i systemy można wykorzystać w tak małym, niepozornym akcesorium, jakim jest piłka golfowa? Przykładowo można pokryć je powłoką z Urethanu, co przekłada się na lepszy spin oraz wytrzymałość piłki. Większy efekt odbicia i znakomite prędkości można zaś osiągnąć m.in. dzięki maksymalizacji transferu energii wytwarzanej przy uderzenia, co pomaga osiągnąć np. innowacyjny system Speedmantle™ z technologią HFMq, który wykorzystano m.in. do tworzenia piłek TaylorMade Tour Response. W niektórych piłkach marki Titleist efekt dalekich odległości pozwala zaś osiągnąć technologia LSX Core (wysokoenergetyczne jądro piłki). Jeśli znowuż chodzi o szybkie ich zatrzymywanie się – zaraz po kontakcie z ziemią – wpływa na to system Drop-and-Stop. Wymieniać można bez końca!
Wgłębienia w piłce golfowej – nie są tam bez przyczyny
Zewnętrzna powłoka piłki golfowej wyróżnia się swoją teksturą – posiada charakterystyczne wgłębienia, które nazywają się dimplami. Dzięki nim, może ona lecieć dalej, niż gdyby była gładka. Wpływają one bowiem na zmniejszenie oporu powietrza podczas lotu. Średnio piłki mają 336 dimpli, choć – co ciekawe – ich ilość jest drugorzędna. Kluczowe jest to, by w ogóle były.
Prędkość piłki golfowej – szybciej niż na autostradzie!
Większ prędkość lotu piłki to większa energia – im zaś jej poziom jest wyższy, tym więcej czasu potrzebuje na wytracenie. A im dłużej to trwa, tym dalej piłka leci. Proste? W pewnym sensie tak, ponieważ wszystkie te aspekty wynikają z jasnych praw fizyki. Na ich podstawie można też łatwo wnioskować, że na osiągnięcia w tym zakresie wpływają liczne czynniki, w tym także te zależne od zawodników i różnego rodzaju kwestii zewnętrznych – siła oraz umiejętności golfisty, jakość i rodzaj stosowanego kija, panująca pogoda itd. Przeciętnie prędkość piłki przekracza 200 km/h, zaś rekord wynosi… 328 km/h. Osiągnął go kanadyjski zawodnik Jason Zuback, co zmierzono fotoradarem. Cóż… nawet na autostradzie byłoby to dużo za szybko!
/Artykuł sponsorowany/