Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wielki Marsz Niepodległościowy w Powiecie Buskim (foto/video)

Dodał: Milena Data: 2018-10-19 07:46:46 (czytane: 3063)

W piątek, 5 października ulicami miasta przeszedł Marsz Niepodległościowy, w wydarzeniu uczestniczyło blisko 2000 osób.

Studio tatuażu - Black Line tattoo&piercing
www.tatuazebusko.pl,STUDIO TATUAŻU, SALON TATUAŻU, TATUAŻ, KOLCZYKOWANIE, KOLCZYKI, TATTOO, PIERCING, MIKRODERMAL, OZDABIANIE, UPIĘKSZANIE, TATUAZ, TATUAZE, TATUAŻE BUSKO, PIŃCZÓW, CHMIELNIK, KAZIMIERZA WIELKA,

ul. Kopernika 8. 28-100, Busko-ZdrójŚwiętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie z lokalnym środowiskiem, podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej jest w tym roku szczególnie ważne.

Chcąc utrwalić w pamięci Polaków, mieszkańców Powiatu Buskiego, te ważne wydarzenia Powiat Buski wraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Busku - Zdroju oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Busku - Zdroju zorganizował przedsięwzięcia służące temu celowi.

niepodleglosci017.jpg

W dniu 5 października 2018 r. odbył się Wielki Marsz Niepodległościowy, który jest jednym z 5 przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 - 2021 finansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz ze środków Powiatu Buskiego. Projekt ten obejmuje kilka zadań: bezpłatne wycieczki dla uczniów do miejsc upamiętniających pobyt Józefa Piłsudskiego i Legionistów na Ponidziu oraz wystawy upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat.

W organizację Marszu - poza w/w Szkołami realizującymi projekt - aktywnie włączyły się wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Buski:
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju,
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju,
 • Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie,
 • Zespół Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju.
Marsz rozpoczął się w Parku Zdrojowym salwą honorową oddaną przez Żuawów Śmierci - Grupę Rekonstrukcyjną działającą przy Zespołe Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju, którą opiekuje się Pan Robert Matusik.

W czasie Marszu Bartosz Kornaś uczeń I Liceum Ogólnokształcącego odtworzył przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego skierowane do I Kompanii Kadrowej wygłoszone na krakowskich Oleandrach w sierpniu 1914 r.

Następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przed I  Liceum Ogólnokształcącym Jerzy Kolarz Starosta Buski powitał wszystkich uczestników Marszu.  Piknik realizowany jest w ramach projektu "Niepodległa" i organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości - to słowa wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego. Osoby, która przyczyniła się do tego, iż Polska stała się niepodległa - mówił Starosta Buski Jerzy Kolarz.

W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek głos zabrał Jan Bartosik, przewodniczący powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Salwę honorową oddali Żuawi Śmierci.

Delegacje reprezentujące Powiat Buski, Gminę Busko - Zdrój, Państwową Straż Pożarną, Wojsko Polskie, Związek Strzelecki Strzelec oraz uczniów złożyły kwiaty. Wystawiono także warty honorowe, a Żuawi Śmierci po raz kolejny oddali salwę honorową na cześć Bohaterów Narodowych walczących o niepodległość Polski.

Miłym akcentem był wiersz odczytany przez lokalną poetkę ludową z Tucząp Panią Halinę Żal.

Delegacje uczniowskie złożyły również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego przed willą Polonia.

niepodleglosci227.jpg

Równocześnie z Marszem odbywała się gra miejska Niepodległa w grze, w której udział wzięło 10 szkół. Konkurs ten - perfekcyjnie zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1  - zakończył się wygraną Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. Drugie miejsce zdobyło Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju, trzecie: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju. Kolejne miejsca zdobyli odpowiednio: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Zbludowicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Busku-Zdroju, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju.

Obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości zakończyły się akcentem sportowym.  Na boisku przy I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Sztafeta dla Niepodległości, w której udział wzięli nie tylko uczniowie wszystkich szkół, ale również Jerzy Kolarz Starosta Buski, dyrektorzy szkół, Harcerze, nauczyciele.


Starosta Buski serdecznie dziękuje wszystkim Mieszkańcom Powiatu Buskiego, Młodzieży za ich obecność podczas Marszu, a w szczególności:

 • Kombatantom: Związkowi Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Ogólnopolskiemu Związkowi Żołnierzy Batalionów Chłopskich,
 • przedstawicielom lokalnych władz samorządowych i rządowych,
 • Harcerzom,
 • przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju,
 • przedstawicielom Wojskowej Komendy Uzupełnień,
 • Grupie Rekonstrukcyjnej Żuawi Śmierci,
 • Związkowi Strzeleckiemu Strzelec,
 • Dyrektorom wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Buski,
 • Dyrektorom: Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku - Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku - Zdroju oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach,
 • Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A za dostarczenia wody mineralnej Buskowianka,
 • wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację Marszu reprezentującym:
 • I Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju: Annie Kolarz, Ewelinie Szymczyk - Krzemińskiej, Mariuszowi Zarębie, Witoldowi Juwie, Agacie Iwan, Dagmarze Rawskiej - Kwolik, Januszowi Cibie,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Busku-Zdroju: Magdalenie Zoch,
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju: Grzegorzowi Owsińskiemu,
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. M. Kopernika w Busku-Zdroju: Adrianowi Szumilasowi, Iwonie Kąkol, Anecie Wójcikiewicz,
 • Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku-Zdroju: Annie Dudzie, Rafałowi Prędkiemu
 • Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju: Ewie Tomali,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczego w Broninie: Agnieszce Gronostaj, Ilonie Pyrz.
starostwo_logo_2017.jpg

Zobacz video:

Zdjęć w galerii: 237

Zobacz także

PFRON z nowym modelem rehabilitacji kompleksowej

Dodane: 2019-08-23 18:19 - Komentarze  (0)  czytane (96)

TAGI:Komentarze (10)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.239.158.107

(2018-10-13 22:16:14)

marsz był projektem edukacyjnym realizowanym przez szkoły w celu uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Rok 2018 jest cały poświęcony temu wydarzeniu, nie tylko jeden dzień: 11 listopada.. Różne wydarzenia z tego powodu są organizowanie od początku roku. Będzie jeszcze kilka takich wydarzeń w tym roku.

Aga (2018-10-13 16:03:48)

Piszac "polityczne szumowiny" mialam na mysli tych pseudopolitykow z Warsiawki. Marsz byl ok, tylko chyba jednak z miesiac za wczesnie.

(2018-10-12 22:15:53)

no cóż... najlepiej siedzieć przed kompem ze skrzywioną miną i krytykować tych, którzy coś robią... w końcu łatwiej anonimowo nazwać kogoś szumowiną niż zrobić coś samemu....

(2018-10-12 16:51:05)

na marszu była młodzież, a nie polityczne szumowiny

Aga (2018-10-12 15:54:25)

Ale chyba osobie piszącej cytat z Malenczuka chodziło o to, że kto tylko chce, wykorzystuje pamięć tych bohaterów, którzy przelewali krew, do swych doraźnych korzyści. Często jakieś polityczne szumowiny wycierają sobie buzie nazwiskami ludzi, którzy może niekoniecznie chcieliby być na ustach tych akurat indywiduow.

x (2018-10-12 08:15:26)

w mojej ocenie nazywanie ludzi, którzy podarowali nam wolność 'grupą martwych bohaterów' jest - delikatnie rzecz biorąc - niestosowne i oznacza brak szacunku dla krwi przelanej za niepodległość, za wolność i nawet za to, żeby niektóre osoby mogły pisać obraźliwe słowa pod adresem bohaterów narodowych. Wspólne świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i upamiętnienie tych, którzy ją nam podarowali nie jest 'kupczeniem', ale szacunkiem. Przykro czytać takie słowa w czasach gdy być może niewielu byłoby stać na takie poświecenie, jak tych, których nazwano tu 'grupą martwych bohaterów'...

do poniżej (2018-10-11 20:55:04)

ci >martwi bohaterowiekupczeniem

wert (2018-10-11 20:08:09)

"Fajnie mieć grupę martwych bohaterówKupczyć pamięcią dla doraźnych celów"MACIEJ MALEŃCZUK: FAJNIE

z (2018-10-11 14:17:58)

a czy tylko 11 listopada można świętować 100 rocznicę odzyskania niepodległości? Przecież ten rok jest szczególny...

Leginonista (2018-10-11 13:12:04)

A to już 11 listopada ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 2

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Część 3

Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych - Występ grupy Skrzydła Kruka

Koncert Konkursowy XII OFP im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju

Koncert Finałowy - XII Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona

Praktyczna strona edukacji w ZSTiO

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Szalone Nożyczki w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Nowe mieszkanie/apartament 48,56 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (31) Na sprzedaż
Cena: 243000zl

Mieszkanie 48.56 m2 w Busku-Zdroju, 2 pokoje, bezczynszowe. Przedpokój, łazienka, salon z aneksem kuchennym. Obok tereny zielone i piękny plac zabaw z fontanną

Nowe mieszkanie/apartament 32,07 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (12) Na sprzedaż
Cena: 163550zl

Nowe mieszkanie/apartament 54,57 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (15) Na sprzedaż
Cena: 260840zl

Do sprzedania jedno z ostatnich mieszkań w nowo budowanym bloku w strefie uzdrowiskowej w Busku-Zdroju, przy ul. Kusocińskiego. Mieszkanie 54.57m2 składa się z przedpokoju,

Nowe mieszkanie/apartament 69,26 m2, bezczynszowe, Busko-Zdrój (19) Na sprzedaż
Cena: 346300zl

Mieszkanie 3 pokojowe, bezczynszowe 69,26 m2 w Busku-Zdroju. Przedpokój, łazienka, sypialnia, sypialnia, salon z aneksem kuchennym, spiżarnia. Obok tereny zielone

Lokal 240m2 do wynajęcia, centrum Buska-Zdroju, ul. Partyzantów 19 Do wynajęcia
Cena: 3500zl

Do wynajęcia lokal o powierzchni około 240 m2 w ścisłym centrum Buska-Zdroju przy ulicy Partyzantów 19.Lokal nadaje się na każdy rodzaj działalności.

Mieszkanie bezczynszowe 3 pokoje 86,3m2 + kawalerka 39,8 m2, Stopnica Na sprzedaż
Cena: 189000zl

Do sprzedania mieszkanie bezczynszowe na I piętrze 3 pokoje 86,3m2 + kawalerka 39,8 m2 (zaadaptowana w suterenie). Mieszkanie mieści się w budynku wielorodzinnym

Lokal do wynajęcia 85m2 ul. Plac Targowy, Busko-Zdrój Do wynajęcia
Cena: 2300zl

Działka budowlana 3900m2, Busko-Zdrój, Młyny Na sprzedaż
Cena: 55000zl

Nowy dom 130m2, 2 garaże, budynek gospodarczy, działka 28a, Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 599000zl

Oferujemy Państwu wybudowany w 2016r. dom jednorodzinny parterowy o powierzchni 100m2 + 26m2 garaż, w miejscowości Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju.

Dom 220m2, działka 8021m2, Żurawniki gm, Złota, powiat pińczowski Na sprzedaż
Cena: 469000zl

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekend w regionie - Sprawdź co będzie się działo!

W weekend Dożynki Gminne w Pacanowie, Solcu-Zdroju, Busku-Zdroju, w Nowym Korczynie, Dni Stopnicy i Dożynki Gminne, Dymarki Świętokrzyskie...