Inscenizacja historyczna 'Zamach na Petersa' (foto)

Dodał: Milena Data: 2014-07-28 10:21:55 (czytane: 47960)

27 lipca 2014 r., na Placu Zwycięstwa w Busku-Zdroju, odbyła się inscenizacja historyczna pt. "Zamach na Petersa".
W niedzielę, w samo południe, odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, w Kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju.

Po mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod "Galerię Zieloną", gdzie złożyli wieńce. Część oficjalną uroczystości zakończyły przemówienia okolicznościowe, podczas których głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój - Waldemar Sikora.

zamach_na_Petersa4.jpg

zamach_na_Petersa5.jpg

Kolejna część uroczystości odbyła się na buskim Rynku. W ramach obchodów 70-tej rocznicy zamachu dokonanego przez Armię Krajową, na kata Gestapo Maksa Petersa, w naszym mieście zorganizowano widowisko artystyczne, połączone z inscenizacją historyczną nawiązującą do wydarzeń z okresu II Wojny Światowej.

zamach_na_Petersa1.jpg

zamach_na_Petersa.jpg

inscenizacja_044.jpg

Podczas wczorajszego widowiska mogliśmy zobaczyć, w jaki sposób czterech żołnierzy Armii Krajowej, w lipcu 1944 r w Busku-Zdroju, zastrzeliło kata gestapo Maksa Petersa.

zamach_na_Petersa3.jpg

Zamach_na_Petersa2.jpg
/fot. Tadeusz Ura, Piotr Kaleta/

Uroczystość zakończył przemarsz grup rekonstytucyjnych z Buska, Warszawy, Kielc oraz Skarżyska-Kamiennej. Widowisko historyczne obejrzały tłumy mieszkańców naszego miasta oraz kuracjuszy.

Organizatorami byli: Buskie Stowarzyszenie "PRO MEMORIA" oraz Buskie Samorządowe Centrum Kultury w Busku-Zdroju.




Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie buskonostalgicznie.pl:







/mb/



Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 66

REKLAMA

Komentarze (52)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.232.35.62

Bóbr (2019-08-07 03:52:40)

Większość tu komentujących to trzecie pokolenie ub Nie rozumieją co to jest miłość do ojczyzny . Ktoś chciał zdobić inscenizację o żydach dobrze.... ale o od czegoś musimy zacząć teraz mówimy o polskich bohaterach . . Ludzie po wojnie byli torturowani na buskim UB . Bohaterów nie nazywajcie zamachowcy . Ciągle komuna śmierdzi w Busku .

xyz (2014-07-30 13:10:51)

dyskutujemy tu o dwu różnych faktach. Fakt pierwszy to zamach na Petersa, fakt drugi to niedawna inscenizacja plenerowa dotycząca zamachu. Jeśli o fakt pierwszy idzie wiele jest niejasności, półprawd czy wręcz zmyśleń. Dziwne, że nie udało się dotychczas opracować rzetelnego opisu a tym opisu czasów okupacji niemieckiej w Busku. Władze buskie jakoś nie wpadły na to aby wysupłać nieco grosza i zlecić takie opracowanie, które oprócz zamachu opisywałoby inne, istotne poznawczo fakty z dziejów miasta w latach 1939 - 1945. W tym martyrologię buskich Żydów. Dlaczego były pieniądze na różne bezcelowe bzdury a nie znalazły się na zlecenie takiej monografii. Jeszcze rok, dwa i nie będzie świadków tamtych wydarzeń.

Fakt drugi to inscenizacja zamachu i w tej sprawie jest pełna aprobata dla tego przedsięwzięcia.

pasjonatka (2014-07-29 15:42:39)

Ciekawy pomysł i świetnie zrealizowany. Mieszkam w Busku prawie 20 lat (element napływowy"), ale lokalna historia jakoś mnie dotąd nie pociągała. Może coś więcej następnym razem, rocznic do upamiętnienia trochę znalazłoby się...A tak w ogóle, Buskie Stowarzyszenie Pro Memoria (współorganizator) to jakaś enigma, bardzo skąpe informacje na temat działalności, struktury etc. Proszę o jakąś stronę w internecie.

(2014-07-29 11:06:51)

Wielkie słowa uznania i wielkie gratulacje dla organizatorów.
Szanowni pasjonanci histori, okazuje się ,że mozna coś fajnego zorganizować i pokazać. Bez nakazów , bez polityki, bez fanfaronady , bez wystawiania piersi do medali pochwał i autoreklamy. Chęci pasja , wsparcie sponsorów i poparcie władz wystarczyły. Skromność organizatorów jest wzruszająca. Tylu ludzi , głównie młodych , choć nie tylko wcieliło sie w role uczestników tamtych wydarzeń , a tu nie ma ani jednego nazwiska. Nawet nie wiadomo kto tym Stowarzyszeniem kieruje, kto to wszystko organizował.
Dziekuję Wam wszystkim za dobrze zorganizowane widowisko, za żywą lekcję histori, .

BOB (2014-07-28 22:13:01)

UWAGA - REDAKCJA TEGO PORTALU BOI SIE CZARNEJ WŁADZY (KLER) I ZARAZ USUNIE TEN WPIS.

green (2014-07-28 21:27:45)

.....dobrze, że stać nas na wspomnienia w takiej formie. Dla równowagi wskazany byłby pokaz musztry paradnej wspólczesnej formacji wojskowej.....czy zastanawiacie się czasem jak wygląda nasza wspólczesna armia...czy mamy się czym pochwalić.....??

Konrad (2014-07-28 20:50:27)

Piękna sprawa. Pozdrawiam i dziękuję organizatorom za pamięć.

Odnośnie tego artykułu, który ktoś zamieścił, za
- Źródło: Buski Kwartalnik Edukacyjny Nr: 35/2011, to jest tu pomyłka, nie Jan Grochowina pseudonim Śmietana, tylko Jan Grochowski.


"Ty coś poległ dla Idei, CHWAŁA CI!"

Karol (2014-07-28 18:49:32)

Tyle się pisze o zamachu na ''Petersa'',a o samych zamachowcach,patriotach Polskich nic się nie pisze,że byli torturowani po wojnie przez UB.z Buska- Zdroju za to że byli prawdziwymi Polakami.

mieszkaniec Buska (2014-07-28 16:22:52)

Czy prawdą jest, że uczestników wesela zdał Szymański sugerując Niemcom, że jest to wesele partyzanckie za co przez partyzantów został rozstrzelany w jednej z miejscowości koło Pacanowa gdzie się ukrywał? Podobno zdradził go jego własny kożuch, w który była ubrana kuzynka będąc w Busku itd.

Paweł (2014-07-28 15:15:03)

Książka "Z dala od wykusu ". Następstwem zamachu na Petersa było powstanie Republiki Pińczowskiej.

do poniżej (2014-07-28 14:51:57)

Ty chyba Paweł chory jesteś. Co miał wójt i mieszkańcy Wiślicy w 1944 roku wspólnego z
bzdurnym faktem o jakim piszesz. Żydzi w tym czasie już dawno byli w obozach, większość z nich nie żyła. Sprawdź sobie kiedy były likwidacje gett? Groźba represji była realna po zamachu na Petersa.Ciekawe ile jeszcze takich bzdur funkcjonuje?

PAWEŁ (2014-07-28 13:48:46)

ŚWIETNIE ŻE INSCENIZACJA ZREALIZOWANA.
Bezpośrednią przyczyną nakazu zamachu była groźba represji na wójcie Wiślicy Feliksie Białkiewiczu i mieszkańcach Wiślicy za uwolnienie kilkuset żydów którzy mieli być poddani rozstrzelaniu a uniknęli tego dzięki wójtowi który "opił" oprawców i uwolnił ludność.
Źródło informacji to komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiślicy

nowy (2014-07-27 23:48:38)

Super wydarzenie, wiem że wiele ludzi którzy krytykują zapewne nawet nie ruszyli szanownej du*y i nie widzieli na własne oczy tego, ale z góry krytykować to jest sporo chętnych. A pomyślcie co wy siedząc przed komputerem zrobiliście oprócz pójścia do kuchni jeść, do kibla i później na komputer.
Co by się w Busku nie zrobiło to źle, dzieje się coś, źle Nic się nie dzieje też źle. Budują, źle. Nic nie remontują źle. To do was szanowni KRYTYCY, zróbcie coś pożytecznego dla buska. CI ludzie się poświęcają w upał stoją poubierani, a wy co?! Siedzicie przed komputerem przy klimatyzacji?! To jest chore co wy piszecie.

czas dorosnąć (2014-07-27 23:07:29)

Akacja tego typu w 1944 nie miała już sensu, chyba, że chodziło o zrobienie czegokolwiek najlepiej czegoś łatwego, a jednocześnie widowiskowego, bez liczenia się z potencjalną groźba i konsekwencja wobec mieszkańców (cywilów).
Popis przed czerwonoarmiejcami, czy przed przyjaciółmi z GL czy AL?

Kwiaty pod tablicą informująca o "zamachu"? To niesamowicie przemyślany pomysł, pomijając pomysł składać kwiaty zamachowcom (sic! - może jeszcze Osamie ibn Ladinowi w nowym Yorku?), to wyglądałoby jakby były składane ofierze owego "Busko-szekspirowskiego" aktu.
A kwiaty składać można co najwyżej tylko ofiara terroru okupanta.

Co do ryzyka i tego typu wywodów, to tylko skomentować można to jako - banialuki. Działać to trzeba z głową, a nie tym co ma się niżej. Wystarczy zobaczyć jak gdzie wyglądała "okupacja" i jak kto z niej wyszedł i będzie miało się odpowiedz jak należało postępować. Bo liczą się efekty a nie "chęci", zabawy ludzi co mieli problemy z myśleniem i doprowadzili do ruiny własny naród nawet jeśli mieli teoretyczne dobre chęci.

edek (2014-07-27 22:39:36)

Do xyz do szkoly matole

xyz (2014-07-27 22:16:15)

Nie mam wiedzy o tym czy coś na Petersa mieli. W Busku na pewno nie zdążyli zebrać.
Te banialuki o przemyconych grypsach dobre są dla małych dzieci. Peters nawet gdyby był tęgim zbirem, nie miał czasu aby takim się w Busku pokazać.

Być może miał takie ,,zasługi,, w poprzednim miejscu pobytu / Ostrowiec, Opatów/ Pytanie dlaczego zamach miałby mieć miejsce w Busku, skoro za coś takiego co najmniej 100 osób ryzykowało rozstrzelaniem w odwecie albo obozem. Co myśleli w tej kwestii wymienieni w tekście spiskowcy? Inna kwestia, to dlaczego takich represji Niemcy w tym przypadku nie zastosowali?

Wśród wykonanych wyroków podziemia zdarzały się niestety pomyłki. Taka miała też miejsce w Busku, gdzie przeniesionego tu poznaniaka konkurent o wdzięki jednej pani zadenuncjował jako gestapowca.Ponoć widział legitymację gestapo u tej osoby, co okazało się nieprawdą.

O tym, że w Busku po przybyciu tu średniego urzędnika Petersa terror się nie nasilił można jeszcze potwierdzić u najstarszych. Dorobiono legendę i to dorobiono niesłychanie naiwnie . Cały przytoczony opis świadków wydarzenia kompromituje ich w szczególności ale też inne, wymienione z nazwiska osoby.Na czymś takim budować świadomość historyczną młodego pokolenia?

Pisze ktoś podpisujący się ,,Lasak,, że wykonawcy wyroku ,, zgłosili się dobrowolnie z pełną świadomością konsekwencji,, A skąd ta wiedza, zapytam? Bo konsekwencje groziły poważne.Twierdzę, że żadnej skutków tego wydarzenia nie mieli świadomości nie mieli.

Ciekawy temat został tu zasygnalizowany mianowicie donosicieli. Ale należy o tym zapomnieć i nigdy nie badać bo, by wielu musiało się porządnie wstydzić.Okupacja w Busku ciągle czeka na opracowanie i pewnie się nie doczeka. Umierają ostatni świadkowie a te różne Towarzystwa czy nawet szkoły nie są sprawą zainteresowane. Z magistratu też żadnej zachęty nie ma , bo dla urzędników to okres prehistoryczny.

LASAK (2014-07-27 21:35:38)

Podziękowania dla organizatorów. Dziś łatwo oceniać, komentować. Wtedy, wiem z opowiadań, nie wiedziałeś czy doczekasz jutra. Każddy z nich wiedział, że może zapłacić za to życiem. Jeśli nie w trakcie akcji, to z czasem, będąc wydanym przez licznych donosicieli. Nie było chętnych, by ponieść to ryzyko. Zgłosili się dobrowolnie z pełną świadomością konsekwencji. P.S. Pod tablicą powinien być mały podstument, by złożyć kwiat na pmiatkę.

pesymista (2014-07-27 21:12:12)

Ciekawy jestem czy Ci dzielni chlopcy z podziemia pomysleli o tym co moglo spotkac mieszkancow w odwecie?!Nazajutrz Niemcy mogli wywlec z domow dowolna liczbe ludzi i poprostu rozstrzelac 100....200....300 osob za jednego niewiele znaczacego pionka...malo tego mogli przyslac jeszcze gorszego po takim pozal sie Boze akcie odwagi.I co bysmy zis swietowali rocznice czego??!!!.Pol roku pozniej w Busku bylo pozamiatane po wojnie.Warto bylo podejmowac takie ryzyko?Dla mnie to watpliwa wogole sprawa tak samo jak sens rozpetania Powstania Warszawskiego tuz przed koncem wojny....jaka cena tego byla???!!!Ale coz nikt tego nie powie glosno choc niby wolno.Im dalej od wojny tym wiecej bochaterow:)Pozdrawiam i prosze mnie za te tefleksje nie zlinczowac:)

do xyz (2014-07-27 17:48:41)

widać musiało być na niego coś ( przypadkowa to osoba nie była , i od tak dla hecy podziemie nie narażałoby ludności miasta i powiatu żeby sobie do byle kogo postrzelać ) , skoro wcześniej panował w miecie względny spokój , a represje zwiększyły się bo jego przybciu , to był prawdopodobnie odpowiedzialny za nie , a sprawa likwidacji zapadła już wcześniej , przez AK opatowskie , nietetych zamach się nie udał wtedy, ale takie sprawy w podziemiu nie ulegały "przedawnieniu" jeżeli ktoś był niebezpieczny to należało go zlikwidować , być może przebieg informacji miedzy okręgami AK , tymi z Ostrowca i Opatowa do Buska nt. osoby która przybyła w nasze rejony , skłoniły tutejsze dowództwo do wydania rozkazu na niego , a co do liczby uzbrojonych niemców , toż tu mowa o 2 tys uzbrojonych żołnierzy i cywilów niemiekich , masz racje , w Busku było ok 500 , 600 ŻOŁNIERZY skoszarowanych itp, reszta tych uzbrojoinych niemców stanowili mieszkający tutaj folksdojcze , oraz pracownicy wszelakiej niemieckiej administracji , przykładem takiej postaci był kierownik wydziału rolnnego w starostwie , o ile nie myle się noszący nazwisko Wagner , który także sam często karał i groził bronią okolicznym rolnikom nie oddającym plony jako kontrybucje etc.

fox (2014-07-27 15:05:19)

wielkie brawa dla organizatorów. Przybliżenie tamtych czasów poprzez rekonstrukcję zdarzeń to jak setki godzin historii.Jeszcze raz wielkie brawa dla organizatorów, i proszę nie narzekać że coś było nie TAK.
Czekamy na dalsze inicjatywy ,,szaleńców z buska'' w różnych dziedzinach-bo ich nie brakuje-niech się coś dzieje.

BRAWO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

xyz do poniżej (2014-07-27 13:27:23)

Opowiadasz legendy ku pokrzepieniu..... Peters nie mógł dać się poznać jako zwyrodnialec, sadysta czy inny zbir gnębiący mieszkańców miasta ponieważ zjawił się w Busku na początku 1944. A już niedługo czyli na początku marca podjęto decyzję o jego likwidacji .Średnio licząc aktywność Petersa w Busko to około jednego miesiąca. Pomyśl trochę.W Busku tamtych czasów osobą wzbudzającą strach był słynny szef gestapo
przez nikogo nie niepokojony. Chodzi ze swoim wilczurem.

Nie wykluczam natomiast win Petersa z poprzedniego miejsca jego pobytu. Ale wówczas całe to opowiadanie o dzielnych buskich partyzantach co to zatrzymali terror i unieszkodliwili sprawcę wzięłoby po prostu w łeb.

Z tekstu wynika ,że decyzję o likwidacji Petersa zapadła w Busku przy Ogrodowej. Dostępne są nawet w necie dokumenty, że ta decyzja zapadła poza Buskiem w Ostrowcu Świętorzyskim. Jeśli to prawda, to cała ta relacja tu przytaczana jest mało wiarygodna

W Busku ani po mieścinach nie stacjonowało po 2 tys żołnierzy niemieckich. Po co mieliby tu stacjonować? Ew opór przed Rosjanami mogły przeciwstawiać zorganizowane jednostki wojskowe, szczególnie pancerne, artyleryjskie a nie luźne grupy żołnierzy uzbrojonych w broń ręczną. Szacuję,że tych Niemców było łącznie ok 500 - 600 w tym spora grupa w uzdrowisku. Front wschodni na przełomie czerwca i lipca 1944 był daleko

do xyz (2014-07-26 23:11:53)

2 tys wojskowych i cywilnych , każde miasto powiatowe było obsadzone mniej wiecej taką załoga - min Końskie , Pińczów , a wiec miasta w wielkości zbliżone do Buska , poza tym był to okres ofensywy Armii Czerwonej która zbliżała się wielkimi krokami do rzeki Wisły , która przecież to płynie przez nasze województwo , a więc posiadanie relatywnej siły bojowej w niedalekiej odległości do frontu jest raczej wskazane i logiczne , a co do rozlokowania niemców po chałupach to akurat ironizowałeś , ale trafiłes - tak wielu niemców( nie tylko żołnierzy , ale także pracowników administracyjnych) mieszkało po gospodarstwach w Busku i okolicach. Odnosząc się jeszcze co do okrucieństwa samego Petersa , to ten człowiek dał sie poznać jako pewnego rodzaju świr , często łapał na ulicach miasta przypadkowe osoby i zaprowadzał osobiście w towarzystwie nierozłącznych owczarków niemieckich do dzisiejszej galerii zielonej ( inf. od ludzi którzy mieli z nim taka styczność )

xyz w sprawie koszar (2014-07-26 14:14:56)

Szkoła podstawowa nr 1 była zbudowana przed wojna i nie była zniszczona. Więc w tym miejscu żadnych koszar nie było. Generalnie nie o koszary idzie a o mocno przesadzona liczbę Niemców jak i inne fakty w tych relacjach. Pozdrawiam

Rafał (2014-07-26 12:59:35)

Aby zorganizować dużą inscenizację historyczną, potrzebne są potężne pieniądze ok. 40 - 50 tysięcy złotych wiem co mówię interesowałem się tym, gdyż nie wiem czy państwo wiecie były plany na zrobienie rekonstrukcji historycznej "Bitwy pod Broniną" (może kiedyś się to uda). Logistycznie można było to wszystko ogarnąć, byli nawet ludzie, którzy chcieli się w to zaangażować. Ale jak nie wiadomo o co chodzi to zawsze chodzi o pieniądze. To chyba najważniejszy czynnik hamujący. Myślę, że organizatorom należą się podziękowania, za chęć oddania czci i hołd wszystkim tym którzy czy w tej czy innej akcji brali udział . To bardzo ważne, że młodzież buska będzie mogła na własne oczy zobaczyć jak to w tedy mogło wyglądać. Byłem kiedyś na rekonstrukcji Powstania Warszawskiego, epizod walk ulicznych z sierpnia. Kiedy do miasta wchodzą grupy RONA, które wpadały do mieszkań, wyrzucając lokatorów, strzelając do starców lub ociągających się z opuszczeniem lokalu, to powiem, że kulka żalu i goryczy w gardle stawała sama, czuli to wszyscy zebrani na tej inscenizacji, było cicho jak makiem zasiał, nikt z nikim nie rozmawiał, łzy same cisnęły się do oczu. Takie lekcje historii są potrzebne i dla tego jeszcze raz Panowie organizatorzy brawo, czapka z głowy. Pozdrawiam.

do Pana xyz (2014-07-26 12:28:45)

Szanowny Panie, te koszary o których Pan wspomina, były wówczas w miejscu gdzie teraz jest szkoła podstawowa Nr 1

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 2A





BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 2A

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

Pińczów, ul. Legionistów 26 A





Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-29 06:43:22

Szkuam Kolegi Do Ero Spotkań

Dodano: 2024-03-29 04:22:53

Ziemniaki SORAYA

Dodano: 2024-03-29 03:43:24

Szukam Konkretnego Faceta

Dodano: 2024-03-29 03:35:00

Na dziś, na jutro, na zawsze!

Dodano: 2024-03-29 02:48:45

Na dziś, na jutro, na zawsze!

Dodano: 2024-03-29 01:27:23

Na dziś, na jutro, na zawsze!

Dodano: 2024-03-29 00:43:19

Pani pozna Pana - Ogłoszenie Prywatne

Dodano: 2024-03-28 23:35:29

Pilnie potrzebujesz pieniędzy, aby wyjść z dłu...

Dodano: 2024-03-28 23:01:28

autokary wynajem

Dodano: 2024-03-28 21:43:34

Urocza Gosia Szuka Faceta

Dodano: 2024-03-28 21:20:46

Sprzedam samochód osobowy Suzuki Liana

Dodano: 2024-03-28 19:40:51

ziemniaki wielkosć sadzeniaka lord denar bellaros...

Dodano: 2024-03-28 18:43:20

Luźne Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 18:02:27

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ