Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Święto Niepodległości w Tuczępach (foto)

Dodał: Milena Data: 2017-11-21 13:04:36 (czytane: 2000)

Msza św. w intencji ojczyzny, składanie kwiatów na grobach poległych, śpiewanie pieśni patriotycznych i dwie kulinarne niespodzianki – tak mieszkańcy Gminy Tuczępy obchodzili 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski
apankowski.pl,biuro, kancelaria doradztwa podatkowego, pankowski, księgowość

Królowej Jadwigi 6. 28-100, Busko-Zdrój

REALNET - poligrafia, reklama internetowa
www.realnet.pl,wizytówki,klepsydry,zaproszenia,druki,firmowe,przepisywanie,prace,drukowanie,wydruki,skanowanie,strony,internetowe,reklama,internetowa,strony,zaproszenie,klepsydra,wizytówka  www,reklamówki,druk,laserowy,internet,kawiarnia,klub,kafejka,

ul. Batorego 4. 28-100, Busko-ZdrójUroczystość zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w kościele św. Jana Chrzciciela w Tuczępach przez proboszcza parafii ks. Krzysztofa Irlę. Na nabożeństwie pojawili się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, szkół i stowarzyszeń. Z pocztami sztandarowymi swoich szkół przyszła młodzież, jednostki gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych i Rady Gminy Tuczępy. W homilii, którą wygłosił ks. proboszcz, znalazły się porywające słowa o miłości do Ojczyzny i wołaniu sumienia narodu. „Rok 1918. 11 listopada.(…)Polska jest wolna! Minęło już 99  lat. Sumienie narodu nie śpi. Patrzą pola bitew śmiertelnych, patrzą wersety ze strof nieśmiertelnych, patrzą królowie, hetmani i chłopi, patrzy mądrość i wiedza naszego narodu, patrzy na Polaków  XXI wieku i pyta sumienie ojczyzny naszej: - Polacy! Czy wy jesteście wolni?(…) Sumienie narodu woła: nie ma wolności, jeśli nie ma miłości! (…)Nie ma wolności, gdy nie ma poświęcenia! (…)Nie ma wolności bez języka i tradycji! (…)Nie ma wolności bez sprawiedliwości! (…)Nie ma wolności bez spojrzenia na Jasną Górę! (…)Nie ma wolności bez dziękczynienia! (…)Nie ma wolności bez prawdy! (…)Sumienie narodu nie przestaje wołać: nie ma wolności bez nadziei! (…) Sumienie narodu woła! Słyszycie? Nie będzie wolnej Polski, jeśli w jej domu, spać będą spokojnie zadowolone dzieci. Jan Paweł II mówił, że wolność nie jest dana raz na zawsze, o ten dar trzeba nieustannie dbać.” –wskazywał i podkreślał ks. proboszcz.Modlitwom towarzyszył podniosły śpiew chóru parafialnego.

tuczepy004.jpg

Po skończonym nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny, po drodze zatrzymując się przy „kamieniach pamięci”, gdzie każdego roku także zapalamy symboliczny znicz. Kwiaty i znicze złożono na grobach poległych za Ojczyznę na różnych polach bitew: na symbolicznym grobie ks. mjr Jana Francuza, grobach żołnierzy i partyzantów oraz ks. Hipolita Skibińskiego, oddając hołd ich walce i poświęceniu życia Ojczyźnie. Potem wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego gości powitał Artur Kański - wiceprezes Stowarzyszenia „Towarzystwo Przyjaciół Gminy Tuczępy” i Jacek Wilk – przewodniczący Rady Gminy Tuczępy, zwracając się do zebranych mieszkańców słowami: „Obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Dziś myślimy o niej więcej niż zwykle, spoglądamy na jej wiekową historię, wspominamy tych, którzy na przestrzeni dziejów walczyli, cierpieli i oddawali życie, aby Polska mogła po latach rozbiorów i niewoli podnieść się z kolan, wzrastać i umacniać się. Dziękujemy, że w tym uroczystym dniu jesteśmy razem, możemy świętować i cieszyć się z wolności”.Nieodłącznym elementem uroczystości Odzyskania Niepodległości są pieśni patriotyczne, które poprzez swą melodię i teksty przypominają nie tylko o ważnych wydarzeniach w historii Polski, ale także o tęsknocie za wolnością. W ten wyjątkowy dzień zespoły i soliści ze wszystkich szkół naszej gminy oraz ludowe zespoły śpiewacze dały wzruszający koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich.

11 listopada to dzień św. Marcina, a jak mówi przysłowie: „Na św. Marcina najlepsza gęsina.” Gęsina więc się pojawiła – pyszna, rumiana, roztaczająca niezwykłą woń. Wielu udało się jej skosztować, niektórym brakło, wszyscy jednakże mogli się częstować innymi specjałami: ciastem i chlebem ze smalcem i ogórkiem. Wszystko smakowało wyśmienicie. Uczta dla ducha i dla ciała. Była jeszcze jedna kulinarna niespodzianka. Słodki prezent od ks. Krzysztofa otrzymały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Wierzbicy, w podziękowaniu za ich oddanie i szczególną troskę o potrzeby Kościoła. Był też solenizant Marcin (Opozda), któremu KGW w Tuczępach, przy wtórze całej sali  hucznie odśpiewało 100 lat.

tuczepy033.jpg

Niektórym wydawało się, że było wszystko. Niektórzy czuli niedosyt. Ale jak go nie czuć, kiedy tego dnia słychać zewsząd wielkie słowa o patriotyzmie, naszym obowiązku pamięci i hołdu wobec tych, którzy przelali swoją krew w imię wolności, także naszej, a tę wielką i podniosłą uroczystość świętuje w naszej gminie grupa - może 70-osobowa? Jak go nie czuć, kiedy tego dnia cała Polska jest biało – czerwona, a u nas flagi powiewają tylko na budynkach urzędowych i nielicznych domach, na co zwrócił uwagę ks. Krzysztof? Jak ważne jest dla nas to święto? Czy umiemy docenić wolność i niepodległość? Czy jesteśmy dumni z naszej suwerenności? Czy dostatecznie dbamy o ten dar? Wsłuchajmy się w swoje sumienia….

tekst: Anna Stępień
foto: Anna Stępień, Zofia Kańska

Zdjęć w galerii: 66

Zobacz także

Zwiedzamy kościółek św. Leonarda (video)

Dodane: 2018-02-21 09:55 - Komentarze  (0)  czytane (63815)

TAGI: kościółek św. Leonarda, zwiedzanie, dzień otwartyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.92.197.82

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

II Liga Futsalu: Maxfarbex Busko Zdrój – BSF ABJ Bchnia

Studniówka 2018: ZST-I w Busku-Zdroju - Polonez

Studniówka 2018: ZDZ w Busku-Zdroju

Spotkanie z Posłem i dyrektorem UP dotyczące zatrudniania obcokrajowców

Studniówki 2018: ZSTI w Busku-Zdroju. Część 1

Studniówka 2018 w ZSP nr 2 w Jędrzejowie. Część 2

Konkursy

Konkurs: Wygraj zaproszenia na koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Międzynarodowy Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju!
Konkurs: Wygraj zaproszenie na Orkiestrę w Rytmie Disco
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia do Parku Zatorland
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na musical Skrzypek na dachu w Kielcach
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na Rockowy Sabat
Konkurs zakończony: Wygraj podwójne zaproszenia na koncert Workaholic w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Wygraj zaproszenia na Disco Kadzielnia 2017
więcej

Kultura, rozrywka

Spektakl 'Hiszpańska mucha' w Kielcach

W poniedziałek, 26 lutego 2018 r. o godz. 19:00 zapraszamy na spektakl "Hiszpańska mucha" w doborowej obsadzie, który odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury. więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zwiedzamy kościółek św. Leonarda (video)

Cudze chwalicie, swego nie znacie - to porzekadło zna chyba każdy. A ile osób zna kościółek Św. Leonarda stojący od wieków w Busku...