Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Sobótki 2018 w Nowym Korczynie

Dodał: Milena Data: 2018-07-07 10:22:52 (czytane: 7745)

"Sobótki" mają swoją tradycję w obchodach pogańskich, związanych z okresem przesilenia letniego, w Noc Świętojańską z 23/24 czerwca, kiedy to następuje zrównanie czasowe dnia z nocą.

Biuro Nieruchomości MODERN s.c. - mieszkania, domy, działki
www.modernbroker.pl,nieruchomości, mieszkania, domy działki,na sprzedaż, do wynajęcia, mieszkanie, dom działka,sprzedam, kupię, zamienię, wynajmę, Busko,Pińczów, Jędrzejów, Staszów, Kazimierza, powiat buski,pińczowski, jędrzejowski,staszowski,kazimierski,włoszczowski

ul. Partyzantów 112. 28-100, Busko-ZdrójW Nowym Korczynie od dawna atrakcją był sobótkowy wieczór. Związane to jest z malowniczym położeniem naszej miejscowości, nad rzeką Nidą. W tym roku tradycyjnie, w dniu 23 czerwca, pomimo niepewnej pogody, przy molo zebrała się liczna grupa gości i mieszkańców, aby obchodzić radosne święto Kupały. Zapalono ogniska na wałach, a dziewczęta założyły na głowy wianki, które na tę okoliczność własnoręcznie uwiły.

sobotki_2018_09.jpg

sobotki_2018_22.jpgUroczystość przygotowana została przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, Urząd Gminy, gimnazjum i szkołę podstawową z Nowego Korczyna.

Ze sceny powitał zebranych gospodarz gminy - wójt Paweł Zagaja oraz prowadząca imprezę - dyrektor GOK - Bogumiła Zawada. Imprezę patronatem honorowym objął - marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas.

Sponsorami sobótkowego święta zostali: firma Buskowianka S.A. Zarząd Uzdrowiska Busko - Zdrój z prezesem Wojciechem Legawcem, Zarząd Powiatu ze starostą Jerzym Kolarzem, Lokalna Grupa Działania „Królewskie Ponidzie” z dyrektorką Ewą Satora, władze samorządowe gminy z przewodniczącą Rady Gminy, Kazimierą Gołdyn i wójtem Pawłem Zagają, Gminny Ośrodek Kultury z dyrektorką Bogumiłą Zawadą.

Na uroczystość przybył poseł na Sejm - Krystian Jarubas i dyrektor Regionu Energetycznego Busko - Zdrój - Czesław Maj z małżonką.

Oprawę artystyczną stanowiły wystawy prac artystów regionalnych: malarstwa - Zygmunta Bernata i rękodzieła - Marii Skrzypek. Stoisko promocyjne zorganizowali instruktorzy Chorągwi Kieleckiej ZHP im. Stefana Żeromskiego. Kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, które cieszyły się dużym powodzeniem, przeprowadziła Anna Stoksik - Markuszewska.
Obchody Nocy Kupały rozpoczęli tancerze ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie. Pokaz tańca przygotowany został przez instruktorkę Kamilę Rzeszuto ze Studia Tańca i Trampolin Dance & Fit z Buska - Zdroju. Akrobacje taneczne, wykonywane przez młodzież były godne podziwu, rozgrzały publiczność i przygotowały do zabawy tanecznej, przy muszli koncertowej.
Ligia Płonka, nawiązując do wielowiekowej tradycji puszczania wianków ogłosiła konkursy: na najpiękniejszy wianek świętojański, na poszukiwanie kwiatu paproci oraz konkurs wiedzy o regionie oraz o zwyczajach i tradycjach sobótkowych. W międzyczasie publiczność mogła posłuchać śpiewu sióstr: Oli i Kasi Cerazy, które jak zwykle pięknie wystąpiły na nadnidziańskiej scenie.

Jury w składzie: Jerzy Wilk, Jan Wielgus, Grażyna Rasińska i Ewa Naporowska przyznało dwie równorzędne nagrody za najpiękniejsze wianki świętojańskie. Wianki uwite zostały przez dziewczęta: Antoninę Leśniak, Jagodę Lizak, Alicję Koźbiał i Igę Koźbiał, zgodnie z tradycją i regulaminem, z polnych i ogrodowych kwiatów. Kompozycje kwiatowe były zachwycające i wymagały wyobraźni artystycznej i dużego wkładu pracy. Dlatego dziewczynki otrzymały atrakcyjne nagrody. W konkursie wiedzy o obrzędach i zwyczajach ludowych trudno było wyłonić zwycięzcę, gdyż wszyscy byli dobrze przygotowani i znakomicie odpowiadali. A ci najodważniejsi, którzy publicznie odpowiadali, zadziwiając słuchających swoją wiedzą to: Dawid Konopka, Patryk Gadawski, Franek Stefański, Wojtek Mącznik, Oliwia Misiewicz, Aleksander Leśniak, Iga Koźbiał, Antosia Leśniak i Mateusz Naporowski. Także w tym konkursie przyznane zostały nagrody - akcesoria sportowe.

sobotki_2018_04.jpg

sobotki_2018_23.jpg

sobotki_2018_24.jpg

Po długich poszukiwaniach, z trudem udało się odnaleźć kwiat paproci. Poszukiwania się opłacały, gdyż na zwycięzcę czekała atrakcyjna nagroda.

Jednakże kulminacyjnym punktem obchodów imprezy „Sobótki 2018”, jak zwykle było przedstawienie obrzędu ludowego „Noc Kupały”, w wykonaniu uczniów z Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie. To wspaniałe widowisko, z udziałem 60 młodych wykonawców, zachwyciło widzów kunsztem wykonania i artyzmu. Wspaniałe plenery nad rzeką Nidą, przy molo wypełniły się śpiewem, tańcem, radością, ogniem z ognisk i temperamentem młodych artystów. Tancerze przenieśli nas w dawne czasy magii, baśni, wróżby, przepowiedni, guseł i miłości. Dziewczęta, jak obyczaj każe, zdjęły wianki z głów i puściły je na wodę. To wspaniałe widowisko przygotowała nauczycielka gimnazjum - Jolanta Kulik, do choreografii opracowanej przez Radosława Kornasia. Scenariusz został zakupiony przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie.

Po zakończonym przedstawieniu młodzi artyści udali się na ognisko, gdzie mogli sobie upiec kiełbaskę i pokosztować regionalnego żurku.

Przygotowanie takiej imprezy wymagało od organizatorów wiele wysiłku. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, serdecznie dziękujemy.

Reklama.

Tagi: Sobótki 2018 w Nowym Korczynie   Sobótki 2018   Sobótki  

Zobacz także

Sylwester 2018/2019. Imprezy sylwestrowe w Busku i regionie. Salony kosmetyczne, fryzjerskie, lokale, dyskoteki

Dodane: 2018-12-13 18:25 - Komentarze  (0)  czytane (201639)

TAGI: sylwester busko, sylwester, impreza sylwestrowa, bal sylwestrowyKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.80.177.176

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Stypendia dla dzieci i młodzieży z powiatu buskiego

Przegląd Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

Maxfarbex Buskowianka Busko Zdrój – Gwiazda Ruda Śląska - Wywiady

XV Forum Polsko-Rosyjskie w Busku-Zdroju

Smerfny Jubileusz!

Debata z kandydatem na wójta Andrzejem Kozerą w Chrobrzu

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
więcej

Kultura, rozrywka

Bajkowy Sylwester w Centrum Bajki!

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie zaprasza dzieci, a także wszystkich, którzy chcą pożegnać wspólnie i na wesoło stary rok oraz powitać nowy 2019 - na Bajkowego Sylwestra! więcej»

Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sylwester 2018/2019. Imprezy sylwestrowe w Busku i regionie. Salony kosmetyczne, fryzjerskie, lokale, dyskoteki

Zabawa sylwestrowa to jedna z ważniejszych imprez w ciągu roku. Już dziś warto się do niej dobrze przygotować. Tylko dobrze zorganizowana...