Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej - Agnieszka Osiecka 2014 (foto)

Dodał: Milena Data: 2014-10-27 15:11:02 (czytane: 21316)

Agnieszka Osiecka - choć już od 17 lat nieobecna, jej spostrzeżenia są nader aktualne. Jej utwory - z jednej strony przepełnione liryzmem i magią słowa, z drugiej, aż nazbyt realistycznie opisujące Polską rzeczywistość szarych, socjalistycznych czasów.
Nic dziwnego, że  Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku- Zdroju zdecydował się jej pamięci zadedykować VII edycję Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Poetyckiej. Mottem  spotkania było wezwanie poetki: „Od łez chrońmy świat, jak kto umie”, słowa pochodzące z utworu „Żyj mój świecie”. W istocie, twórczość Osieckiej mogła stanowić dla nas odtrutkę  na zło tego świata. Piosenki te, choć  przepełnione emocjami, są  jednocześnie kultem codzienności, bo „szczęście, to jest radość powtarzania”.

a_osiecka011.jpg

Ideą corocznych spotkań literackich poza popularyzacją poezji śpiewanej, jest integracja dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, z tą w pełni sprawną. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Małgorzata Bębenek, nauczycielka języka polskiego w Ośrodku Szkolno - Wychowawczym  „Górka”.

W piątek, 24 października 2014 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury sala wypełniła się pasjonatami poezji Agnieszki Osieckiej z całej Polski. Przed prezentacją młodych interpretatorów, turniej zainaugurowała  Agata Passent -  felietonistka, dziennikarka, córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta.  Publicystka sama określając się, jako przedstawicielka „najstarszej młodzieży”, była niezwykle wdzięczna zarówno organizatorom, jak i uczestnikom - wykonawcom i akompaniatorom - za poświęcenie VII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego osobie jej matki.  Podkreśliła, że zdaje sobie sprawę z tego, że jej – w przeciwieństwie do niektórych uczestników - łatwiej wejść na scenę, tym bardziej docenia ich wysiłek. Sama zdaje sobie sprawę, jak ważna w życiu człowieka jest pasja -  ona znalazła ją w sporcie. To pasja ciągnie przez życie, nadaje mu sens, pozwala pokonać problemy, dlatego trzeba  ją pielęgnować. Zwróciła także uwagę na fakt, że niektóre zwroty z tekstów Osieckiej weszły na stałe do języka polskiego. Teraz mamy z kolei do czynienia z ubożeniem polszczyzny. Festiwale poetyckie dają szansę na odwrócenie tego procesu, dlatego są tak istotne. Na samym końcu dziennikarka złożyła wszystkim uczestnikom życzenia powodzenia.

Rozpoczęła się prezentacja wykonawców w kategorii wiekowej od 9 - 12 lat. Jako pierwszy wystąpił zespół Cantare  z utworem „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku- Zdroju. W utworze nie chodzi o społeczność narodowości romskiej, ale o ludzi prowadzących „cygański” tryb życia. Tęsknota i melancholia przeplata się tu z energią, którą wniósł refren, a ona udzieliła się wszystkim, którzy znajdowali się na sali.  Kolejnym młodym artystą był Jakub Szymczyk ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach ze swoją interpretacją utworu „Ludzkie gadanie”. Nie wszystkie z pozoru dobre słowa są podyktowane szczerymi intencjami. To z nich rodzą się  plotki, które mają ogromną siłę rażenia. Następna piosenka należała do Nikoli Wróbel z Zespołu Szkół w Opatowcu.  Lekkie, swobodne wykonanie utworu „Chłopak z drewna”, zauroczył wszystkich, zwłaszcza, że każdy lubi sobie trochę „pogdybać”, choć to nie ma żadnego przełożenia na rzeczywistość.

Niezwykle czarujący Paweł Kwaśniewski z Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach zaśpiewał piosenkę „Jak dobrze mieć sąsiada”, o korzyściach płynących z sąsiedzkiej przyjaźni. Potem wystąpiły dwie wokalistki tworzące zespół „Siostry” - Emilia i Nikola Kozioł, reprezentantki Gminnej Biblioteki w Opatowcu, wykonujące utwór „Wielka woda”. Życie to suma dobrych i złych doświadczeń, wszystkie są potrzebne, niech nam tylko „muzyka gra”. Następnie publiczność mogła wysłuchać Mariki Ambroziak przedstawicielki Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku- Kamiennej w piosence „Cyrk nocą”. Trudno pogodzić się z przemijaniem, ale póki jest w nas pragnienie szczęścia, póty życie ma sens. Utwór ten kończył występy grupy wiekowej 9-12 lat.

a_osiecka002.jpg

Kolejną kategorię tworzy młodzież w wieku od 13-15 lat. Otworzył ją duet Kingi Bernatek i Marcina Bujnego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Busku-Zdroju. Stworzyli oni zmysłowy  dialog dwojga kochanków w utworze „Gaj”. Nastrój stał się coraz bardziej liryczny.  Na scenie pojawiła się Aleksandra Pobiega z Samorządowego Gimnazjum w Cieszkowach, która wykonała bardzo emocjonalny utwór „Nie żałuję”.  Życie wiąże się z rozczarowaniem. Czasem trzeba spojrzeć na nie z perspektywy, bo wszystkie wydarzenia, ludzie z którymi mamy do czynienia, nieudane związki, budują nasz kręgosłup moralny, uczą pokory, ale i bezinteresownej miłości do świata. Następnie zaśpiewała Natalia Ciesielska z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju. Wykonała ona utwór „Niech żyje bal”. Ludzka  egzystencja przedstawiona jako taniec, dynamiczny, pełny pasji, o jego charakterze decydujemy my. Ponieważ więcej szans nie będzie, najlepsze co możemy zrobić to przyjąć złotą zasadę Horacego: „Carpe diem” -„chwytaj dzień”. 

Kolejną artystką mierzącą się z poezją Agnieszki Osieckiej była Martyna Sęk reprezentująca Szkołę Muzyczną Yamaha z Mielca, w utworze „Dobranoc panowie”. Przychodzi pora, kiedy trzeba  pożegnać się ze złudzeniami, iluzją, która często stanowi płaszczyk ochronny, ale jednocześnie nie pozwala prawdziwie żyć.  Katarzyna Wojciechowska z Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach wprowadziła na scenę „romskie klimaty” w utworze „Ukradła Cyganka kurę”. Czy urodziwą Romkę spotka kara? Na szczęście nie, gdyż cała ta historia okazuje się bujdą, a dynamiczne wykonanie wywołuje aplauz wśród publiczności. Następnie wystąpiła Wiktoria Wojtaszek z zespołem Sami Swoi reprezentująca Samorządowe Gimnazjum nr 2 w Busku - Zdroju. Wykonała ona „Małgośkę”- nie łatwo pozbierać się po rozstaniu, nawet jeśli obiekt uczuć nie jest ich wart. Szczególne wrażenie na publiczności zrobił Kamil Krasa wykonujący brawurowy rap wspomagający artystkę w jej interpretacji. Kolejny  utwór tej kategorii nosił tytuł „Uciekaj moje serce”. Interpretacja Joanny Gradzik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Broninie znakomicie oddawała emocje bohatera: rozdarcie pomiędzy pragnieniem ulegania fascynacjom, a rozwagą, z której rodzą się obawy,  aby nikogo nie zranić. Aleksandra Zagórska z Prywatnego Gimnazjum w Skarżysku - Kamiennej, będąca ostatnią wokalistką w tej kategorii, dokonała interpretacji utworu „Nadzieja - siostra dobrych snów”. Rozmaite meandry życia stają się możliwe do pokonania, kiedy tli się nadzieja -  ta prosta prawda sprawia, że utwór ten daje siłę - tym, którzy, jej nie mają.

a_osiecka010.jpg

Ostatnią, a zarazem najliczniejszą kategorią wiekową, była ta, obejmująca młodzież w wieku 16-20 lat. Jako pierwsza wystąpiła Anita Dłubak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, wykonująca utwór „Weselne dzieci”. Nostalgia, samotność, chęć znalezienia swojej drugiej połówki, to pragnienie bohaterki utworu. Marta Białek reprezentowała z kolei  Liceum Ogólnokształcące w Annopolu.  Poszukiwała ona, poprzez swoje perfekcyjne wykonanie piosenki „Odpowiednia pogoda na szczęście”. Nie jest to proste zadanie, gdyż nie jest ona zależna od upływu czasu, stanu portfela, na domiar złego przychodzi zupełnie niespodziewanie.

Następnie wystąpiła Klaudia Siemieniec z  Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku - Zdroju, prezentując cudowną kołysankę „Ballada dla okruszka” - dedykowaną synowi Seweryna Krajewskiego - małemu Sebastianowi. Kolejny utwór pochodzi z musicalu „Halo Szpicbródka”, nosi tytuł „Kto tak ładnie kradnie jak on”- wykonała ją Anna Serafińska z  Miejskiego Domu Kultury w Radomsku. Wokalistka ukazała rozterki bohaterki, której serce skradł złodziejaszek. Mimo że sama jest materialistką, może oddać za życie u boku uroczego opryszczka. Następną uczestniczką konkursu była uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej - Natalia Oleś w interpretacji utworu „W żółtych promieniach liści”.

Nastrój zmienił się na nostalgiczny. Pożegnania zawsze bolesne - szczególnie te, od których odwrotu nie ma. Możliwość chwilowego ukojenia tęsknoty stanowią wspomnienia. Nadzieję przynosi także nadchodząca wiosna… Teraz był czas na występ solisty, Michała Jewiarza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju, który wykonał już wcześniej prezentowany utwór „Cyrk nocą”.  Spokojna, bardzo refleksyjna interpretacja zauroczyła publiczność. Niesamowitymi zdolnościami aktorskimi wykazała się Maria Wójtowicz ze Studia Piosenki MiM w Skarżysku - Kamiennej w dowcipnym utworze „Proszę sądu”. Poligamia może być groźna dla zdrowia i życia, zwłaszcza gdy jedna z jego partnerek posiada taki temperament… Ale teraz właśnie ta dama musi się tłumaczyć przed wymiarem sprawiedliwości… Kolejny utwór autorstwa Agnieszki Osieckiej, jest także umiejscowiony na sali sądowej. Wcielanie się w „rudą Barbarę”, przewodzącą swoją bandą bohaterki utworu „To wszystko z nudów”, wymagało od interpretatorki Meri Minasyan z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Busku- Zdroju, nie tylko umiejętności wokalnych, ale także sugestywności w mimice i w gestach. Nie łatwo jest pogodzić się z rozstaniem z ukochaną osobą. Niby już życie wraca do normy - a jednak wciąż w głowie kołacze się pytanie „Kto tam u ciebie jest”, będące przejawem nie zgasłej jeszcze miłości, jednocześnie nie pozwalające zapomnieć o dawnym życiu. Utwór ten stanowiący istną bombę emocjonalną wykonała Zuza Gadowska z Centrum Kultury Zamek Szydłowiec.

Pierwszy bal - to wtedy dziewczynka przestaje czuć się już dzieckiem, a zaczyna powoli odnajdywać w sobie kobietę.  Często powraca we wspomnieniach, jest niezapomnianym doświadczeniem.  Te emocje znalazły się w wykonaniu Katarzyny Marasek z Ośrodka Kultury w Kazimierzy Wielkiej utworu „Mój pierwszy bal”.  Stare, malowane kobiety i ulica pełna ludzkich historii. Ulica, która do tej historii przechodzi… Agnieszka Osiecka jako wytrawny reporter, umiała doskonale nakreślić obraz społeczeństwa polskiego, co zaprezentowała z kolei Natalia Stolarska z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku w „Balladzie o Chmielnej”. Ostatnią interpretatorką w tej kategorii wiekowej, a jednocześnie ostatnią uczestniczką VII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego była Marcelina Miśta z Centrum Kultury w Zawierciu z piosenką „Dlaczego on mnie całuje?”. Nie od dzisiaj wiemy, że kto się czubi ten się lubi, a pozorna niechęć może oznaczać uczucie, zwłaszcza gdy bohaterką utworu jest urocza kokietka, na której umizgi adoratora tylko pozornie nie robią wrażenia. Dowcipne wykonanie, a także pomysł wplecenia do utworu piosenki zespołu Feel „Jak anioła głos” wpłynęło na bardzo pozytywny odbiór wśród publiczności.

a_osiecka021.jpg

Po dłuższej przerwie i emisji filmu dokumentalnego poświęconego osobie Agnieszki Osieckiej pt. „Nastroje nas troje”, nastąpiło podsumowanie VII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego - Agnieszka Osiecka 2014. Po obradach jury w składzie: Agata Passent, Marlena Płaska, Tomasz Śledź, Anna Karwat, Mieczysław Sas nadszedł najbardziej oczekiwany przez uczestników moment.  Przewodnicząca jury Agata Passent ogłosiła werdykt, zaznaczając że w wyborze zwycięzców brane były pod uwagę następujące kryteria: pomysł na interpretacje, osobowość artysty i oczywiście zrozumienie tekstu.

Nagrodę Grand Prix VII edycji Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego Agnieszka Osiecka 2014 otrzymała Natalia Stolarska. W poszczególnych kategoriach wiekowych zostali wyłonieni indywidualni laureaci.

W kategorii 9-12 lat: pierwsze  miejsce otrzymał Paweł Kwaśniewski w utworze "Jak dobrze mieć sąsiada" z Samorządowego Gimnazjum w Zbludowicach. Drugie miejsce - Emilia i Nikola Kozioł z utworem "Wielka woda" jako reprezentantki  Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatowcu, trzecie miejsce: Nikola Wróbel z utworem "Chłopak z drewna" z Zespołu Szkół w Opatowcu. Wyróżnienie otrzymali: Marika Ambroziak z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku-Kamiennej dzięki utworowi "Cyrk nocą", oraz Jakub Szymczyk ze Szkoły Podstawowej w Siesławicach dzięki utworowi "Ludzkie gadanie". 

W kategorii od 13-15 lat palmę pierwszeństwa dzierżyła  Aleksandra Zagórska z utworem "Nadzieja – siostra dobrych snów" z Prywatnego Gimnazjum w Skarżysku - Kamiennej. Drugie miejsce zajęła Martyna Sęk z piosenką „Dobranoc panowie" ze Szkoły Muzycznej Yamaha z Mielca. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Pobiega z utworem "Nie, nie żałuję" z Samorządowego Gimnazjum w Cieszkowach. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: "duet erotyczny" Kingi Bernatek i Marcina Bujnego w utworze "Gaj" z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, oraz zespół Sami Swoi - saksofonistka Izabela Ryś i raper Kamil Krasa z Samorządowego Gimnazjum nr 2.

W kategorii od 16-20 lat zwyciężył Michał Jewiarz z utworem "Cyrk nocą" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku - Zdroju. Jury zachwyciło  również wykonanie utworu w interpretacji  Marceliny Miśty, z Centrum Kultury w Zawierciu "Dlaczego mnie całuje?". Na podium znalazła się także Meri Minasyan w utworze "To wszystko z nudów" z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Busku- Zdroju. Wyróżnienie otrzymała Maria Wójtowicz za wykonanie utworu "Proszę Sądu" ze  Studia MiM w Skarżysku Kamiennej i Anita Dłubak z utworem "Weselne dzieci" z Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku- Zdroju.

Dla wszystkich uczestników należą się wyrazy uznania, zwłaszcza, że wielu z nich poza walką z tremą, stoczyło inną -  wewnętrzną bitwę ze swoimi słabościami.  Choć VII edycja Ogólnopolskiego Turnieju Poetyckiego Agnieszka Osiecka 2014 dobiegła już końca, to dała zarówno  szansę poznać tą nieznaną Osiecką jak i jeszcze bardziej pokochać nowe interpretacje znanych nam utworów.

Tekst: JT, Zdjęcia: Piotr Kaleta


Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 48

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.88.254.50

Małgorzata (2014-10-30 23:07:46)

Dziękuję za dobre słowa! Jak miło,gdy twoja praca zostaje doceniona przez życzliwego człowieka... Ja ze swej strony dodam, że mam szczęście współpracować z dużą grupą zdolnych i pracowitych ludzi - moich koleżanek i kolegów z SOSW dla Niepełnosprawnych Ruchowo i działamy tak od siedmiu lat wespół zespół, by efektu moc móc wzmóc...

(2014-10-28 18:36:30)

Gratulacje dla Pani Małgosi Bębenek, która zorganizowała ten Turniej, 7 lat temu zaczynała od szkolnego turnieju, a teraz turniej jest ogólnopolski, w którym biorą udział osoby z całej południowej Polski
Gratulacje Pani Małgosiu

judi (2014-10-27 16:29:32)

Meri gratuluje drugiego miejsca byłaś świetna

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 2A





BODYMANIAK Klub sportowy - siłownia

Busko-Zdrój, Wojska Polskiego 2A

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

Pińczów, ul. Legionistów 26 A





Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 18:02:27

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ

Dodano: 2024-03-28 15:43:16

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-03-28 06:12:39

Utylizacja, wywóz sprzętu sportowego fitness, re...

Dodano: 2024-03-27 18:26:23

Usługi

Dodano: 2024-03-27 16:41:19

Szukam pracy

Dodano: 2024-03-27 14:26:11

Mieszkanie do wynajęcia