Strona startowa

Wiadomości - Kultura, rozrywka

Obchody 150. Rocznicy urodzin Patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gimnazjum w Jarosławicach

Dodał: admin Data: 2017-12-09 07:17:58 (czytane: 4947)

„Tak żyć jak żyłem – warto było. Warto było ten ból przezwyciężać, jak przezwyciężałem” – to jeden z najpopularniejszych cytatów Marszałka. Społeczność gimnazjum postanowiła uczcić tę rocznicę w wyjątkowy sposób, godny Patrona.

Inntax Biuro Rachunkowe - Magdalena Marchewka
www.inntax.pl,Biuro rachunkowe, busko księgowość, księgowe, rachunkowość, kadry, płace, rozliczenia, nfz, pit, vat,cit, usługi informatyczne, strony, www,

ul. Partyzantów 78. 28-100, Busko-ZdrójPierwszym etapem obchodów była wycieczka uczniów klas trzecich do Kielc „Szlakiem legionów Józefa Piłsudskiego”. Przeszliśmy ścieżkami I Kadrowej. Zwiedziliśmy ogródki, które dla swoich legionistów wykupił Marszałek. Stanęliśmy pod Pomnikiem Czynu Legionowego i zwiedziliśmy Sanktuarium  Józefa Piłsudskiego w Muzeum Narodowym.  Byliśmy w Jego kwaterze w Pałacu Biskupów.

jaroslawice01.jpg 

Kolejny etap to Święto Szkoły. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości: reprezentująca Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach  Kazimierza Mądzika – starszy wizytator Anna Bilewska, Jerzy Kolarz - Starosta Buski, Marek Kaczmarek - Wójt Gminy Tuczępy, Zofia Nowak - Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich wraz z delegacją,  Dorota Czerwiec – Dyrektor Samorządowego Centrum Oświaty w Tuczępach, Jacek Wilk - Przewodniczący Rady Gminy Tuczępy, Piotr Molendowski - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Tuczępy, Zdzisława Stefańska i Adam Kolankowski - Radni Gminy Tuczępy, ks. Krzysztof Wieczorek - proboszcz parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Nizinach, Anna Stępień - Kierownik Centrum Kultury w Tuczępach, Tomasz Mazur – instruktor muzyki w CK w Tuczępach, Maria Misterkiewicz - Sołtys wsi Wierzbica i Prezes KGW w Wierzbicy, Dagmara Bieniek - Sołtys wsi Kargów oraz współwłaściciel firmy Bieniex, Janusz Łosin - Komendant Gminny OSP, Mateusz Dudek - Prezes OSP Niziny, Piotr Mazur - Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym, Justyna Kapusta – Wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju, Halina Ormiańska - Dyrektor ZPO Niziny, Grażyna Patrzałek - Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Tuczępach, Bożena Banasik - Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kargowie, Katarzyna Sobiegraj – aktorka teatru lalek, członkini stowarzyszenia Kargów – Brzozówka Aktywni Razem, Andrzej Marek – były Radny Gminy Tuczępy, Halina Żal – lokalna poetka oraz liczni absolwenci.

jaroslawice04.jpg 

Uroczystość prowadzili Izabela Zapart i Remigiusz Kałczuga. Punktem pierwszym była inscenizacja odzwierciedlająca biografię Józefa Piłsudskiego. Przygotowana według scenariusza i w reżyserii Bożeny Tałaj i Kamili Jamroży. Ukazała jego drogę życiową od „sielskiego, anielskiego dzieciństwa” jak je sam określał, poprzez gimnazjum, zesłanie na Syberię, pracę konspiracyjną, tworzenie i walkę Legionów Polskich podczas I wojny światowej, kończąc na mozolnej pracy tworzenia II Rzeczpospolitej. W rolę Ziuka wcielił się Michał Bławat, a dorosłego Józefa - Tobiasz Wiśniewski. Poprzez losy Marszałka przeprowadził nas Adrian Boruch. Inscenizacja miała konwencję rozgrywających się scenek z życia Marszałka oraz narracji.

jaroslawice12.jpg 

Kolejny element stanowił finał XVII konkursu wiedzy na temat Patrona zorganizowany przez Zofię Kańską. W tym roku przybrał formę przemówień Józefa Piłsudskiego skierowanych do Polaków w 100. Rocznicę odzyskania niepodległości. Rozstrzygnięty został również konkurs na komiks „Epizod z życia Józefa Piłsudskiego”, przygotowany przez Iwonę Głąb.

Wyjątkowy koloryt przybrał koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu uczennic klas drugich, przygotowanych przez Tomasza Mazura z CK Tuczępy we współpracy z Eweliną Majcher. Tradycyjnie na Święto szkoły licznie przybyli tegoroczni absolwenci, którzy skierowali do młodszych kolegów proste, lecz jakże wymowne słowa: „… uczcie się, bo warto”, po czym zawiesili swoje tablo.

jaroslawice08.jpg

W imieniu Posła na Sejm RP Artura Gierady Pan Dyrektor odczytał list skierowany do nas, w którym czytamy m.in. „Jest dla mnie zaszczytem, że znalazłem się w gronie gości zaproszonych na Święto Szkoły.(…) Za pośrednictwem tego listu chciałbym pogratulować Państwu dotychczasowych osiągnięć z przekonaniem, że te największe jeszcze przed wami …”.

jaroslawice09.jpg 

„Nasza współpraca zaczęła się jeszcze w czasach, kiedy dyrektorem był pan Marek Kaczmarek.  "Z przyjemnością i satysfakcją oglądaliśmy inscenizację, konkurs i koncert. Przyjeżdżamy tu co roku i co roku widzimy, że młodzież odkrywa swojego Patrona na nowo. Każde pokolenie, które stąd wyjdzie wyniesie coś nowego. To grono wkłada wiele wysiłku w wychowanie młodzieży, aby szło ono za nimi w świat, by pozostało w ich sercach. Serdecznie dziękuję”. – takie słowa skierowała do młodzieży i grona pani Zofia Nowak. Swoje odczucia wyraził również Pan Dyrektor Artur Kański:  „Dane mi jest być dyrektorem tej szkoły i mam możliwość wdrażania swojej wizji, oczywiście w ramach przepisów prawa oświatowego. Józef Piłsudski to dobry patron dla gimnazjalistów – niepokorny, zbuntowany, szukający swojej drogi – taki jak nasi uczniowie. Nie było w tym roku ślubowania klas pierwszych i już nie będzie, ale ktoś kiedyś powiedział: Kiedy Bóg zamyka jedne drzwi, otwiera drugie. Zobaczymy jakie otworzą się przed nami”.

„Brakowało mi w tej uroczystości jednego elementu, brakowało mi ślubowania klas pierwszych. To co zobaczyłem było wspaniałe. Serdecznie gratuluję” – powiedział Wójt Gminy Marek Kaczmarek.

jaroslawice10.jpg 

Po tylu miłych słowach i gratulacjach nastąpiło ich zmaterializowanie, czyli przyznanie nagród dla Pana Dyrektora od Wójta Gminy Tuczępy i dla siedmiu nauczycieli od Pana dyrektora. To był również bardzo sympatyczny moment tego dnia.

W gimnazjum przez 18 lat wiele się działo i zrealizowano wiele przedsięwzięć. W wielu przypadkach nie byłoby to możliwe, gdyby nie nasi sponsorzy i sympatycy. Pan Dyrektor wręczył podziękowania obecnym na uroczystości sponsorom, natomiast nieobecnym podziękowania zostaną przesłane pocztą. Do grona naszych darczyńców należą: Bieniex, Właściciel Huty Szkła w Grzybowie, Progress Eco Sp. z o.o., Grupa Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A., Środowisko i Innowacje, ZGOK Rzędów, KASTEL Kąty Nowe, SKR Tuczępy, Bank Spółdzielczy w Stopnicy, Hotel Rywa Verci, Przedsiębiorstwo Handlowe Lider - Lesław Borycki, Handel Materiałami Przemysłowymi - Mirosław Strojny, Sklepy Spożywczo- Przemysłowe: Grzegorz Bławat, Anna Krawczyk, Andrzej Marek, Eskompl – Henryk Strzałkowski. Podziękowania otrzymali również rodzice naszych uczniów, którzy  zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

jaroslawice13.jpg 

Ogniwem zamykającym obchody było odsłonięcie tablicy pamiątkowej, ofiarowanej przez Społeczności Gimnazjum, wykutej w granicie i umieszczonej na eratyku, który znajduje się w ogródku szkolnym. Grono odsłaniających stanowili: Zofia Nowak, Marek Kaczmarek, Piotr Molendowski –jeden z inicjatorów wybudowania nowego budynku, w którym najpierw mieściła się Szkoła Podstawowa, a obecnie Gimnazjum, oraz Dyrektor Gimnazjum Artur Kański.

jaroslawice11.jpg 

Napis na tablicy brzmi: „„Tylko rzeczy własnymi rękami robione posiadają istotne znaczenie” J. Piłsudski. W 150. Rocznicę urodzin Patrona Szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego – Społeczność Gimnazjum Jarosławice, 05.XII 2017 r.”. Można powtórzyć za prowadzącymi uroczystość: „Nasza szkoła znika, ale historia zapisana w kamieniu na długo zachowa pamięć o nas i naszym gimnazjum”. Uroczystości towarzyszyła wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu oraz wystawa Kronik Gimnazjum z 18 lat jego istnienia.


/ZK/

Reklama.


Zobacz także

Przegląd Kolęd i Pastorałek 'Anielskie Kolędowanie' (foto)

Dodane: 2018-12-19 15:59 - Komentarze  (0)  czytane (1664)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.64.30

więcej

Kursy językowe

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

ul. Ppłk Srogiego 1, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Stefana Batorego 1 (Pawilon Rozwój), 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy i szkolenia

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

ul. Legionistów 26 A, 28-400 Pińczów

Ogłoszenia

Dodano: 2019-01-17 23:41:54

Fryzjerka szuka pracy

Dodano: 2019-01-17 22:32:55

Kupię Każdą Spółkę oraz JDG, Ochrona KAS/JPK/233,2...

Dodano: 2019-01-17 21:38:00

Pole na sprzedaz

Dodano: 2019-01-17 21:21:26

Burak Czerwony paszowy

Dodano: 2019-01-17 21:20:08

Lokal do wynajęcia

Dodano: 2019-01-17 21:15:58

Praca ocieplenia

Dodano: 2019-01-17 21:10:32

Poszukuje kawalerki

Dodano: 2019-01-17 20:20:33

REMONTY I WYKOŃCZENIA

Dodano: 2019-01-17 20:04:19

Orzechy włoskie w skorupie

Dodano: 2019-01-17 19:26:51

TUCZNIKI