Strona startowa

Wiadomości - Nauka

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w SOSW w Broninie

Dodał: admin Data: 2018-02-10 11:04:47 (czytane: 3351)

SOSW w Broninie przystąpił do wieloletniego programu pn. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3, którego głównym celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów, poprzez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.

AKWEDUKT - Łazienka Kuchnia
www.akwedukt-lazienki.pl,łazienka, kuchnia, bateria, umywalka, miska wisząca, kompakt, zlewozmywak, szafka łazienkowa, kabina prysznicowa, brodzik, stelaż wc, dodatki łazienkowe, płytki ceramiczne, bateria kuchenna, wentylator łazienkowy, deszczownia, natrysk, wanna, lustro. bate

ul. Batorego 22. 28-100, Busko-ZdrójW ramach uzyskanego wsparcia finansowego zasoby biblioteki szkolnej wzbogacono o pozycje książkowe uwzględniające zainteresowania dzieci i młodzieży i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego. Planowany zakup książek skonsultowano z pracownikami biblioteki publicznej, zasięgnięto także opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Zakupiono 40 nowości wydawniczych na łączną kwotę 1 250 zł. Należą do nich m.in.

- Chłopak na zastępstwo K. West,

- Bella i Sebastian M. Szewc-Osieckiej,

- Messi. Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem Yvette Żółtowskiej-Darskiej,

- Dziennik Cwaniaczka J. Knney.

 

Wśród zakupionych pozycji książkowych znajduje się również 9 lektur szkolnych m.in. Baśniobór B. Mull, Dziewczyna z lustra R. Pawlak, Szósta klepka M. Musierowicz, Oskar i pani Róża E. Schmit. Wszystkie pozycje są bogato i barwnie ilustrowane, dostosowane do możliwości psychofizycznych uczniów z niepełnosprawnością intelektualną oraz uwzględniające ich potrzeby rozwojowe i edukacyjne.

 

Jednym z pierwszych podjętych zadań było założenie na stronie internetowej Ośrodka zakładki pn. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, na której umieszczano wszystkie działania związane z  realizacją programu. Przygotowano gazetkę informacyjną na korytarzu szkolnym na temat zakupionych nowości książkowych i zaplanowanych wydarzeniach czytelniczych. Następnie wprowadzono zmianę w Regulaminie Biblioteki Szkolnej dotyczącą dostosowania pracy biblioteki do potrzeb uczniów, w szczególności poprzez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.

W ramach realizacji programu kontynuowano współpracę z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Busku – Zdroju. Oprócz konsultacji w sprawie zakupu książek na bieżąco wymieniano informacje o wydarzeniach promujących czytelnictwo. Uczniowie uczestniczyli w wycieczkach do biblioteki, w tym w lekcjach bibliotecznych. Dzieci ze Szkoły Podstawowej wzięły udział w spektaklu teatralnym Królowa Śniegu. Przedstawiciele MGBP niejednokrotnie gościli w Ośrodku m.in. podczas akcji Wieczorne czytanie oraz spotkań z rodzicami poświęconych wpływom czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

W ramach działań promujących czytelnictwo wśród uczniów oraz ich rodziców zorganizowano szereg akcji m.in. Wakacje z książką, w ramach której uczniowie wypożyczyli wybrane książki na okres ferii letnich. Włączono się w kolejną edycję Narodowego Czytania, w tym roku utworu Wesele S. Wyspiańskiego. Zorganizowano spotkanie promujące głośne czytanie pn. Cała Polska Czyta Dzieciom. Wiersze Michała Rusinka z tomiku Wierszyki domowe czytali najmłodszym uczniom ich rodzice, dyrekcja Ośrodka, nauczyciele oraz gość specjalny Pani Joanna Nawrot - śpiewaczka sopranowa. Przeprowadzono konkurs plastyczny na ilustrację do książki oraz konkurs ortograficzny dla uczniów Gimnazjum i Branżowej Szkoły I Stopnia (BSIS). Zorganizowano wystawy np. W tym miesiącu biblioteka poleca.

Uczniowie wszystkich oddziałów pod opieką nauczycieli i wychowawców realizowali projekty edukacyjne inspirowane nowościami wydawniczymi zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jednym z nich był m.in. projekt pod nazwą Podróże małe i duże z Nelą – Małą Reporterką przeprowadzony w klasach II Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatów przedstawiających kontynenty zwiedzane przez bohaterkę, wykonanie gry planszowej oraz opracowanie zbioru zagadek Zwierzęta poznawane z Nelą. Kolejnym był projekt edukacyjny Z książką za pan brat, w ramach którego uczniowie klas III tej samej szkoły przygotowywali album Od autora do czytelnika, promowali głośne Czytanie na dywanie.

Uczniowie realizujący projekt Będę Lewandowskim, będę Radwańską zorganizowali spotkanie dyskusyjne z rówieśnikami, opracowali graficzną drogę do sukcesu R. Lewandowskiego i A. Radwańskiej. Przeprowadzili i opracowali wywiad na temat najciekawszych dyscyplin sportowych. Posumowaniem projektu było przygotowanie prezentacji multimedialnej.

Polecam Ci książkę to projekt realizowany przez uczniów klasy I BSIS. Uczniowie zaprojektowali i wykonali plakat promujący zakupione książki, opracowali ulotki reklamujące pod hasłem Poczytaj koleżanko, poczytaj kolego. Wśród tych działań było również wykonanie zakładki reklamowej do książek.

Kolejna grupa  uczniów w ramach projektu Jeden dzień z życia bohatera książki J. Kinney Dziennik Cwaniaczka organizowała m.in. spotkanie w formie dyskusji dla całej społeczności szkolnej pod hasłem Książka a film. Opracowali Kartki z pamiętnika ucznia w formie komiksu, który zaprezentowali podczas spotkania z rodzicami.

Udział w programie wzbogacił księgozbiór biblioteki o nowości wydawnicze, które uwzględniały potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży, jak również ich zainteresowania. Dzięki podjętym działaniom wzrosło zainteresowanie czytelnictwem. Uczniowie częściej i chętniej sięgają po książki, wzrosła ich motywacja do czytania. Świadczy o tym duże zaangażowanie w realizację projektów, udział w konkursach, akcjach, wycieczkach i spotkaniach. Rodzice z większą świadomością i przekonaniem o wpływie czytania na rozwój ich dzieci włączają się w działania promujące czytelnictwo, uczestniczą w spotkaniach, wspólnie z dziećmi czytają książki w czasie wolnym od nauki.

 fotoreportaż

Reklama.


starostwo_logo_2017.jpg

Tagi: sosw   program    

Zobacz także

Przegląd Kolęd i Pastorałek 'Anielskie Kolędowanie' (foto)

Dodane: 2018-12-19 15:59 - Komentarze  (0)  czytane (1732)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.205.246.238

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Kursy językowe

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Przedszkole Niepubliczne SMERFUŚ

ul. Ppłk Srogiego 1, 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Stefana Batorego 1 (Pawilon Rozwój), 28-100 Busko-Zdrój

więcej

Kursy i szkolenia

Szkoła Języków Obcych Europa College

ul. Batorego 3, 28-100 Busko-Zdrój

Aeroklub Regionalny w Pińczowie

ul. Legionistów 26 A, 28-400 Pińczów

Ogłoszenia

Dodano: 2019-01-21 09:17:07

Działka na ścieżce rowerowej

Dodano: 2019-01-21 09:05:39

SignCut Pro1 Sterownik do ploterów tnących LICENCJ...

Dodano: 2019-01-21 08:57:45

Statystyka

Dodano: 2019-01-21 08:53:34

Sprzedam

Dodano: 2019-01-21 08:23:44

Proso

Dodano: 2019-01-21 08:07:35

Sznaucer Miniatura

Dodano: 2019-01-21 06:51:21

Montaż ustawianie anten satelitarnych i telewizji ...

Dodano: 2019-01-21 06:50:38

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2019-01-21 00:29:43

Szukam mieszkania lub domu

Dodano: 2019-01-20 22:44:22

PEUGEOT 307 OXYGEN