Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wielki Marsz Niepodległościowy w Powiecie Buskim (foto/video)

Dodał: Milena Data: 2018-10-19 07:46:46 (czytane: 2677)

W piątek, 5 października ulicami miasta przeszedł Marsz Niepodległościowy, w wydarzeniu uczestniczyło blisko 2000 osób.

Biuro Rachunkowe MPiT M. Plebańczyk - rachunkowość, kadry, płace, rozliczenia
www.mpit.com.pl,księgowa, księgowe, biuro rachunkowe, usługi księgowe, rozliczenia podatkowe, rozliczenia z ZUS, rozliczenia rolników, kadry, płace, rachunkowość,

Ul. Batorego 1 (1 piętro, Dom Handlowo-Usługowy Rozwój). 28-100, Busko-ZdrójŚwiętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnie z lokalnym środowiskiem, podtrzymywanie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz budowanie świadomości narodowej i obywatelskiej jest w tym roku szczególnie ważne.

Chcąc utrwalić w pamięci Polaków, mieszkańców Powiatu Buskiego, te ważne wydarzenia Powiat Buski wraz z I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Busku - Zdroju oraz Specjalnym Ośrodkiem Szkolno - Wychowawczym w Busku - Zdroju zorganizował przedsięwzięcia służące temu celowi.

niepodleglosci017.jpg

W dniu 5 października 2018 r. odbył się Wielki Marsz Niepodległościowy, który jest jednym z 5 przedsięwzięć realizowanych w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 - 2021 finansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz ze środków Powiatu Buskiego. Projekt ten obejmuje kilka zadań: bezpłatne wycieczki dla uczniów do miejsc upamiętniających pobyt Józefa Piłsudskiego i Legionistów na Ponidziu oraz wystawy upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat.

W organizację Marszu - poza w/w Szkołami realizującymi projekt - aktywnie włączyły się wszystkie szkoły prowadzone przez Powiat Buski:
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku – Zdroju,
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju,
 • Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie,
 • Zespół Szkół Specjalnych w Busku – Zdroju.
Marsz rozpoczął się w Parku Zdrojowym salwą honorową oddaną przez Żuawów Śmierci - Grupę Rekonstrukcyjną działającą przy Zespołe Szkół Techniczno – Informatycznych w Busku – Zdroju, którą opiekuje się Pan Robert Matusik.

W czasie Marszu Bartosz Kornaś uczeń I Liceum Ogólnokształcącego odtworzył przemówienie Marszałka Józefa Piłsudskiego skierowane do I Kompanii Kadrowej wygłoszone na krakowskich Oleandrach w sierpniu 1914 r.

Następnie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki przed I  Liceum Ogólnokształcącym Jerzy Kolarz Starosta Buski powitał wszystkich uczestników Marszu.  Piknik realizowany jest w ramach projektu "Niepodległa" i organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ten kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani prawa do przyszłości - to słowa wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego. Osoby, która przyczyniła się do tego, iż Polska stała się niepodległa - mówił Starosta Buski Jerzy Kolarz.

W imieniu Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek głos zabrał Jan Bartosik, przewodniczący powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Salwę honorową oddali Żuawi Śmierci.

Delegacje reprezentujące Powiat Buski, Gminę Busko - Zdrój, Państwową Straż Pożarną, Wojsko Polskie, Związek Strzelecki Strzelec oraz uczniów złożyły kwiaty. Wystawiono także warty honorowe, a Żuawi Śmierci po raz kolejny oddali salwę honorową na cześć Bohaterów Narodowych walczących o niepodległość Polski.

Miłym akcentem był wiersz odczytany przez lokalną poetkę ludową z Tucząp Panią Halinę Żal.

Delegacje uczniowskie złożyły również kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Józefa Piłsudskiego przed willą Polonia.

niepodleglosci227.jpg

Równocześnie z Marszem odbywała się gra miejska Niepodległa w grze, w której udział wzięło 10 szkół. Konkurs ten - perfekcyjnie zorganizowany przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1  - zakończył się wygraną Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku-Zdroju. Drugie miejsce zdobyło Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju, trzecie: Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju. Kolejne miejsca zdobyli odpowiednio: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju, Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju, I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II W Zbludowicach, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Busku-Zdroju, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Broninie oraz Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju.

Obchody upamiętniające setną rocznicę odzyskania prze Polskę niepodległości zakończyły się akcentem sportowym.  Na boisku przy I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się Sztafeta dla Niepodległości, w której udział wzięli nie tylko uczniowie wszystkich szkół, ale również Jerzy Kolarz Starosta Buski, dyrektorzy szkół, Harcerze, nauczyciele.


Starosta Buski serdecznie dziękuje wszystkim Mieszkańcom Powiatu Buskiego, Młodzieży za ich obecność podczas Marszu, a w szczególności:

 • Kombatantom: Związkowi Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych oraz Ogólnopolskiemu Związkowi Żołnierzy Batalionów Chłopskich,
 • przedstawicielom lokalnych władz samorządowych i rządowych,
 • Harcerzom,
 • przedstawicielom Państwowej Straży Pożarnej w Busku - Zdroju,
 • przedstawicielom Wojskowej Komendy Uzupełnień,
 • Grupie Rekonstrukcyjnej Żuawi Śmierci,
 • Związkowi Strzeleckiemu Strzelec,
 • Dyrektorom wszystkich szkół prowadzonych przez Powiat Buski,
 • Dyrektorom: Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku - Zdroju, Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Busku - Zdroju oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Zbludowicach,
 • Uzdrowisku Busko-Zdrój S.A za dostarczenia wody mineralnej Buskowianka,
 • wszystkim nauczycielom zaangażowanym w organizację Marszu reprezentującym:
 • I Liceum Ogólnokształcące w Busku-Zdroju: Annie Kolarz, Ewelinie Szymczyk - Krzemińskiej, Mariuszowi Zarębie, Witoldowi Juwie, Agacie Iwan, Dagmarze Rawskiej - Kwolik, Januszowi Cibie,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Busku-Zdroju: Magdalenie Zoch,
 • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku - Zdroju: Grzegorzowi Owsińskiemu,
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. M. Kopernika w Busku-Zdroju: Adrianowi Szumilasowi, Iwonie Kąkol, Anecie Wójcikiewicz,
 • Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Busku-Zdroju: Annie Dudzie, Rafałowi Prędkiemu
 • Zespół Szkół Specjalnych w Busku-Zdroju: Ewie Tomali,
 • Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczego w Broninie: Agnieszce Gronostaj, Ilonie Pyrz.
starostwo_logo_2017.jpg

Zobacz video:

Zdjęć w galerii: 237

Zobacz także

Czy taśmy TRX są dla każdego?

Dodane: 2019-05-20 16:58 - Komentarze  (0)  czytane (158)

TAGI:Komentarze (10)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.87.61.215

(2018-10-13 22:16:14)

marsz był projektem edukacyjnym realizowanym przez szkoły w celu uczczenia 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Rok 2018 jest cały poświęcony temu wydarzeniu, nie tylko jeden dzień: 11 listopada.. Różne wydarzenia z tego powodu są organizowanie od początku roku. Będzie jeszcze kilka takich wydarzeń w tym roku.

Aga (2018-10-13 16:03:48)

Piszac "polityczne szumowiny" mialam na mysli tych pseudopolitykow z Warsiawki. Marsz byl ok, tylko chyba jednak z miesiac za wczesnie.

(2018-10-12 22:15:53)

no cóż... najlepiej siedzieć przed kompem ze skrzywioną miną i krytykować tych, którzy coś robią... w końcu łatwiej anonimowo nazwać kogoś szumowiną niż zrobić coś samemu....

(2018-10-12 16:51:05)

na marszu była młodzież, a nie polityczne szumowiny

Aga (2018-10-12 15:54:25)

Ale chyba osobie piszącej cytat z Malenczuka chodziło o to, że kto tylko chce, wykorzystuje pamięć tych bohaterów, którzy przelewali krew, do swych doraźnych korzyści. Często jakieś polityczne szumowiny wycierają sobie buzie nazwiskami ludzi, którzy może niekoniecznie chcieliby być na ustach tych akurat indywiduow.

x (2018-10-12 08:15:26)

w mojej ocenie nazywanie ludzi, którzy podarowali nam wolność 'grupą martwych bohaterów' jest - delikatnie rzecz biorąc - niestosowne i oznacza brak szacunku dla krwi przelanej za niepodległość, za wolność i nawet za to, żeby niektóre osoby mogły pisać obraźliwe słowa pod adresem bohaterów narodowych. Wspólne świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i upamiętnienie tych, którzy ją nam podarowali nie jest 'kupczeniem', ale szacunkiem. Przykro czytać takie słowa w czasach gdy być może niewielu byłoby stać na takie poświecenie, jak tych, których nazwano tu 'grupą martwych bohaterów'...

do poniżej (2018-10-11 20:55:04)

ci >martwi bohaterowiekupczeniem

wert (2018-10-11 20:08:09)

"Fajnie mieć grupę martwych bohaterówKupczyć pamięcią dla doraźnych celów"MACIEJ MALEŃCZUK: FAJNIE

z (2018-10-11 14:17:58)

a czy tylko 11 listopada można świętować 100 rocznicę odzyskania niepodległości? Przecież ten rok jest szczególny...

Leginonista (2018-10-11 13:12:04)

A to już 11 listopada ?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych 2019

Briefing prasowy Konrada Berkowicza i Dawida Lewickiego

Wicepremier Piotr Gliński honorowym obywatelem Wiślicy

VII Sesja Rady Powiatu w Busku-Zdroju

Wicepremier Piotr Gliński honorowym obywatelem Wiślicy

VII Sesja Rady Miejskiej w Busku-Zdroju - Część 2

Konkursy

Konkurs zakończony: Do wygrania vouchery do Salonu wirtualnej rzeczywistości w Busku-Zdroju!
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na R-STUNTS w Jędrzejowie
Konkurs: Do wygrania podwójne zaproszenia na Kabaret Pod Wyrwigroszem w Kazimierzy Wielkiej
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Nieruchomości na sprzedaż

Nowy dom 130m2, 2 garaże, budynek gospodarczy, Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 549000zl

Oferujemy Państwu wybudowany w 2016r. dom jednorodzinny parterowy o powierzchni 100m2 + 26m2 garaż, w miejscowości Skotniki Duże, 8 km od Buska-Zdroju.

Mieszkanie 59m2, 3 pokoje Busko-Zdrój os. Orła Białego Na sprzedaż
Cena: 219000zl

Działki Busko-Zdrój, ponad 7000m2, ul. Partyzantów Na sprzedaż
Cena: 119000zl

Na sprzedaż działki rolno-budowlane o łącznej powierzchni ponad 7000m2, półtora kilometra od centrum Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych

Działka budowlana 1300m2 Busko-Zdrój, Skotniki Duże Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Do sprzedania działka nr 438/2 o pow. 1300m2, w miejscowości Skotniki Duże 8km od Buska-Zdroju. Działka posiada wydane warunki zabudowy. W sąsiedztwie nowe budynki

Działka budowlana 2990m2, Owczary 3km od Buska-Zdroju Na sprzedaż
Cena: 49900zl

Działka o pow. 2990m2 w miejscowości Owczary ul. Brzozowa, 4km od Buska-Zdroju. Bardzo ładne miejsce, wspaniałe widoki, cicha i spokojna okolica. W pobliżu nowe

Dom - pensjonat Busko-Zdrój ul. Kusocińskiego, strefa Zdrojowa Na sprzedaż
Cena: 950000zl

Dom-pensjonat w miejscowości uzdrowiskowej Busko-Zdrój o powierzchni użytkowej 411m2 na działce o powierzchni 910m2. Doskonała lokalizacja, blisko centrum i uzdrowiska.

Działka, dom, przy Drodze Krajowej 73, Busko-Zdrój, ul.Ogrodowa Na sprzedaż
Cena: 449000zl

Działka budowlana 800m2, Solec-Zdrój ul. Kopernika Na sprzedaż
Cena: 59000zl

Dom 178m2 na pięknej działce, Busko-Zdrój, Włodarka, przy ścieżce rowerowej! Na sprzedaż
Cena: 279000zl

Działka budowlana 30a, 2km od centrum Buska-Zdrój, Bronina Na sprzedaż
Cena: 99000zl

Działka rolno-budowlana o powierzchni 3031m2. Dwa kilometry od centrum Buska-Zdroju. Nowo powstająca dzielnica domów jednorodzinnych na peryferiach Buska-Zdroju,

Przeczytaj kolejną wiadomość:

2 maja Dzień Flagi

2 maja - dzień flagi narodowej. Flaga, godło narodowe i hymn to obok tradycji, historii, kultury i języka podstawa świadomości narodowej...