Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Kto dokleja blaszki do listów?

Dodał: MC Data: 2009-11-27 19:35:40 (czytane: 16661)

Przyznam się, że trochę się przestraszyłam, gdy zobaczyłam podpiętą pod list metalową blaszkę. Tyle się teraz mówi o tych różnych zagrożeniach – zwierza się nam starsza pani, trzymająca w ręce list z rachunkiem za telefon.

KARABELA OCHRONA OSÓB I MIENIA
www.karabela.com.pl,karabela,ochrona,osób,mienia,zabezpieczenia ochrona fizyczna,monitoring,system,systemy zabezpieczeń, doradztwo,szkolenia specjalistyczne

Bohaterów Warszawy 69 a. 28-100, Busko Zdrój

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-ZdrójNa kopercie rachunku telefonicznego przyczepiona była ważąca ok. 50 gram, metalowa blaszka o wymiarach 5,5 x 7 cm. Na blaszce wygrawerowano InPost usługi pocztowe. To odpowiedz firm konkurencyjnych dla Poczty Polskiej na liberalizację rynku pocztowego.


inpost.jpg

 

Liberalizacja usług, czyli kto dostarcza nam rachunki
Przypomnijmy: z dniem 1 stycznia 2006 r. nastąpił kolejny etap liberalizacji rynku pocztowego. Ograniczony został obszar zastrzeżony dla Poczty Polskiej. Granica wagowa dla usług zastrzeżonych została zmniejszona z 350 g do 50 g zgodnie z art. 46 Ustawy Prawo pocztowe.  Poczta Polska ma obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych, a „obszarem zastrzeżonym” do 2009 roku dla tego podmiotu nazwano m. in. doręczanie korespondencji o wadze do 50 g.

Prawo można jednak obejść
Obszar zastrzeżony, czyli przesyłki od 50 gram – a więc te którymi dostajemy m. in. rachunki pozostają wyłącznie w gestii Poczty Polskiej, która  - zgodnie z ustawą - ma na nie monopol. Jednak operatorzy prywatni, znaleźli furtkę. Do listów przyczepiana jest metalowa blaszka ważąca ok. 50 gramów, która podnosi jej wagę. W ten prosty sposób, ustawa jest omijana, a prywatni operatorzy usług pocztowych wchodzą niejako w obszar zastrzeżony dla PP. Takie oczywiście działanie miało istotny wpływ na przychody Poczty Polskiej.

Terminowo i pod wskazany adres
Panuje przekonanie, że wysłane za pomocą Poczty Polskiej listy i przesyłki, zalegają w jej magazynach, a co za tym idzie przedsiębiorstwo jest nieterminowe. Czy na pewno? Dotrzymujemy terminu dostarczanych przesyłek w blisko 95 %. List priorytetowy wysłany dziś przed godziną 15, najczęściej następnego dnia jest już w skrzynce adresata. Dysponujemy także rozbudowaną siecią placówek na terenie całej Polski, w których można odebrać przesyłki lub złożyć ew. reklamacje – usłyszeliśmy w Urzędzie Pocztowym. Nikt z operatorów konkurencyjnych dla PP nie zagwarantuje tego.

Tymczasem prywatni operatorzy przeprowadzili szturm na przesyłki do 50 gram, dostarczane na terenie miast. Może to wynikać z braków kadrowych na stanowiskach listonoszy oraz problemów z rozpracowaniem tzw. rejonów wiejskich, często zabudowanych chaotycznie i pozbawionych numerów posesji - twierdzi jeden z listonoszy. Zdarza się również tak, że przesyłki, które miała dostarczyć prywatna firma, są przez nią wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Kiedy więc otrzymamy list z przyczepiona do niego blaszką, wiedzmy, że przesyłkę dostarcza prywatny operator, który w ten sposób omija ustawowe nakazy. I przed tym gdy w terminie nie otrzymamy rachunków i zdecydujemy się zgłosić reklamację, czy to na poczcie czy w firmie z nią konkurującą upewnijmy się kto nam je dostarcza. Bo to już nie jest tak, że tylko poczta dostarcza nam listy.

/TF/

Zobacz także

Piknik Rodzinny w Gadawie

Dodane: 2018-06-19 16:33 - Komentarze  (0)  czytane (1063)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.224.91.246

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Ognisko na Zjeździe Absolwentów I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju - okiem drona

Dzień Mamy i Taty u przedszkolaków z Przedszkola Nr 3

Busko-Zdrój: Mini Mundial 2018 - inauguracja

Otwarcie boisk sportowych w Busku-Zdroju

Powiatowy Przegląd Kapel Biesiadnych i Weselnych Szaniec 2018

III Świętokrzyskie Rozpoczęcie Sezonu Motocyklowego

Konkursy

Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Konkurs zakończony: Słodka Uczta dla Dwojga w Lodziarni Dolce Vita
Konkurs zakończony: Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy
Konkurs zakończony: Koncert Tribute to Jantar w Kielcach
Konkurs zakończony: Koncert Raz Dwa Trzy Młynarski w Kielcach
Konkurs zakończony: Cyrk Safari w Pińczowie i Busku-Zdroju
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czas zmienić opony - gdzie to zrobić?

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że przy niskich temperaturach powietrza droga hamowania samochodu na oponach zimowych jest o wiele...