KINOLUB w Świętokrzyskiem

Data: 01 06 2018 - 26 06 2018
Miejsce:

W dniach 1-26 czerwca 2018 roku odbędzie już czwarta edycja festiwalu "KINOLUB", który zawita m.in. do takich miejscowościach, jak: Kielce, Busko-Zdrój, Pińczów, Chmielnik, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn.

56 filmów z 26 krajów, ponad 150 projekcji w 14 miejscach w Polsce, twórcy filmowi z Europy i Azji – tego mogą się spodziewać uczestnicy 4. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB.

kinolub.png

W dniach 1–26 czerwca 2018 roku odbędzie już czwarta edycja festiwalu, który z roku na rok przyciąga coraz większą ilość młodych widzów. Z tego też powodu Organizatorzy pozyskują nowe miejsca do projekcji filmów. W tym roku KINOLUB zawita do czterech województw, do takich miejscowościach jak: Rzeszów, Zatwarnica, Kraków, Wiśniowa, Kielce, Busko-Zdrój, Pińczów, Chmielnik, Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Rybnik, Sławków i Skoczów.

Festiwal to przede wszystkim pokazy najnowszych filmów z całego świata, wybranych w Konkursie Głównym przez profesjonalne jury. Realizacje są tworzone z myślą o dzieciach i młodzieży. To ciekawe pod względem artystycznym, jak i tematycznym, wartościowe i ambitne kino, którego młodzi widzowie nie znajdą w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Dlatego też Rzecznik Praw Dziecka objął to wydarzenie Patronatem Honorowym. Trzeba zaznaczyć, że część filmów była prezentowana i nagradzana na międzynarodowych festiwalach. Zdecydowana większość będzie miała na festiwalu swoją polską premierę, a niektóre z nich nawet europejską. Wśród twórców znaleźli się doświadczeni i nagradzani na światowych festiwalach reżyserzy oraz młodzi, utalentowani filmowcy, dla których tworzenie filmów dla młodej publiczności jest debiutem. To oni będą walczyć o statuetkę KINOLOTA.

Projekcjom filmowym towarzyszyć będą dyskusje oraz spotkania z międzynarodowymi twórcami, warsztaty plastyczne lub z animacji poklatkowej o tematyce ekologicznej. Wszystkie wydarzenia oraz seanse są bezpłatne. Organizatorzy gwarantują dostęp do autorskiego i niezależnego kina całkiem za darmo.

kinolub1_1.jpg


FILMY KONKURSOWE
Na Konkurs Główny wpłynęło ponad dwa tysiące produkcji z całego świata, z których do programu wybrano 8 filmów długometrażowych i 48 krótkometrażowych. Wśród najbardziej egzotycznych krajów, z których pochodzą produkcje festiwalowe, znajdują się takie jak Ekwador, Liban, Tajwan, Indonezja, Indie, Brazylia czy Nigeria. Nie zabraknie i polskiego akcentu – nominację do konkursu otrzymały dwie rodzime produkcje. Wybrane filmy poruszają wiele ważnych kwestii. To nie tylko nośne i aktualne tematy dotykające bezpośrednio dzieci i młodzież, lecz także obserwacja otaczającego ich świata. Tematem filmów są zarówno problemy i rozterki ekranowych postaci, jak i ich marzenia, aspiracje, codzienne radości.

Konkurs filmów długometrażowych to podróż przez trzy kontynenty i egzotyczne kraje. Azję reprezentują produkcje z Indii, Libanu i Iranu. Bohaterów filmów, choć pochodzą z różnych środowisk i zmagają się z innymi trudnościami, łączy siła charakteru oraz wiara w potęgę wyobraźni i marzeń. 8-letni Pichku mieszkający w slumsach Delhi marzy o lepszym życiu dla siebie i bliskich (Ulga, reż. Nila Madhab Panda, Indie 2018) film ten będą mogli zobaczyć widzowie w Nowym Korczynie, Solcu - Zdroju oraz Kielcach. Mortez, który musi się opiekować chorą matką marzy o karierze filmowca (21 dni później, reż. Mhamadreza Kheradmandan, Iran 2017) film będą mogli zobaczyć widzowie w Pińczowie, Kielcach, Solcu – Zdroju oraz Nowym Korczynie. 15-letnia Nour natomiast marzy o tym, by jak najdłużej cieszyć się wolnością i młodością (Nour, reż. Khalil Dreyfus Zaarour, Liban 2017) – film zostanie wyświetlony w Kielcach, Pińczowie, Chmielniku, Nowym Korczynie oraz Solcu-Zdroju. O wygraną powalczą aż trzy filmy z Ameryki Południowej. W pełną wakacyjnych przygód podróż zabierze widzów Antonia – mała adeptka sztuki fotografii (Fotka, reż. Catalina Arango, Ekwador 2017) - film znalazł się w programie Kielc, Pińczowa, Nowego Korczyna, Solcu – Zdroju oraz Chmielnika. Bohaterowie filmów „Na kółkach” (projekcie w Nowym Korczynie, Solcu – Zdroju) oraz „Bohaterowie” udowodnią, że niepełnosprawność i przeszkody nie muszą być ograniczeniem – produkcję zaplanowano w Busku-Zdroju oraz Pińczowie. Europę w konkursie reprezentują dwie produkcje dla nastolatków – „Rodzinny bałagan” (reż. Max Nardari, Włochy 2016), pełna emocji i zwrotów akcji opowieść o 11-letnim Martinie, który próbuje odnaleźć się wśród nowych kolegów oraz „Przygoda na Zielonym Wzgórzu” (reż. Cejen Cernic, Chorwacja 2017) duża produkcja chorwacka o charakterze familijno-przygodowym, którą będą mogli zobaczyć widzowie w Nowym Korczynie.

kinolub2.JPG

Filmy krótkometrażowe widzowie zobaczą połączone w pasma tematyczne. Z myślą o maluchach przygotowano dwa pasma „Przyjaciele” i „Kolorowy świat”, składające się z bajkowych obrazów ze wszystkich stron świata, w prosty i wesoły sposób poruszających tematy przyjaźni, więzi rodzinnych, odwagi oraz pomysłowości. Dla starszych kinomanów przygotowano pasma: „Z najbliższymi", „Wśród swoich”, „Marzenia do spełnienia” „Czas buntu”, „Zdani na siebie” oraz „Ważne wybory”. Widzowie przekonają się, że kultury, doświadczenia i emocje – wszystko to tylko pozornie dzieli, gdyż tak naprawdę troski, radości, marzenia i problemy dzieci i młodzieży na całym świecie są podobne.

JURY FESTIWALOWE
Zwycięskie filmy wybierze jury profesjonalne, dziecięce i młodzieżowe, a w ręce twórców trafią statuetki – KINOLOTY oraz nagrody finansowe.

W jury profesjonalnym zasiądą: Dorota Kędzierzawska – reżyserka nagradzana na festiwalach w kraju i zagranicą, Arthur Reinhart – operator filmowy, zdobywca prestiżowych nagród filmowych, Kasia Sienkiewicz-Kosik – scenarzystka i wydawca książek, Rafał Kosik – autor cyklu książek dla dzieci i młodzieży o przygodach Feliksa, Neta i Niki, scenarzysta, Grażyna Bochenek – filmoznawczyni, dziennikarka Radia Rzeszów, Agnieszka Karp – inicjatorka licznych projektów dla dzieci, założycielka portalu „Czas dzieci”, Ilona Dusza-Kowalska – animatorka kultury, reżyserka filmów dokumentalnych oraz Tomasz Jurkiewicz – scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych nagradzanych w Polsce i zagranicą.

GOŚCIE
O tajnikach pracy filmowca opowiedzą goście z Azji i Europy – twórcy filmów długometrażowych, które znalazły się w Konkursie Głównym. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli reżyserzy i producenci z Indii, Libanu, Iranu oraz Chorwacji i Włoch.

Ich obecność to wyjątkowa okazja dla widzów, by dowiedzieć się jak powstają filmy, co jest ważne w pracy filmowca.

kinolub3.jpg

PRZYJACIELE FESTIWALU
Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Województwa Świętokrzyskiego oraz Grupy PSB.

Warsztaty i wydarzenia towarzyszące organizowane dzięki wsparciu WFOŚiGW w Kielcach, Województwa Świętokrzyskiego oraz powiatu buskiego.

Wydarzenie posiada patronat Rzecznika Praw Dziecka oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja IKS, działająca od 2014 roku w obszarze edukacji filmowej młodych.


Imprezy

Muzeum Regionalne w Pińczowie serdecznie zaprasza na wystawę "Powstanie Styczniowe na Ponidziu".<br />

Galeria Belweder w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury już 
niebawem stanie się miejscem, gdzie sztuka spotka się z fascynującym 
światem natury. Cztery utalentowane artystki: Beata Borek, Tamara Maj, 
Barbara Wnuk-Spirowska i Urszula Lubczyńska-Gładka, zaprezentują swoje 
niezwykłe prace podczas wystawy malarskiej "Kwiatowe Inspiracje".
W marcu, miesiącu poświęconym kobietom, Dom Zdrojowy przy buskiej Tężni 
stanie się miejscem wyjątkowej ekspozycji artystycznej. Pod tytułem "Być
 kobietą" kryje się wystawa prac dwóch utalentowanych artystek: Dominiki
 Bali i Pauliny Musiał.

Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przy Tężni w Busku-Zdroju.<br />
2024-03-01 - 2024-03-31

Wydarzenia przy buskiej Tężni

<p>
Od 8 marca 2024 roku, Willa Polonia w Busku-Zdroju będzie gościć
 nową, fascynującą wystawę malarstwa Mateusza Kędziory. Wernisaż tej 
wyjątkowej ekspozycji odbędzie się 8 marca o godzinie 18:00, zapraszając
 miłośników sztuki do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu.
</p><p> </p><p> </p><p> </p>

W czwartek, 21 marca o godz. 11:00 zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na uroczyste wręczenie nagród Laureatom w 
konkursie na "Palmę Wielkanocną".
2024-03-21 - 2024-04-13

Wystawa pokonkursowa Palm Wielkanocnych

Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników sztuki na wernisaż Leszka Wawrzyka, który odbędzie
 się w piątek, 5 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Galerii 
Antresola.

W dniach 9-11 kwietnia 2024 roku mieszkańcy Buska-Zdroju będą 
mieli niepowtarzalną okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu 
kulturalnym - mobilnym widowisku edukacyjnym pt. "ISKRY NIEPODLEGŁEJ". 
Przedsięwzięcie to prezentacja Polaków i Polek, którzy mieli istotny 
wpływ na historię kraju i światowej kultury.
2024-04-09 - 2024-04-11

Iskry Niepodległej w Busku-Zdroju


Buskie Samorządowe Centrum Kultury serdecznie zaprasza 
wszystkich miłośników dobrej muzyki na koncert wyjątkowego duetu 
Indivi-Duo, który odbędzie się 19 kwietnia o godzinie 18:00 w Klubie 
Muzycznym Stradivarius BSCK.
Arte Creatura Teatr Muzyczny zaprasza 21 kwietnia o godz. 19:00 
do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na spektakl operetkowy 
'Wiedeńska krew' Johanna Straussa.
Klub Athletics Busko-Zdrój serdecznie zaprasza 27 kwietnia na 
pierwszy Buski Bieg Nocny, który odbędzie się w zupełnie nowej odsłonie!
 Czy jesteście gotowi na wyjątkowe wyzwanie i magiczną nocną podróż 
przez zakamarki naszego uroczego miasta?

Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach 
serdecznie zaprasza do udziału w 48. edycji Buskich Spotkań z Folklorem.
 Ruszył nabór zgłoszeń do jednego z najstarszych, najbardziej 
prestiżowych i oczekiwanych konkursów dla wykonawców muzyki ludowej w 
Polsce.
2024-05-01 - 2024-06-02

48. Buskie Spotkania z Folklorem

Już niedługo mieszkańcy Busko-Zdroju będą mieli okazję przeżyć 
niezapomniany wieczór pełen śmiechu i rozrywki. Rafał Rutkowski, znany 
też jako "Rutek", zawita do naszego miasta ze swoim najnowszym programem
 "Żarty dla mas". Zapraszamy do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w
 sobotę, 11 maja 2024 roku, o godzinie 18:00.
Buskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza wszystkich 
miłośników podróży, fotografii, muzyki i literatury na niezwykłe 
spotkanie z Marcinem Kydryńskim. Spotkanie odbędzie się 22 maja o 
godzinie 18:00 w sali widowiskowej BSCK.

Klasyczne hity The Beatles, takie jak "Yesterday", "Let It Be", 
czy "Hey Jude", są znane każdemu. Ich piosenki inspirowały kolejne 
pokolenia artystów na całym świecie. Dlatego też serdecznie zapraszamy 
na wyjątkowy koncert, który odbędzie się 26 maja o godzinie 19:00 w 
Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
Z radością ogłaszamy, że Busko-Zdrój znalazło się na trasie 'Muzeum na kółkach'.  Do Buska-Zdroju muzeum zawita 30 maja.