Dożynki Powiatowe Powiatu Buskiego - Pacanów 2015 (foto/video)

Dodał: Agnieszka Data: 2015-09-02 09:25:17 (czytane: 29468)

Wieniec dożynkowy z Kikowa, gmina Solec-Zdrój, gospodarstwo Grażyny i Wiesława Koreptów z Siesławic, gmina Busko-Zdrój - zwycięzcy konkursów powiatowych na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najpiękniejszą zagrodę, przyjazną środowisku - będą reprezentować powiat buski podczas XV Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich w Sandomierzu 6 września br.

Dożynki powiatowe odbyły się w minioną niedzielę 30 sierpnia w Pacanowie i połączono je z dożynkami Gminy Pacanów.

dozynki_pacanow001.jpg 

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w bazylice mniejszej w Pacanowie, odprawiona przez proboszcza ks. prałata Leszka Domagałę. Po poświęceniu wieńców barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Wiślica i kapele ludowe przeszedł ulicami miasteczka na stadion sportowy Tempa, gdzie odbyła się świecka część spotkania.

dozynki_pacanow002.jpg 

 dozynki_pacanow003.jpg

Tak jak całe tegoroczne lato – upalne i bez kropli deszczu nie dało wytchnienia uczestnikom i gościom tego tradycyjnego święta plonów. Było niezwykle gorąco, ale za sprawą delegacji wieńcowych przybyłych na uroczystości, stoisk poszczególnych gmin powiatu, Stowarzyszeń, firm działających na rzecz wsi i rolnictwa, wystaw, wesołego miasteczka – radośnie i kolorowo.

Starostami dożynek powiatowych byli rolnicy Marzena Kareta z miejscowości Żabiec, gmina Pacanów i Paweł Brzeziński z miejscowości Sępichów, gmina Nowy Korczyn i im przypadł zaszczyt przekazania dorodnych bochnów chleba wypieczonych z tegorocznych zbiorów gospodarzom święta – staroście buskiemu Jerzemu Kolarzowi reprezentującemu Radę i Zarząd Powiatu Buskiego, wójtowi gminy Pacanów Wiesławowi Skopowi.

dozynki_pacanow005.jpg 

Wśród stoisk gmin, z których każde niezwykle bogato ustrojone, wyposażone, podkreślające walory i dorobek swoich środowisk, uwagę przyciągało stoisko gminy Busko-Zdrój przygotowane w stylu retro, na którym w stosownym stroju z gustowną parasolką w ręce prym wiodła żona burmistrza Waldemara Sikory - Anna. Ona też przyjęła zagranicznych gości – delegację miast partnerskich, którzy zawitali na powiatowe święto do Pacanowa. Z szacunkiem i uznaniem komentowali, to co zobaczyli w trakcie, wtapiając się w bezpretensjonalną, radosną ludową zabawę. Wójtowie gmin Gnojno, Nowy Korczyn, Pacanów - tu w czasie dożynek wręczyli nagrody dla wyróżniających  się w roku 2015 w ich gminach rolników.

dozynki_pacanow007.jpg

dozynki_pacanow006.jpg

W gminie Gnojno wójt Zbigniew Janik wespół z fundatorem wyróżnień Michałem Cieślakiem przekazał je dla: Marka Wcisło wraz z małżonką z Balic – producentów mleka, Roberta Sołtysiaka z małżonką z Gorzakwi – prowadzących gospodarkę rybacką, Pawła Basy z małżonką z Poręby – prowadzących gospodarstwo sadownicze, Edwarda Wójcika z małżonką z Woli Zofiowskiej – prowadzących gospodarstwo hodowli bydła, Zbigniewa Borka z małżonką z Janowic Poduszowskich – producentów warzyw i owoców.

Paweł Zagaja wójt gminy Nowy Korczyn wręczył nagrody dla: Elżbiety i Sebastiana Smysło z Błotnowoli – producentów żywca wieprzowego, prowadzących hodowlę rozrodczą macior, zbóż, fasoli i czosnku, Agnieszki i Roberta Niedźwiedź z Brzostkowa – prowadzących hodowlę opasów, produkcję zbóż i fasoli.

Wójt gminy Pacanów Wiesław Skop wraz z tradycyjnymi od lat w tej gminie fundatorami nagród rzeczowych w postaci sprzętu rolniczego Krzysztofem Dziekanem właścicielem firmy „Dziekan” z Zielonek i Andrzejem Gądkiem reprezentującym firmę rodzinną „Strumyk” z Ludwinowa wyróżnienia roku 2015 przekazali dla: Piotra Kawy z Trzebicy – specjalizującego się w produkcji zwierzęcej, Anny Zięby ze Sroczkowa – producenta warzyw, Ryszarda Wołoszyna z Wójeczki – specjalizującego się w produkcji roślinnej.

dozynki_pacanow008.jpg 

dozynki_pacanow009.jpg 

Wyróżnił też najlepsze w konkursie „Bezpieczna Zagroda Przyjazna Środowisku” w gminie Pacanów gospodarstwa – Ewy i Rafała Satorów z Trzebicy i Mariusza Parki z Żabca. Pierwsze miejsce w tej kategorii na szczeblu powiatu zajęło gospodarstwo Grażyny i Wiesława Koreptów z Siesławic gmina Busko-Zdrój i będzie reprezentować powiat buski w konkursie wojewódzkim, drugie miejsce zajęło gospodarstwo Natalii i Macieja Nowaków z Sułkowic, gmina Solec-Zdrój i trzecie Ewy i Rafała Satorów. Wśród stoisk gmin palmę najlepszego pod względem oprawy, wystroju, zaopatrzenia i elementów regionalnych zajęło stoisko sołectwa Sroczków przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Sroczkowie  i Stowarzyszenie "Rozwojowy Sroczków" .

Po części oficjalnej licznie zgromadzeni mieszkańcy nie tylko powiatu buskiego bawili się podczas występów i koncertów - dziecięcego zespołu „Diamenty Powiśla” z Oblekonia, orkiestry dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Wiślicy, kapel „Bukowianie”, „Pełczyszczanie”, zespołu śpiewaczego „Pacanowianie”, godzinnego koncertu grupy Marka Omasty „Pozytywnie Nakręceni”. Mocnym akcentem zaznaczył się kapitalny koncert gwiazdy wieczoru, zespołu z Podkarpacia „M-Cztery”, w trakcie którego parkiet przed sceną główną wypełnił się tańczącymi. Po nim gospodarz gminy Pacanów zafundował dożynkowym gościom kilkunastominutowy, bajeczny pokaz fajerwerków. Do późnych godzin nocnych trwała radosna zabawa za sprawą zespołu muzycznego z Oblekonia „Metrum”.

dozynki_pacanow010.jpg 

Całość uroczystości dożynkowej prowadziła dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk.

Podczas przejścia dożynkowego korowodu na stadion miała miejsce kilkuminutowa przerwa w pochodzie, w trakcie której odsłonięty został przez Stefana Rachwalskiego prezesa Fundacji „Zofii i Władysława Pokusów wspierania młodzieży wiejskiej” tablicy pamiątkowej w parku w centrum Pacanowa poświęconej pamięci fundatorów.

dozynki_pacanow004.jpg 

Władysław Pokusa – żołnierz września 1939, internowany przez Sowietów, po ucieczce z obozu schwytany przez Niemców i wywieziony na roboty w głąb Rzeszy. Po wojnie emigruje do Kanady, gdzie ciężką pracą dochodzi do stanowiska prezesa dużej firmy. Cały czas ma kontakt z ojczyzną, pomaga potrzebującym szczególnie w edukacji i polepszaniu warunków życia na wsi. Tą pomoc realizuje zakładając w roku 1999 prywatną Fundację swojego i żony imienia. Zmarł 18 lutego 2003 r. w Kanadzie w wieku 91 lat. Zgodnie z jego wolą prochy zostały sprowadzone do Polski i uroczyście pochowane na cmentarzu w Oblekoniu. Swoje przesłanie i prowadzenie Fundacji przekazał przed śmiercią w ręce Stefana Rachwalskiego. W ciągu całego okresu działalności ufundowała kilkaset rocznych stypendiów dla uczącej się i studiującej młodzieży ze środowisk wiejskich. Finansuje zakup pomocy dydaktycznych dla szkół wiejskich, współfinansuje inicjatywy i działania podnoszące jakość życia na wsi. Przekazuje również nieodpłatnie zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem dla szkół wiejskich, wyprawki dla uczniów z klas początkujących, stroje ludowe oraz instrumenty muzyczne. Organizuje ogródki jordanowskie wraz z wyposażeniem i boiska sportowe, jak również doposaża szkoły i biblioteki w pomoce naukowe. Organizuje i finansuje wycieczki krajoznawcze i kulturoznawcze. W szczególny sposób za sprawą otwartości na zgłaszane potrzeby młodych ludzi prezesa Stefana Rachwalskiego opiekuje się Oblekoniem – miejscem urodzenia założyciela Fundacji, gminą Pacanów, Nowy Korczyn i powiatem buskim.

Zapraszamy do obejrzenia video:

 



/Robert Gwóźdź/

Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 319

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.165.248.212

nick (2015-09-05 21:33:32)

Nie da się otworzyć wrót czasu, powrócić do 1971 roku i cofnąć decyzji komunistów, którzy ubezpieczyli chłopów w zakresie bezpłatnego leczenia, a kilka lat później dali chłopstwu zaopatrzenie emerytalne. Przypadek niemożliwy w państwie demokratycznym, np W USA, Niemczech federalnych lub Francji. Chcesz mieć to sobie płać. A my do dzisiaj utrzymujemy chłopstwo. Jak niskie składki płacą wiemy wszyscy. I żyją sobie na koszt reszty narodu.
Wymagania mają dzisiaj, jak Carringtonowie z serialu Dynastia. Więcej mydła i wody.

Dorota (2015-09-02 22:03:39)

witam pana redaktora który pisał artykuł jest błąd w nazwisku Sysło z gminy Nowy Korczyn a konkretnie z Błotnowoli oni się nazywają Ela i Sebastian Smysło

do poniżej (2015-09-02 13:13:25)

A kto to taki ten Krystian Jarubas?

(2015-09-01 14:11:31)

Pan Krystian Jarubas krzyczy z przydrożnych płotów,iż życz wszystkim spokojnych wakacji,które własnie dzisiaj się skończyły, w związku z tym chcę wiedzieć jakie środki finansowe przeznaczył,aby najbiedniejsze dzieci wiejskie miały kilka dni spokojnych wakacji.Jeżeli nie to należy to odebrać jako zwykłą, demagogię wyborczą. Po drugie nie ma już wakacji więc tą szemraną propagandę należałoby zdjąć.

obserwator (2015-09-01 14:08:51)

O ile wzrosło zadłużenie szpitala po wczorajszej wielkiej fecie w szpitalu. Było tylko zielono i ci ,którzy poszli ze strachu przed konsekwencjami.

(2015-09-01 14:03:32)

Pan Krystian Jarubas krzyczy z przydrożnych płotów,iż życz wszystkim spokojnych wakacji,które własnie dzisiaj się skończyły, w związku z tym chcę wiedzieć jakie środki finansowe przeznaczył,aby najbiedniejsze dzieci wiejskie miały kilka dni spokojnych wakacji.Jeżeli nie to należy to odebrać jako zwykłą, demagogię wyborczą. Po drugie nie ma już wakacji więc tą szemraną propagandę należałoby zdjąć.

o (2015-09-01 09:09:20)

Pani Karolino bardzo "lekkie" i "nie nudzące" prowadzenie imprezy, brawo !!!

oo (2015-09-01 07:43:54)

Oglądając te fotki z dożynek nasuwa się pewna myśl. Dla kogo sa te uroczystości, Dla tych którzy te plony wyprodukowali, czy też dla tych którzy chcą po ich plecach i w trakcie tych imprez pokazać swe twarze , w niektórych przypadkach bardzo w....e i nie szczere.
Co te osoby zrobiły dla rolników, czy dla ich dzieci, dla społeczności wiejskiej.
Ale już można skojarzyć ich aktywność z bliskimi datami wyborów i tu cała prawda wyszła na jaw. To tak jak z dzieckiem, jak coś bardzo chce to i pokój posprząta, a więc może by był większy pożytek aby ci panowie posprzątali jakąś wioskę niż marnowali swój "cenny czas" . Pozdrawiam .

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

Bristol Art & Medical SPA

Busko-Zdrój, 1 Maja 1

Restauracja - Kawiarnia CYNAMONOWA

Busko-Zdrój, al. Mickiewicza 22

Restauracja VICTORIA w Busku-Zdroju

Busko-Zdrój, Park Zdrojowy

Pensjonat SANATO SPA

Busko-Zdrój, 1-go Maja 29

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczne

Konkursy



Oferty sponsorowane

Ogłoszenia

Dodano: 2024-03-28 19:40:51

ziemniaki wielkosć sadzeniaka lord denar bellaros...

Dodano: 2024-03-28 18:43:20

Luźne Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 18:02:27

Działka na sprzedaż

Dodano: 2024-03-28 16:09:28

PRACA DLA POKOJOWEJ

Dodano: 2024-03-28 15:43:16

Szukam Luźnej Relacji Z Mężczyzną

Dodano: 2024-03-28 12:56:19

Drukarka HP officejet pro 6230

Dodano: 2024-03-28 12:43:35

Spotkanie Bez Zobowiązań

Dodano: 2024-03-28 11:15:17

Kupię maszynę rolniczą

Dodano: 2024-03-28 10:21:11

Praca od zaraz

Dodano: 2024-03-28 09:54:42

garaż "blaszak"

Dodano: 2024-03-28 09:50:40

Wywóz ziemi

Dodano: 2024-03-28 09:43:20

Poznam Realnego Pana

Dodano: 2024-03-28 07:05:06

Montaż anten naprawa komputerów laptopów

Dodano: 2024-03-28 06:12:39

Utylizacja, wywóz sprzętu sportowego fitness, re...

Dodano: 2024-03-27 18:26:23

Usługi