Strona startowa

Wiadomości - Motoryzacja

Co oznacza skrót BLS w ubezpieczeniach?

Dodał: Marta Data: 2021-05-22 09:28:41 (czytane: 4584)

Co oznacza skrót BLS w ubezpieczeniach? To system pozwalający poszkodowanemu na uzyskanie odszkodowania lub naprawę zniszczonego samochodu przez swojego ubezpieczyciela, niejako z pominięciem ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Jak wygląda to w praktyce? Kto może skorzystać z BLS i jakie zalety płyną z takiego rozwiązania?

Centrum Okulistyczne - Waligóra
www.okulistawaligora.pl,okulista, gabinet okulistyczny, kompleksowe badania okulistyczne, badanie okulistyczne, USG gałki ocznej, usg oczodołu, 3D OCT, pomiar ciśnienia Śródgałkowego, pachymetria, gonioskopia, badania pola widzenia, refraktometria.

Batorego 4. 28-100, Busko-Zdrój

Perfekt-Bruk - układanie kostki brukowej, granitowej
www.perfekt-bruk.pl,układanie,kostka,kostki,bruk,brukowa,brukowej,granit,granitowej,granitowa,aranżacje,aranżacja,podwórka,otoczenia,domu,projekt,projekty,zagospodarowanie,podłoże,podłoża,bruk-bet,polbruk,libet,semmelrock,świętokrzyskie,pińczów,kazimierza, profesjonalne proj

Owczary, ul. Długa 48. 28-100, Busko-Zdrój

eltraKON Komputery Wojciech P. Kowalczyk
eltrakon.pl,eltrakon, komputery, sieci, alarmy, monitoring, telewizja dozorowa, klimatyzacje, CB, Busko, Busko-Zdrój,

ul. Poprzeczna 1. 28-100, Busko-Zdrój Zobacz

Co to jest BLS i na czym polega?

Standardowy proces likwidacji szkody z ubezpieczenia OC zakłada wypłatę odszkodowania czy pokrycie kosztów naprawy przez towarzystwo sprawcy kolizji czy wypadku. W takim układzie ubezpieczyciel osoby poszkodowanej nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Ta diametralnie zmienia się w przypadku BLS, czyli systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód. W skrócie, polega on na tym, że  wszelkie koszty naprawy szkód czy chociażby wypłata odszkodowania spoczywa na ubezpieczycielu, w którym to poszkodowany ma wykupioną polisę OC.
W praktyce oznacza to dokładnie tyle, że w przypadku zdarzenia, w którym ucierpiało nasze auto, to nasz ubezpieczyciel zajmuje się likwidacją szkody. Dopiero w dalszej kolejności występuje on o odzyskanie wypłaconej kwoty do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. W efekcie więc, to on ponosi całość kosztów związanych ze szkodą. Co do zasady, system BLS ma na celu usprawnienie i przyspieszenie całego procesu likwidacji szkody. Warto jednak wiedzieć, że skorzystanie z BLS nie jest obowiązkiem, a jedynie jedną z możliwości.

Kto może skorzystać z Bezpośredniej Likwidacji Szkód?

Choć BLS nie jest standardem, w Polsce coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych przystępuje do tego systemu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze będzie możliwe zlikwidowanie szkody w systemie BLS. Podstawowym warunkiem, który musi zaistnieć, byśmy mogli skorzystać z tego systemu jest przynależność do niego zarówno naszego zakładu ubezpieczeniowego, jak i towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia. To jednak nie wszystko! W świetle prawa istnieje kilka sytuacji, w których Bezpośrednia Likwidacja Szkód nie będzie możliwa.

Jedną z nich jest chociażby sytuacja, kiedy w zdarzeniu drogowym brały udział więcej niż dwa pojazdy. Przykładowo, jeśli jesteśmy uczestnikami karambolu drogowego - BLS nie będzie wchodził w grę. Warto pamiętać, że system likwidacji szkód u swojego ubezpieczyciela nie będzie możliwy także w przypadku szkód, których wartość przekroczy 30 tys. zł. Co więcej, BLS nie obejmuje także zdarzeń, które miały miejsce poza terenem naszego kraju.

BLS: czy to się opłaca?

Drastyczne zaniżenie odszkodowania, a w najczarniejszym scenariuszu - całkowita odmowa jego wypłacenia. Takie sytuacje niestety zdarzają się i wcale nie należą do rzadkości. Efektem tego są nieustannie wpływające skargi do Rzecznika Ubezpieczonych. To właśnie BLS ma temu przeciwdziałać. System ten cieszy się sporą popularnością wśród kierowców, którzy zyskują pewność, że ich ubezpieczyciel nie zaniży drastycznie wysokości odszkodowania, a jednym słowem - będzie grał z nimi do jednej bramki. To właśnie dlatego BLS stał się jednym z najpopularniejszych czynników decydujących o atrakcyjności ubezpieczenia OC. Dzięki niemu, ubezpieczyciele mogą pochwalić się różnymi wariantami likwidacji szkody i dać klientowi możliwość wyboru.

To jednak nie wszystko - BLS samo w sobie jest poniekąd kartą przetargową. Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą więc rozpocząć rywalizację nie tylko ceną OC (jak to zwykle bywa), ale przede wszystkim jakością świadczonych usług. Jednym z towarzystw oferujących system BLS, na które warto zwrócić uwagę jest Beesafe. Tutaj w wyliczeniu wysokości składki pomoże nam kalkulator OC dostępny na stronie https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/. Co więcej, Beesafe ma jeszcze jedną niepodważalną zaletę - aby poznać ofertę ubezpieczeniową skrojoną na swoją miarę, wystarczy podać tylko dwie dane.

/Materiał zewnętrzny/

Zobacz także

Zakończenie Sezonu Motocyklowego 2021 (foto/video)

Dodane: 2021-09-13 18:32 - Komentarze  (0)  czytane (5998)

TAGI: Wolna Grupa Motocyklowa Ponidzie, Kasztelania w Kijach, Piknik Motocyklowy, Zakończenie sezonu motocyklowego KijeKomentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 35.172.203.87

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdy

Badania Kierowców. Badania psychotechniczne Monika Trela

ul. Kościuszki 60, 28-100 Busko-Zdrój

Szkoła Jazdy Libuda - kursy na prawo jazdy B, A1, A2, A

ul. Bohaterów Warszawy 7, 28-100 Busko-Zdrój

Ogłoszenia

Dodano: 2021-09-23 08:31:43

Nissan Primera 1.8 benz 2002r Idealny

Dodano: 2021-09-23 08:23:44

Mieszkanie Parter Centrum Buska Kościuszki

Dodano: 2021-09-23 08:21:10

oddam za darmo

Dodano: 2021-09-23 08:17:36

Wynaim

Dodano: 2021-09-23 08:13:37

Montaż ustawianie anten satelitarnych i naziemnych

Dodano: 2021-09-23 08:12:39

Jabłka Rubinola

Dodano: 2021-09-23 08:11:39

Telewizor LED

Dodano: 2021-09-23 08:10:01

Naprawa komputerów, laptopów

Dodano: 2021-09-23 07:51:13

Skuteczny angielski przez Skype bo potrzebujesz go...

Dodano: 2021-09-23 07:48:25

Szukam Konkretnego Faceta