Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pow. kazimierski: Na Wybrzeżu za dobre oceny

Dodał: MCK Data: 2008-06-26 13:30:24 (czytane: 1371)

Atrakcyjna wycieczka na Wybrzeże była dla uczniów z Opatowca i Czyżowic nagrodą za dobre stopnie na świadectwach.Od ruchomych wydm, rejsu statkiem po morzu, spaceru po sopockim molo po... toruńskie pierniki na deser - to były cztery dni pełne niezwykłych wrażeń.
Na wycieczkę, która stanowi preludium do wakacyjnych wojaży, pojechali uczniowie gimnazjów w Opatowcu i Czyżowicach oraz podstawówki w Opatowcu.

kazimierza_wycieczka1.jpg
Nasza młodzież złożyła też hołd bohaterom Westerplatte. (archiwum)


WYDMY W RUCHU

Rekonesans rozpoczęli od wyprawy po Słowińskim Parku Narodowym. Mogli tam podziwiać zachowany w niezmienionym stanie system jezior przymorskich, bagien, łąk, torfowisk, nadmorskich borów i lasów. A przede wszystkim wydmowy pas mierzei, z unikatowymi w Europie ruchomymi wydmami. Park ten został umieszczony w międzynarodowej sieci obszarów chronionych.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Powstało ono z myślą o ratowaniu kultury materialnej dawnej ludności kaszubskiej. A pierwszy dzień na Pomorzu uczniowie zakończyli, oglądając... piękny zachód słońca nad Bałtykiem.

ŚLADAMI PRADZIADKA

W drugim dniu podziwiali uroki Trójmiasta - gdańską Starówkę z posągiem Neptuna, zacumowane w gdyńskim porcie "Błyskawicę” i "Dar Pomorza”, katedrę w Oliwie oraz kultowe sopockie molo. Pojechali też na półwysep Westerplatte, gdzie we wrześniu 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa. Ten skrawek ziemi, zroszony krwią, to jeden z najbardziej znanych symboli męstwa polskich żołnierzy. Szczególnie wzruszający był moment, gdy jedna z uczennic - Klaudia Majka odnalazła na tablicy pamiątkowej nazwisko swojego pradziadka. Wacław Bacharz, urodzony w Czyżowicach, jako 24-letni strzelec plutonu wartowniczego walczył pod Westerplatte, broniąc placówki "Przystań”.

Na zakończenie pobytu na Pomorzu nasi uczniowie zwiedzili port Ustka. Po rejsie statkiem mogli podziwiać wybudowaną w 1892 roku latarnię morską oraz nadmorską promenadę pochodzącą z połowy XIX wieku.

KOPERNIK NA BIS

W drodze powrotnej zahaczyli o Toruń. Skorzystali z okazji, by odwiedzić jedyne w Polsce orbitarium w mieście wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. A na odbywającym się tam Jarmarku Katarzyńskim zaopatrzyli się w pyszne toruńskie pierniki. Do domów wrócili w świetnych nastrojach. - Było super! - twierdzą zgodnym chórem.

Adam Ligiecki

źródło: Echo

Zobacz także

Turniej badmintonowy 'Walentynki 2019'

Dodane: 2019-02-22 16:06 - Komentarze  (3)  czytane (384)

TAGI:Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.226.23.160

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Telewizja

Studniówki 2019: LO im. H. Kołłątaja w Pińczowie - życzenia i zabawa

Studniówka 2019: LO w Kazimierzy Wielkiej - Polonez - Klasa IIIc

Studniówka 2019: LO w Kazimierzy Wielkiej - Polonez - Klasa IIIb

Studniówka 2019: LO w Kazimierzy Wielkiej - Polonez - Klasa IIIa

Studniówka 2019: ZSTiO im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju - Część oficjalna

Studniówka 2019: LO im. H. Kołłątaja w Pińczowie - Polonez kl IIIC

Konkursy

Konkurs zakończony: Wygraj bukiet kwiatów z dostawą w Busku-Zdroju
Konkurs zakończony: Wygraj kolację walentynkową w Bristol Art & Medical Spa
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na spektakl komediowy PIKANTNI
Konkurs zakończony: Do wygrania podwójne zaproszenia na seans Planeta Singli 2
Konkurs zakończony: Koncert Beaty Kozidrak & Bajm
Konkurs zakończony: Onyx Club - Pub & Restaurant
Konkurs zakończony: Koncert Michała Szpaka w Kielcach
Konkurs zakończony: Do wygrania zaproszenia na spektakl Ostra jazda
Zobacz więcej Dodaj

Promocje

To jest miejsce na Twoją promocję

2016-06-30 - 2029-06-30

Pakiet żywieniowy od 30 zł w Restauracji Pod Świerkiem

2017-11-15 - 2019-06-30

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czas zmienić opony - gdzie to zrobić?

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że przy niskich temperaturach powietrza droga hamowania samochodu na oponach zimowych jest o wiele...